Kuba – praktické informace

Kuba je největší ostrovní stát v Karibiku. Na délku má 1200 km a na šířku místy až 190 km. Co se dá stihnout za 8 dní? Jaké jsou naše zkušenosti? Jak je to tu s penězi, kolik co stojí a jak se tu dá cestovat? V dnešním článku najdete stručný přehled praktických rad a tipů. Odkaz na podrobný itinerář najdete na konci článku. 

Vstup do země

Na Kubu budete potřebovat vízum.  Zastupitelský úřad Kubánské republiky v Praze vám vydá turistickou kartu (tarjeta turista), která vás opravňuje k pobytu na Kubě po dobu 30 dní. Vydání karty je formalita. Budete potřebovat jen platný pas, vyplněný formulář (dostanete na místě), letenky s datem příletu a odletu a pak už jen zaplacení poplatku 750,- Kč. Pokud by vám bylo 30 dní málo, připlatíte si 25 USD za dalších 30 dnů. Úřad sídlí na adrese Jinonická 14, 150 00 Praha 5. Na otevírací hodiny se podívejte na jejich webovky.

Měna

Kuba má dvojí měnu – konvertibilní peso (CUC), které je 1:1 k americkému dolaru a platí hlavně pro turisty, a národní (kubánské) peso (CUP), které využívají hlavně místní. Převod mezi oběma měnami je 1 CUC = 25 CUP. Peníze vyměníte na letišti a v místních směnárnách (Cadeca). Bez problémů vyměníte eura, kanadské dolary, libry. Americké dolary samozřejmě taky, ale účtuje se poplatek 10%. My jsem si měnili eura, ale na místě jsme zjistili, že lepší kurz byl na kanadské dolary, takže ty doporučuju spíš. Nemá smysl, si měnit větší obnos CUP, protože tím skoro nikde a nic nezaplatíte. Maximálně ovoce a zeleninu na trhu nebo nějaké menší jídlo ve stánku. V Cadece mi doporučili, ať si nevyměňuju víc jak za 10 CUC a měli pravdu. Většina casa particular a restaurací přijímá jen hotovost. Na Kubě už sice neplatí bojkot amerických karet Visa a MasterCard, ale bankomaty téměř nikde nejsou a nepočítejte ani s tím, že byste někde platili kartou. Možná v turistických hotelech, ale tam my jsme nebydleli, tak to nedokážu říct. Při výměně peněz radši požádejte o menší bankovky, u větších bývá problém s vracením „drobných“.

Doprava

Po Kubě se můžete dopravovat třemi hlavními způsoby – půjčit si auto, autobusy nebo taxi colectivo. Půjčení auta není levnou záležitostí. Ceny závisejí na sezóně, délce pronájmu a typu auta, ale počítejte s tím, že za den dáte min. 70 CUC (=70 USD). K tomu si připočtěte pojištění, náklady na pohonné hmoty, kauci pro příp. škody a dostanete se na vysoké částky. Pokud budete jen ve dvou jako my, nemá půjčení auta smysl. Navíc na Kubě není téměř žádné značení, stav silnic není zrovna ideální, semafory většinou nefungují a dopravní pravidla jakbysmet. Na druhou stranu je pravda, že aut tady moc nejezdí. Za to na silnici počítejte s povozy s dobytkem, cyklisty a chodci. I na dálnici. Druhou variantou jsou autobusy. Hlavním dopravcem je Víazul (www.viazul.com) s dálkovými spoji po celém ostrově. Autobusy jsou klimatizované (většinou až moc), jízdenky se platí v CUC a většinou jezdí na čas. Jízdenky si můžete zarezervovat předem přes jejich webovky nebo na místě v jejich kancelářích. S rezervačním voucherem pak stejně musíte jít hodinu před odjezdem do kanceláře, kde Vám ho vymění za jízdenku. Dalším dopravcem je Conectando společnosti Cubanacán. My jsme s nimi jeli jen jednou z Varadera do Havany, kdy sice objížděl většinu hotelů ve městě, takže nemusíte na nádraží, ale tím taky nabírá pěkné zpoždění. V řadě míst jsou variantou turistické hop on-hop off busy, které stojí 5-10 CUC na den a můžete do nich libovolně nastupovat a vystupovat. My jsme je využili v Havaně, Viñales a Varaderu. Ve Varaderu to nemělo smysl, protože tam nic není. A pak jsou tady taxi colectivo, něco jako sdílené taxi. Ty jsme využívali nejvíc. Většinou to jsou americké předrevoluční káry, které jsou různě předělané (třeba místo kufru další řada sedaček) a vedle řidiče vždycky sedí další dva pasažéři. Každý domácí v casa particular vám dokáže taxi sehnat. Řeknete jen, kam a v kolik chcete jet, taxi posbírá další lidi, kteří jedou stejným směrem a nabere vás v přesně domluvený čas. Taxi colectivo je dražší varianta busů, ale je to rychlejší, si můžete přizpůsobit čas odjezdu podle sebe a hlavně se svezete starou americkou károu. Pohodlnější to určitě není, protože řidiči se snaží auto nacpat na maximum, takže vás pojede 5 až 9 v závislosti na velikosti auta.

Ubytování

Nejběžnějším způsobem ubytování je casa particular, kdy vám Kubánci ve svých domech nebo bytech pronajmou jeden pokoj. Všechno je samozřejmě pod dozorem státu, takže první, co domácí udělá, je, že si vezme váš pas a zapíše si vás. Pokoj musí splňovat určité standardy (klimatizace nebo větrák, lednice, samostatná koupelna, WC a teplá tekoucí voda). Stát kvalitu ubytování kontroluje a vybírá tučné poplatky. I tak jsou Kubánci rádi, že si můžou přivydělávat. Ubytování v soukromí je zážitkem, protože poznáte, jak Kubánci skutečně žijí. Všichni jsou milí a pohostinní, se vším vám rádi pomůžou. Seženou taxi, ubytování na další dny v jiných místech a rádi si s vámi budou povídat. Je to opravdu nejlepší volba, jak poznat místní život. Ubytování poznáte snadno – na domě bude cedule „casa particular“. Nejvíc jsme jich viděli v Trinidadu, tam byly snad na každém domě. Rezervace pokojů není nutná, protože je opravdu z čeho vybírat. My jsme měli zajištěný nocleh jen na první dvě noci v Havaně, protože jsme chtěli bydlet u Heleny. Všechna další ubytování jsme sháněli až na místě. Po celém ostrově jsme za pokoj platili 25 CUC, v Havana Vieja to bylo 35 CUC. Za 3 až 5 CUC na osobu vám domácí udělají snídani a pokud budete chtít, uvaří vám i večeři. Ceny večeří jsou různé podle toho, co si dáte a kolik vám toho navaří. My jsme v casa particular večeřeli několikrát a vždycky jsme dostali plný stůl skvělého jídla o několika chodech. Bydlet můžete i v hotelech, které jsou všechny státní s různou úrovní. Dostatek hotelů byl v Havaně a pochopitelně Varaderu (tam to byla spíš all inclusive letoviska), jinak po ostrově velký výběr hotelů nebyl. My jsme v hotelech nebydleli, takže ohledně cen vám neporadím. Napíšu vám, kde jsme bydleli, uváděné ceny jsou za pokoj/noc.

Havana (první dvě noci) – Helena Rodriguez (Calle Norte 53 entre 35 y 35, Nuevo vedado) – 25 CUC + 3 CUC snídaně/os
Viñales – Julio Cesar y Yanerkys (Calle Orlando Nodarse #16) – 25 CUC + 3 CUC snídaně/os
Playa Girón – José y Luci (Calle 16 # 788) – 25 CUC + 5 CUC snídaně/os
Cienfuegos – Oraldo y Olivia (Calle 37 – Prado) – 25 CUC + 5 CUC snídaně/os
Trinidad – Tania y Familia (Calle José Martí # 417) – 25 CUC + 5 CUC snídaně/os
Santa Clara – Hostal Centro y Caribe (Maestra Nicolasa #110 B- Candelaria) – 25 CUC + 5 CUC snídaně/os
Varadero – Dra. Mayra y Julio House (Calle 55 #106 e/1era y 2da) – 35 CUC + 5 CUC snídaně/os
Havana Vieja (poslední noc) – Calle O´Reilly e Compostela – 35 CUC

Mobilní telefony a internet

Mobilní telefony na Kubě fungují bezproblémově, ale mezinárodní volání i sms jsou drahé. Můžete si koupit předplacenou SIM kartu státního operátora Cubacel. Co se týká internetu, pak jediný veřejný přístup nabízejí telepuntos. Koupíte si předplacené karty se stíracími políčky, v nichž najdete uživatelské jméno a heslo, a pak už jen najdete volný počítač a přihlásíte se. Stejným způsobem funguje i wi-fi. Musíte si najít místo s wi-fi pokrytím (většinou to je na náměstí, před hotelem nebo restaurací), což poznáte podle roje lidí s mobily v rukách, pomocí karty se připojíte a můžete surfovat. Karta stojí kolem 5 CUC na hodinu.

Jídlo a pití

Jak už jsme psala, jíst můžete v soukromí v casas particulares, což je asi nejlepší (ale dražší) volba, ale dostanete doslova hromady jídla. Pak jsou soukromé restaurace, ve kterých dostanete dobré jídlo a služby za rozumné ceny. Najíst se můžete i ve státních restauracích, které jsou sice levnější než předchozí varianty, ale kvalita moc dobrá není. Byli jsme v několika státních restauracích a rozdíl poznáte už v okamžiku, kdy do podniku vkročíte. „Výzdoba“ 30 let stará, znuděný číšník si vás prvních 10 minut vůbec nevšimne, i když je restaurace prázdná, jídlo prazvláštní chuti a po jídle opět ignorace číšníka. Mluvím teď o klasických restauracích, ne o nablýskaných luxusních podnicích v Havaně. Potraviny si také můžete koupit v obchodech, ale nečekejte velký výběr. Většinou jsou regály plné těstovin, sušenek, kečupů a konzerv. Co se týká pití, pak všude samozřejmě dostanete rum a různé koktejly z něho. Musím říct, že nikde jsem nevypila tolik rumu jako na Kubě. Rum seženete v každém obchodě. Levně.

Velkou roli hraje spropitné, protože platy Kubánců jsou malé. Spropitné očekávají všichni. Číšníci, průvodci, hudebníci na ulici, takže pokud budete se službami spokojeni, vždycky aspoň nějaké spropitné dejte.

Ceny

Myslela jsem si, že Kuba jako jedna z posledních zemí se socialistickým režimem bude levná, ale není to tak. Největší část rozpočtu vám vezme doprava a pokud se budete chtít stravovat v soukromých restauracích nebo u domácích, tak si taky připlatíte. Uvedu vám pár příkladů, abyste věděli, s jakými cenami můžete počítat.

Ceny jídla a pití:
1,5 l vody – 0,75 CUC
hamburger – 3 CUC
sendvič – 3,50 CUC
mojito – 3 až 5 CUC
doutníky Cohiba – 28 CUC/25 kusů (od Heleny Rodriguez)
pivo Cristal – 2,50 CUC
večeře u domácích – 12 až 15 CUC (salát, langusty, rýže, ovoce, dezert)
kokosový ořech – 1 CUC
Tu Kola – 1 CUC
ceviche – 3,75 CUC
paella – 8,50 CUC
míchaný salát – 2 CUC
langusta s rýží – 14 CUC (soukromá rest.)

Ceny dopravy:
letenka Mnichov – Havana – 6.000,- Kč (koupili jsme v akci)
taxi z letiště Havana – 25 CUC
Havana hop on-hop off bus – 10 CUC na celý den/os
Havana – Viñales – 15 CUC/os (taxi colectivo)
Viñales hop on-hop off bus – 5 CUC/os na celý den
Viñales – Playa Girón – 35 CUC/os (taxi colectivo)
Playa Girón – Cienfuegos – 7 CUC/os (bus)
Cienfuegos – Laguna Guanaroca a zpátky – 20 CUC (taxi)
Cienfuegos – Trinidad – 6 CUC/os (bus)
Trinidad – Topes de Colantes a zpátky – 35 CUC (taxi)
Trinidad – Santa Clara (přes Manaca Iznaga) – 20 CUC/os (taxi colectivo)
Santa Clara – Varadero – 25 CUC/os (taxi colectivo)
Varadero hop on-hop off bus – 5 CUC/os  na celý den
Varadero – Havana – 11 CUC/os (bus)
hodinová projížďka ve veteránu po Havaně – 30 CUC

Ceny památek a atrakcí:
Castillo de la Real Fuerza (Havana) – 3 CUC
výlet na koních Viñales – 25 CUC
vstup do parku Viñales – 10 CUC
jeskyně Cueva del Indio – 5 CUC
jeskyně Cueva Miguel – 3 CUC
Laguna Guanaroca – 10 CUC
divadlo Tomás Terry (Cienfuegos) – 2 CUC
Casa de la Cultura Benjamin Duarte (Cienfuegos) – 1 CUC
Museo Historical Municipal (Trinidad) – 2 CUC
vstup do parku Topes de Colantes – 10 CUC
vstup na věž v Manaca Iznaga – 1 CUC

 

Cestopis po Kubě (1. část)

Karibik, sluníčko, pláže, doutníky, levný rum, žhavé latinské rytmy, pomalé životní tempo, americké veterány, panenská příroda, rozpadlé domy, fronty do obchodů, nedostatek zboží, slabá infrastruktura, dvojí měna, ekonomická izolace od zbytku světa a soukromé podnikání ...

Více zde

Cestopis po Kubě (2. část)

8. den - Trinidad Dnešní den nezačal dobře. Hned ráno přestane odtékat WC a mě nenapadne nic lepšího, než už i tak plnou mísu (naštěstí jen plnou vody:-)) znovu spláchnout, takže se najednou voda začne hrnout ...

Více zde

Mohlo by se Vám líbit

Řím – co vidět, památky, ubytování

Nejkrásnější adventní trhy – kam na vánoční trhy 2023

Řecko

Bohinjské jezero – 3 nejhezčí treky