Apulie, Itálie – TOP 8 míst, co vidět

Apulie je jedna z nejkouzelnějších oblastí v Itálii. Leží skoro v  samém podpatku Itálie. Tahle perla nabízí neuvěřitelné scenérie, chutě, které si budete pamatovat, a atmosféru, která vás pohltí hned, jakmile dorazíte. Jaká jsou nejhezčí místa Apulie?

Když se řekne Itálie, určitě vás napadne Řím, Benátky nebo Toskánsko. Ale co takhle se vydat na cestu mimo tradiční turistické trasy a objevit kout Itálie, který je plný překvapení? Ano, mluvím o Apulii. I když je pravdou, že zas tak mimo turistické trasy už není. Aspoň v létě ne. Ale v březnu je to ideální místo na dovolenou.

Pokud se chystáte na cestu do Apulie (Puglia), pojďte si přečíst, jaká místa navštívit.

Trulli v Alberobellu

Alberobello, malé městečko ležící v srdci Apulie, je známé po celém světě pro svoje unikátní a kouzelné domy zvané trulli. Tato historická oblast je zapsána na seznamu UNESCO, takže přitahuje spousty návštěvníků ze všech koutů světa. V sezóně sem jeďte hodně brzy ráno nebo k večeru, ale pravděpodobně tady stejně sami nebudete.

A vlastně co jsou trulli? Trulli jsou tradiční oválné domy s kuželovitými střechami, které jsou postaveny z kamenných bloků bez použití malty. Tato technika byla používána kvůli tomu, aby se domy mohly snadno rozebrat, a taky kvůli odolnosti vůči zemětřesením. Každý trullo má unikátní design a často je zdobený bílými symbolickými malbami, které mají ochránit dům před zlými duchy.

Alberobello je rozdělené na dvě čtvrtiRione Monti a Riona Aia Piccola. První z nich je rušnější a turističtější, v mírném svahu najdete asi tisícovku trulli domečků, v kterých jsou obchůdky se suvenýry nebo dokonce kostel ve stylu trulli. Můžete si tu taky prohlédnout Trullo sovrano – jediné existující trullo, které má dvě podlaží. Všechny ostatní trulli v celé Apulii jsou totiž pouze přízemní.

Druhá čtvrť je méně turistická, stojí tu asi 400 trulli a v některých se dá i ubytovat. Můžete zkusit třeba Trulli Antichi Mestieri nebo Trulli Soave.

Starověké město Matera

I když se Matera nenachází v Apulii, ale v sousední oblasti Basilicata, byla by škoda tenhle klenot vynechat. Matera je město na strmých útesech a je jedním z nejstarších obydlených míst na světě. Svoje jméno si vydobyla díky jedinečnému komplexu skalních obydlí zvaných Sassi di Matera, které jsou vytesány přímo do vápencových útesů.

Matera je zařazena na seznamu světového dědictví UNESCO. Kromě skalních obydlí tu můžete navštívit další historické památky a umělecké poklady. Mezi nejvýznamnější patří katedrála Santa Maria della Bruna, která je symbolem města, a mnoho kostelů a kaplí roztroušených po celém Sassi di Matera. Když se večer procházíte úzkými uličkami s kamennými domy, je to jako byste se vrátili v čase.

Pokud si chcete užít výhled na celé město, vydejte se na vyhlídkový bod Belverde. Odtud uvidíte úchvatná panoramata celého města.

Určitě se i vydejte na pěší túru po přírodních stezkách a navštivte park Murgia Materana. Kromě jeskyň tu najdete taky devíti metrový visutý tibetský most, který spojuje dva břehy kaňonu. Odtud budete mít výhled na celou Materu.

Bílé město Ostuni

Ostuni je malebné městečko, kterému se přezdívá „bílé město„, a to díky charakteristickým bělostným budovám, které se kaskádovitě svažují ze svahu. Historické centrum Ostuni je bludištěm úzkých, klikatých uliček a bělostných budov zdobených květinami.

Můžete tu bloudit labyrintem uliček a objevovat skrytá zákoutí, obchůdky místních řemeslníků a tradiční trattorie s vynikající apulijskou kuchyní. Ostuni nabízí úchvatné panoramatické výhledy na Jaderské moře a okolní olivové háje a krajinu.

K nejvýznamnějším pamětihodnostem patří katedrála v Ostuni (Cattedrale di Santa Maria Assunta), která dominuje panoramatu města svou zdobenou fasádou a růžovým oknem. Vpravo od katedrály stojí biskupský palác (Palazzo Vescovile), vlevo od ní stojí budova semináře (Palazzo del seminario). Obě budovy spojuje oblouk Arco Scoppa

Přímořské Polignano a Mare

Polignano a Mare je nádherné pobřežní město kousek od Bari. Najdete ho na vápencových útesech s výhledem na Jaderské moře. Pobřeží se vyznačuje vysokými útesy, skrytými jeskyněmi a křišťálově čistou vodou. Je to právě poloha, která dává Polignanu ohromné kouzlo. Samotné Polignano a Mare sice neoplývá tolika památkami jako je tomu u ostatních italských měst, zato si tady můžete naplno užívat slunných dnů a průzračného moře.

Labyrint uliček vede k půvabným náměstím, která zdobí historické kostely, tradiční trattorie a řemeslné dílny. Jednou z nejznámějších atrakcí Polignana a Mare je Grotta Palazzese, mořská jeskyně přeměněná na malebnou restauraci. Restaurace je vytesaná do útesů s výhledem na moře.

Polignano a Mare také nabízí několik krásných pláží a zátok, kde si můžete odpočinout a zaplavat v křišťálově čisté vodě Jaderského moře. Mezi nejoblíbenější patří pláž Lama Monachile, malá oblázková pláž zasazená mezi útesy. V létě je tady poměrně narváno. Hned za pláží Lama Monachile stojí starý římský most, který byl postavený v 19. století a spojuje starou a novou část města.

Zajímavostí je, že se v Polignanu a Mare se narodil slavný italský zpěvák a skladatel Domenico Modugno, a najdete tu i jeho sochu. Jeho nejznámější píseň Volare vyhrála v roce 1958 soutěž Eurovision. Za sochou jsou schody zvané Volare, které vedou na promenádu ​​po nádherných útesech města.


Klidné Monopoli

Monopoli je další půvabné pobřežní městečko s bělostnými domy a uličkami dlážděnými mramorem. Turisté si ho často nevšimnou, protože se nachází mezi většími městy Bari a Brindisi. Pravděpodobně díky tomu si Monopoli dokázalo zachovat svou pravou atmosféru, na rozdíl od populárnějších sousedních měst. Je to místo, kde stále ještě můžete okusit každodenní život na jihu Itálie.

Návštěva Monopoli byla spíš o takovém pohodovém procházení se a zkoušení, kde všude skončím, než odškrtávání seznamu, co všechno musím vidět. Jakmile vstoupíte do starobylých městských hradeb Monopoli, obklopí vás klikaté uličky lemované bělostnými domy se zelenými okenicemi. Balkony často zdobí rozkvetlé květiny a všude najdete květináče s mohutnými kaktusy.

Pokud se chcete ztratit v labyrintu historického centra, určitě prozkoumejte boční uličky i „hlavní ulice“, které jsou lemovány obchody a restauracemi. Každá úzká ulička vede k novému skrytému náměstí nebo kostelu.

Projděte se i po pobřežní promenádě Lungomare.  Nejoblíbenější částí je Lungomare od Porto Antico až k Porto Rosso. Místní obyvatelé tuto procházku milují. Vede podél starých městských hradeb a bašt, podél pobřeží a různých pláží. Narazíte také na dvě významné památky, které můžete v Monopoli navštívit: hrad Carla V. a slavnou Bastione di Santa Maria.

Katedrála v Monopoli se jmenuje Cattedrale Maria Santissima della Madia a při prohlídce Monopoli ji rozhodně musíte navštívit. Nachází se na krásném náměstí, které je také obklopeno biskupským palácem a teatrální velkou zdí s deseti sochami a velkými hodinami.

Bari

Pokud do Apulie poletíte, přiletíte do Bari, hlavního města celé oblasti. Je známé hlavně starou městskou částí Bari Vecchia, která se nachází na výběžku do Jaderského moře. Na okraji historické části Bari je normansko-švábská pevnost Castello normanno-svevo. Mohutná pevnost je dnes místem konání mnoha výstav a kulturních akcí.

Patronem Bari je sv. Mikuláš, proto tu najdete baziliku sv. Mikuláše (Basilica di San Nicola). Jedná se o monumentální románskou památku, která vznikla na troskách někdejšího byzantského paláce v letech 1087–1197. V její kryptě jsou umístěny ostatky svatého Mikuláše, proto je bazilika velmi vyhledávaným místem poutníků.

Staré město lemuje nábřeží Lungomare, které přímo vybízí k romantickým procházkám plných pěkných výhledů. Promenáda patří k těm nejdelším v celé Itálii.

Kulaté Locorotondo

Název Locorotondo by se dal přeložit jako „Kulaté místo”. Historické jádro města má totiž kulatý půdorys, je plné úzkých uliček a na sobě nalepených bílých domů. Locorotondo bylo postavené strategicky na kopci, proto už z dálky dominuje krajině, známé jako Valle d’Itria. Okolí je plné tmavozelených olivovníků, nízkých bílých kamenných zídek i vinic, kde se pěstují hrozny na výrobu místního vína Locorotondo s ochrannou známkou DOC.

Současnou dominantou města je kostel Chiesa Madre di San Giorgio. V historickém jádru je spousta dalších kostelů a zajímavých paláců, jako je například barokní Palazzo Morelli, který je v soukromém vlastnictví. U radnice stojí hodinová věž Torre dell’Orologio z 18. století, ve které kdysi sídlila jak univerzita, tak vězení. V Locorotondo si užijete spoustu malebných zákoutí a pěkných uliček, ve kterých stojí za to se jen tak bez cíle toulat.

Krasové jeskyně Grotte di Castellana

„Castellanské jeskyně“ je rozsáhlý podzemní systém krasových jeskyní, který se nachází asi 1,5 km od města Castellana Grotte. Jeskyně jsou významnou turistickou atrakcí a jsou označovány za jeden z nejkrásnějších a nejpozoruhodnějších jeskynních systémů v Itálii.

Jeskyně se táhnou v celkové délce 3 348 m a dosahují maximální hloubky 122 m pod zemí. Uvnitř jeskynního systému se teplota neustále pohybuje kolem 16,5 °C.

Jeskyně můžete navštívit jenom s průvodcem. Exkurze vede zhruba 70 metrů pod zem do úžasné scenérie tvořené stalaktity, stalagmity, zkamenělinami, dutinami a jeskyněmi. Na výběr jsou 2 možnosti – krátká (50 min) a dlouhá exkurze (100 min).

Jeskyně Castellana jsou otevřeny celoročně. Vstupné stojí 15 / 18 EUR (krátká / dlouhá) a můžete si vstupenky koupit online na přesný čas na webu www.grottedicastellana.it/en/.

Proč navštívit Apulii

Apulie není jen o krásných památkách a scenérii, ale také o bohaté kulinářské tradici. Nezapomeňte ochutnat místní speciality, jako je čerstvé mořské plody, burrata (měkký sýr), orecchiette (typická těstovinová specialita) a výborná místní vína, jako je Primitivo di Manduria.

Apulie se také pyšní jedním z nejmalebnějších italských pobřeží s křišťálově čistou vodou, písečnými plážemi, rozeklanými útesy a skrytými zátokami. Můžete tu prozkoumávat spoustu nedotčených pláží jónského a jadranského pobřeží.

V Apulii se nacházejí rozsáhlé olivové háje, z nichž se vyrábí jeden z nejlepších italských olivových olejů. Kromě toho tu jsou vinice s místními odrůdami výborné vinné révy.

Mohlo by se Vám líbit

Řím – co vidět, památky, ubytování

Nejkrásnější adventní trhy – kam na vánoční trhy 2023

Řecko

Bohinjské jezero – 3 nejhezčí treky