Nejkrásnější adventní trhy – kam na vánoční trhy 2023

Vzduchem se line vůně svařáku, blikají světýlka a hrají koledy. Sezóna vánočních trhů je tu. Kam vyrazit na nejkrásnější vánoční trhy v Evropě?

S příchodem zimy a blížícími se Vánocemi se města a vesnice po celé Evropě proměňují v úchvatné adventní ráje. Tyto trhy, které mají kořeny až ve středověku, přinášejí hřejivou atmosféru vonící punčem, skvělými pochoutkami a vánočním zbožím. Taky už se nemůžete dočkat?

V posledních 20 letech se po celé Evropě objevuje stále více vánočních trhů. Evropa nikdy nezáří víc, než před Vánocemi. V každé malé vesnici stojí na návsi ozdobený stromek, ve větších městech se objeví svítící dřevěné chaloupky, ze kterých se linou melodie koled. Období adventu miluju a každý rok na nějaký adventní trh vyrazím, proto vám přináším seznam těch, které se mi líbily nejvíc.

Vánočních trhů je samozřejmě mnohem víc. Já uvádím ty, na kterých jsem byla, od Polska, přes Rakousko až po Maďarsko. Tak se na ně pojďte podívat a třeba na některý z nich taky vyrazíte. Nebo mi doporučíte nějaký jiný.

Vánoční trhy v Německu

Počtu vánočních trhů vévodí německá města. Je to země, která má Vánoce snad v kostech. Se svými perníky, řezbářstvím, tradicemi, výrobou cukroví a pohádkami nás vrací do dětství. Ve velkém se konají vánoční trhy v Norimberku a Drážďanech. Ale i v kterémkoliv menším městě narazíte na krásný vánoční trh. Některé jsou trhy jsou maličké, jiné obrovské se stovkami dřevěných chaloupek a miliony návštěvníků. Záleží jen na vás, čemu dáte přednost. 

Ať už vyrazíte kamkoliv, narazíte na třpytivé stromy, skořicovo-hřebíčkovou vůni „glühweinu“ (svařáku) a grilované „currywurst“ (klobásy) polité kečupem a posypané kari kořením, stánky s kandovanými mandlemi, perníky a krásně vyřezávané figurky z betlémů. V Německu zkrátka neuděláte s vánočním trhem chybu. 

Vánoční trhy Drážďany

V Drážďanech je nejstarší vánoční trh v Německu. Trvá už od roku 1434 a je jedním z nejpůvabnějších. Saské město na Labi blízké České republice se rok co rok snaží o co nejlepší sváteční atmosféru. Oslňuje tisíci světel, obrovskou vánoční pyramidou (několikapatrová dřevěná stavba s postavami v životní velikosti), kolotoči, ruskými koly a množstvím stánků s různými dobrotami a vánočním zbožím.

Drážďanské vánoční trhy každoročně přilákají tři miliony lidí. Navíc z Prahy to je jen 150 km, takže čekejte davy. Jestli můžete, radši sem vyražte v týdnu. O víkendu můžete mít problém mezi stánky projít, což leckoho odradí. Já osobně Drážďanům nikdy neodolám.

Doba konání trhů: 29.11. – 24.12.2023

Vánoční trhy Norimberk

Ne nadarmo se v Norimberku koná vánoční trh, při kterém se počet obyvatel města zvýší z 500 000 na dva miliony. Je to jako v pohádce. Prodejci musí projít přísným schvalovacím procesem a veškeré masově vyráběné zboží je přísně zakázáno. Takže všechno, co se prodává, je ručně vyráběné.

Vánoční trhy tradičně zahajuje proslov blonďatého „Christkind“ (vánoční dítě) se zlatou korunkou, který je symbolem Vánoc. Na náměstí Hauptmarkt se ve stovkách stánků prodávají perníčky, kořeněné sušenky, mosazní andělé, hračky místní výroby a „Zwetschgenmännle“, lidičky ze sušených švestek, fíků a ořechů (od sedláků přes skřítky, vojáky, kněze, pekaře až po čerty).

Na jednom z grilů si můžete dát norimberskou klobásu. Město každoročně zaplaví sváteční nálada, konají se koncerty, bohoslužby s koledami, pouťové atrakce, projížďky dostavníkem a před kostelem Panny Marie stojí složitě vyřezávaný betlém. I tady očekávejte davy lidí.

Doba konání trhů: 1. – 24.12.2023

Vánoční trhy Regensburg

Regensburg v Bavorsku je taky známý svými kouzelnými adventními trhy. Tradiční vánoční trh u kostela Neupfarrkirche se nachází v centru historického starého města Regensburgu. Ve vyzdobených stáncích najdete všechno, od slaměných hvězd a ozdob na vánoční stromeček, přes rukavice, až po svařené víno a klobásy.

Město samo o sobě je bohaté na historickou architekturu a atmosféra adventních trhů ještě umocňuje tuto jedinečnou atmosféru. Trhy jsou také doprovázeny kulturními akcemi a koncerty, což z nich činí ideální místo pro strávení vánočního času s rodinou a přáteli.

Doba konání trhů: 27.11. -23.12.2023

Vánoční trhy v Rakousku

Vánoční období je v Rakousku magickým obdobím roku, kdy se malá i velká města proměňují v pohádkové kulisy, plné světelných ozdob, vánočních stromů a vůní tradičního rakouského vánočního pečiva a punče. Adventní trhy, známé jako „Christkindlmärkte“ či „Weihnachtsmärkte,“ jsou srdcem této vánoční kouzelné atmosféry. Podobně jako v Německu lákají rakouské adventní trhy návštěvníky z celého světa.

Vánoční trhy Vídeň

Vánoční trhy ve Vídni patří mezi špičku. Jsou to jedny z nejnavštěvovanějších a nejlepších vánočních trhů v Evropě. V celé Vídni je asi 20 svátečních trhů, ale ten nejlepší je u Rathausu, historické radnice. Dominuje mu nádherná vánoční výzdoba a vysoký vánoční strom. Čeká tam na vás obrovské množství stánků, živá hudba a sváteční punč. A taky obrovské množství lidí.

Navštívit můžete také vánoční trhy na zámku Schönbrunn. Tento trh nabízí nádhernou kulisu pro vánoční nákupy a procházky. Je známý svými tradičními hračkami, vánočním uměním a ručně vyráběnými výrobky. Vídeň je skutečným mistrem v pořádání adventních trhů. Všude po městě narazíte na spoustu dalších. Ve Vídni je zajímavé, že každý vánoční trh má svůj vlastní hrnek, který si můžete koupit a samozřejmě z něj pít horkou čokoládu a svařené víno. Pokud navštívíte různé trhy, můžete se domů vrátit až s deseti různými hrnky.

Doba konání trhů: 10.11. – 23.12.2023

Vánoční trhy Salzburg

Romantický Salcburk ožívá o Vánocích díky sněhu, který často promění město v zimní říši divů. Nejstarší trh v centru města je v historii zmiňován už v 15. století. V srdci starého města s katedrálou jako kulisou se vánoční trh rozprostírá na dvou sousedních náměstích, Domplatz a Residenzplatz. Najdete tu přibližně 100 stánků se vším, co je spojeno s adventem, od perníčků a šnapsu až po ručně malované ozdoby a kadidlo.

Denně se tu koná bohatý program, včetně hudebních vystoupení, gospelových zpěváků, folklórních skupin a odpoledního čtení vánočních příběhů pro děti.

Doba konání trhů: 23.11. – 1.1.2024

Vánoční trhy St. Wolfgang

St. Wolfgang je malebné město na břehu Wolfgangsee. Adventní trhy ve St. Wolfgang jsou jedním z vrcholů vánočního období v regionu a lákají svou idylickou atmosférou a tradičními vánočními zvyky. Advent u Wolfgangsee oslaví v roce 2023 své 20. výročí.

Hlavní adventní trh v St. Wolfgang probíhá na náměstí před bazilikou St. Wolfgang a na náměstí Raimund, a to od konce listopadu do Silvestra. Trh je okouzlující svými dřevěnými stánky, na kterých najdete tradiční řemeslné výrobky, vánoční dekorace, domácí perníky a další vánoční dárky. Náměstí jsou osvětlena tisíci svíčkami, což vytváří kouzelnou atmosféru.

A kdo by si chtěl užít ještě další zážitek, může vyrazit speciální vánoční zubačkou až na vrchol hory Schafberg, odkud je nádherný výhled na Alpy a jezera oblasti Salzkammergut. Návštěvníci taky mají možnost cestovat mezi idylickými vesničkami St. Gilgen, Strobl a St. Wolfgang díky lodím, které plují po jezeře. Malebné vesničky vytvářejí snovou kulisu pro adventní trh, obří lucerna se vznáší na vodě a kouzlo adventního období je všudepřítomné.

Doba konání trhů: 17.11. – 23.12.2023

Vánoční trhy Pasov

Vánoční trh v Pasově se odehrává na pozadí nádherné katedrály svatého Štěpána v centru kouzelného starého města. V týdnech předcházejících Štědrému dni nabízí Dómské náměstí jedinečnou atmosféru a sortiment se stylovou výzdobou a vybranými stánky. Objevit můžete rozmanitost různých řemesel, téměř zapomenutou řemeslnou zručnost a chuť regionálních specialit.

Doba konání trhů: 29.11. – 23.12.2023

Vánoční trhy a Krampus Retz

Retz je malebné město nacházející se na severu Rakouska. Je známé pro svou bohatou historii, vinařství a také pro tradiční vánoční trhy, které přitahují návštěvníky z blízkého i vzdáleného okolí. Trhy se konají v historickém centru města a během adventu se tento malebný prostor proměňuje v pohádkovou atmosféru. Město je krásně zdobeno vánočními světly, ozdobami a tradičními adventními dekoracemi.

Retz je ale víc než vánočními trhy známý průvodem čertů, kterému se říká Krampus. Svátek se slaví 5. prosince, nicméně průvody a pochody čertů můžete vídat po Rakousku už od listopadu až do začátku ledna. Rakouští Krampusáci jsou fakt děsiví. Šlehají ohně, křičí, ohání se řetězy, mají rohy a vyceněné zuby. Čeští čerti jsou proti nim dobráci od kosti. Zvažte proto, jestli na průvod brát malé děti. Fakt z nich jde strach.

Vánoční trhy v Maďarsku

Maďarská města, jako Budapešť, Debrecen, Szeged nebo Pécs, jsou známá svými pestrými vánočními trhy. Jako jinde v Evropě se tu můžete těšit na vánoční atmosféru, osvětlené stánky, živou hudbu a mnoho dalšího.

Vánoční trhy Budapešť

Vánoce se konají na náměstí Vorosmarty, které se nachází přímo v centru města a je nejstarším budapešťským vánočním trhem. Najdete tu spoustu stánků s občerstvením, řemeslných obchůdků a bezplatných koncertů. Další trhy jsou u Baziliky sv. Štěpána. Ta nabízí vše výše uvedené, ale s mírným náskokem: Vánoční laserové projekce na samotné Bazilice a kluziště, které krouží kolem velkého vánočního stromu.

Každý večer během adventu v Budapešti se na fasádu baziliky svatého Štěpána promítají sváteční příběhy a náboženské výjevy v mimořádné světelné show (každá scéna trvá několik minut a začíná v půl hodiny). Na tomto místě se také koná trh pod širým nebem, kde se ve zhruba 160 stáncích prodává směs maďarských ručně vyráběných předmětů (keramické stromečky, individuálně malované ruské panenky, šperky z drahých kamenů) a občerstvení.

Nevynechejte tradiční langoš a místní specialitu krampampuli, což je horký alkoholický nápoj, který obsahuje různé sušené a kandované ovoce jako jsou pomeranče, datle a fíky, maďarské červené víno a rum nebo pálenku. Ale pozor, je to dost silný!

Doba konání trhů: 18.11. – 31.12.2023

Vánoční trhy v Polsku

Vánoční trhy v Polsku jsou zážitkem plným polského vánočního folkloru, kultury a chutí. Polsko je známé svou bohatou kulturní historií a vánoční trhy tu hrají důležitou roli při zachovávání a šíření tradičních vánočních zvyků a rituálů. Po celém Polsku je spousta vánočních trhů od vyhlášených trhů ve Varšavě po Čechy oblíbené adventní trhy ve Wroclavi nebo Katovicích. Já byla na trzích v Krakowě a rozhodně mě nezklamaly.

Vánoční trhy Kraków

Krakov je se svým historickým centrem zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO. Jedno z nejhistoričtějších měst v Polsku hostí několik vánočních trhů. Hlavní trh se nachází na krakovském náměstí Rynek Glówny a je známý pro své velkolepé vánoční stromy a tradiční vánoční dárky a dekorace. V okolí náměstí najdete také další menší trhy a stánky s regionálními specialitami.

Doba konání trhů: 24.11.2023 – 1.1.2024

Pokud byste chtěli vědět o Krakovu víc, přečtěte si průvodce Krakovem.

Vánoční trhy ve Švýcarsku

Pokud jde o adventní trhy, i Švýcarsko má co nabídnout. Přestože je země známá hlavně svými nádhernými horami a jezery, místní vánoční trhy taky stojí za to. Já ve Švýcarsku navštívila adventní trhy v Basileji, ale je jich mnohem víc. Mezi nimi je třeba Zürich, který se nachází přímo na břehu jezera, což dodává trhům osobitou atmosféru. Známé jsou i trhy v Lucernu nebo Bernu.

Vánoční trhy Basilej

Basilejský vánoční trh je největší a nejkrásnější ve Švýcarsku a nabízí 160 pečlivě vyzdobených stánků s širokou škálou kulinářských dobrot od klobásek, přes pravé basilejské Lackerli (místní perníčky) až po horký punč, slavnostní fondue a raclette s žebírky, které zahání zimní chlad. Trh je rozdělen do dvou různých částí. Koná se na náměstí BarfüsserplatzMünsterplatz.

V první z nich najdete ručně vyráběné dřevěné hračky, betlémy a šperky, zatímco v pohádkovém lese na Münsterplatz se konají zábavné sváteční aktivity pro děti, od workshopů výroby cetek až po zdobení perníčků.

Basilej je autem z Česka trochu z ruky (700 km), ale nemusíte zoufat. Nízkonákladovka easyJet totiž nabízí letenky Praha – Basilej v prosinci 3krát týdně, včetně odletu v pátek a návratu v neděli, což je k návštěva trhů ideální. Pokud si letenku koupíte včas, může vás přijít na maximálně dva tisíce. Jinak ale počítejte s tím, že Švýcarsko je obecně dražší destinací.

Doba konání trhů: 23.11. – 23.12.2023

Vánoční trhy na Madeiře

Na Madeiru se kvůli vánočním trhům asi nevypravíte. My jsme prosincové trhy ve Funchalu navštívili během týdenního pobytu na ostrově. A byly kouzelné. Vánoční hvězdy, které máme doma v květináčích, tady volně rostou na záhonech. Místo svařáku se pije „poncha„, což je nápoj z brandy, třtinového cukru nebo včelího medu smíchaný se šťávou z různých druhů ovoce jako je mučenka, citron nebo pomeranč.

Na Madeiře se říká, že poncha léčí nachlazení. A věřte mi, že poncha opravdu dokonale zahřeje. Jen to nesmíte přehnat s množstvím. Na vánočním trhu ve Funchalu najdete vyzdobené stánky se širokou škálou regionálních produktů, řemeslných výrobků a potravin typických pro vánoční období, včetně květin, ovoce, medu a dalších produktů. 

Vrcholem adventu je „Noite do Mercado“ (Noc trhů) ve Funchalu 23. prosince. Spousta místních obyvatel se sem sjíždí ze všech koutů ostrova, aby nakoupili u stánků, kde se prodává ovoce, zelenina, jmelí, typické víno a česnekové sendviče s masem. Menší vánoční trhy najdete i v jiných městech po ostrově.

Vychutnávat si v tričku vánoční atmosféru až do půlnoci má svoje kouzlo.  Na advent jsem byla na Madeiře dvakrát a klidně bych jela zas.

Doba konání trhů: 1.12.2023 – 7.1.2024

Co vy? Které adventní trhy jsou podle vás nejkrásnější?

Mohlo by se Vám líbit

Apulie, Itálie – TOP 8 míst, co vidět

Řím – co vidět, památky, ubytování

Řecko

Bohinjské jezero – 3 nejhezčí treky