Córdoba – město kontrastů provoněné pomerančovníky

Córdobu najdete v samém srdci Andalusie na březích řeky Guadalquivir. Její historie spadá hluboko do let před naším letopočtem, od 7. století našeho letopočtu pak byla hlavním městem významné arabské dynastie a dokonce jedním z největších měst západní Evropy. Potkávali se tu moudří filozofové, učenci z celého světa, erudovaní umělci a bohatí kupci. Během dlouhé historie se v Córdobě vystřídaly mnohé historicky významné národy. Vedle sebe tu vždy žili muslimové, židé i křesťané a město dodnes nese stopy těchto rozličných kultur. Obdivovat tady můžete skvostnou mešitu, křesťanskou katedrálu a kostely, starověký římský most, pozůstatky římského chrámu, luxusní paláce a židovskou čtvrť se synagogou. Córdoba je zkrátka městem kontrastů a ne nadarmo je zapsána na listině světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Co zajímavého můžete vidět

Mezquita – dominanta a zlatý hřeb města. Důvod, proč Córdobu každoročně navštíví miliony turistů. Možná vám to bude připadat zvláštní, ale je to mešita a katedrála v jednom. V roce 785 začal arabský emir Abd ar-Rahman I. stavět středověkou mešitu a chtěl, aby byla stejně rozlehlá jako Velká mešita v Damašku a stejně skvostná jako Skalní chrám v Jeruzalémě. Mešita byla postavena na místě římského chrámu a pozdějšího vizigótského kostela, jejichž sloupy byly při stavbě mešity použity. Během následujících 200 let byla stavba dále rozšiřována a doplňována o nové prvky. V roce 1236 dobyl město křesťanský král Ferdinand III. Kastilský a nastala otázka, co se s muslimskou mešitou stane. Naštěstí nedošlo k žádnému bourání, ale naopak byla do mešity přistavěna křesťanská katedrála a dnes tady tak můžeme obdivovat jedinečný architektonický úkaz a zažít křesťanskou mši v mešitě. Mezquita se rozkládá na 23.000 m2 a je jednou z největších sakrálních staveb světa. Jakmile do mešito-katedrály vstoupíte, ohromí vás les bílo-červených oblouků, které jsou podepřené 856 sloupy (právě ty pocházejí z původních pozůstatků). Od hlavního vstupu můžete vidět Mihráb – lasturovitý modlitební výklenek ve zdi směřující k Mekce. Je skutečnou perlou celé stavby. Zlaté mozaikové kostky vážící 1.600 kg vytvořili byzantští umělci už v 10. století, ale lesknou se tak, jak kdyby byly pár dní staré. Těsně před Mihrábem stojí Maksúra – oddělená část pro vladaře.

Až se pokocháte muslimskou částí stavby, přesuňte se do jejího středu, kde najdete křesťanskou katedrálu s Capillou Mayor ze 16. století a mohutný chór s vyřezávanými mahagonovými lavicemi. Před odchodem zvedněte oči k baroknímu stropu katedrály.

Celý rozsáhlý komplex zahrnuje i nádhernou zahradu Patio de Naranjas (Pomerančový dvůr), která je plná palem a (jak už název napovídá) pomerančovníků. Dvůr původně sloužil jako místo pro rituální očistu, tak si sedněte pod jeden ze stromů a představte si, jak místo asi vypadalo v dobách vyspělého chalífátu (islámské vlády). Abyste toho neměli málo a viděli jste, jak je majestátní Mezquita, vylezte na barokní zvonici Torre del Alminar. Pouští se na ní ve skupinách každou půl hodinu a celou Córdobu z ní budete mít jak na dlani. Vstupné: Patio de Naranjas můžete navštívit a projít si zdarma kdykoliv během dne, na zvonici se platí 2 EUR a do mešity 10 EUR. Pokud si ale přivstanete, pak každý den (kromě neděle) od 8.30 do 9.30 hod je vstup do mešity zadarmo. Pak vás začne nekompromisně vyhánět ostraha, protože začíná mše. V celém komplexu jsme byli několikrát během dne a vždycky tam byla spousta lidí. Tady se opravdu vyplatí si přivstat. Jednak ušetříte a jednak budete mít po ránu relativně klid na prohlídku.

Puente Viejo (Romano) – starověký římský most spojující oba břehy řeky Guadalquivir najdete kousek od Mezquity. Je dlouhý 331 metrů a má 16 oblouků. Pouze dva z nich jsou původní, ty ostatní nepřežily války a boje. Na jednom z jeho konců stojí středověká obranná věž Torre de la Callahorra, v níž dnes navštívíte muzeum s andaluskou historií. Kousek od mostu po proudu řeky uvidíte zrenovované arabské mlýnské (vodní) kolo.

Alcázar de los Reyes Cristianos – majestátní stavba Paláce křesťanských králů opět kousek od Mezquity. Sídlil tady Ferdinand s jeho ženou Isabelou a prý jim zde byl poprvé v roce 1486 představen Kryštof Kolumbus. V jednom ze sálů jsou vystavené římské mozaiky, jinak tady toho moc nenajdete. Chloubou areálu je obrovská zahrada s dokonale upravenými okrasnými stromky, záhony plných kytek, fontánek a vodních nádrží. Vstupné: každý čtvrtek od 18.00 do 19.30 hod můžete jít zadarmo, jinak zaplatíte 4,50 EUR

Juderia – židovská čtvrť plná úzkých křivolakých uliček, jejíž začátek naleznete v bezprostřední blízkosti Mezquity. V ulici Calle de los Judíos byla postavena malá sinagoga, která je jedinou v Andalusii.

Templo Romano – dnes už jenom pozůstatky bývalého římského chrámu, které byly objeveny v roce 1950 při rozšiřování radnice. Nachází se mezi ulicemi Calle Claudio Marcelo a Calle Capitulares (necelý 1 km od mešity). Chrám byl postaven v polovině 1. století n.l. výhradně z mramoru. Jeho pozůstatky můžete dnes obdivovat jen z dálky, protože areál je obehnaný plotem. Pravděpodobně tam stále probíhají restaurační práce.

Plaza del Potromalé náměstí, v jehož středu stojí kašna se sochou hříběte (potro). Budete-li stát ke kašně zády, po pravé straně směrem dolů vejděte do dvora Posada del Potro, bývalého zájezdního hostince, o němž se píše v Donu Quijotovi. Vstup je zdarma a najdete tu různé výstavy.

Ruta de Patios – v Córdobě je spousta domů s nádhernými vnitřními dvory (patii). Obvykle se do nich nedostanete (pokud v některém z těchto domů nejste ubytováni), takže můžete využít možnost prohlídky 5 vybraných domů, u nichž po zakoupení lístku zaklepete a majitelé vás pustí dovnitř na prohlídku dvora. Dají vám k tomu i krátký výklad o tom, co v domě dříve bylo. Všechny dvory vás ohromí spoustou květináčů a truhlíků, v nichž roste všechno možné. Na jaře, když všechno kvete, to musí být neuvěřitelná podívaná. Vstupné: 5 EUR do 5 domů, my jsme byli mimo sezónu, kdy byly otevřené jen 3 domy a stálo nás to 4 EUR/os.

Medina Azahara – asi 10 km od Córdoby najdete pozůstatky palácového města, které nechal vybudovat Abd ar-Rahmán III. Bohužel z tehdejších monumentálních staveb se dodnes příliš nedochovalo a ačkoliv je místo rekonstruováno, najdete tu většinou jen pozůstatky staveb; přístupná vám bude asi čtvrtina vykopávek. Nicméně tady je renovovaná část paláce s oblouky podobnými jako v Mezquitě, která vám třeba pomůže si představit, jak město bývalo kdysi bohaté a velkolepé. Navíc se nachází na úpatí pohoří Sierra Morena a budete odtud mít výhled na celé okolí. Vstupné: nejdříve dorazíte k parkovišti, v jehož blízkosti stojí muzeum o historii místa s různými nálezy. Toto muzeum mají občané EU zdarma. Na parkovišti musíte nasednout na zelený autobus, který vás doveze přímo k nalezišti (asi 2 km). Za bus se platí 2,50 EUR/zpáteční a jezdí každých 20 min.

Kde se ubytovat

V Córdobě je spoustu penzionů a hotelů všech cenových kategorií. Pokud se budete chtít plácnout přes kapsu, ubytujte se v místním paradoru. Jedná se o síť státního hotelového řetězce, kdy hotely jsou umístěné v někdejších palácích, klášterech nebo hradech a jsou stylově a většinou luxusně zařízené. Po celém Španělsku jich je kolem stovky. Noc vás vyjde od 100 EUR výš (ale třeba na internetu seženete včasnou rezervací i lepší cenu). My jsme bydleli v Hospedería Los Angeles v ul. Consolación 9 a noc nás vyšla na 30 EUR (dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou).

Co musíte ochutnat

V Córdobě musíte ochutnat dvě speciality – salmorejo a tortilla de patata. Salmorejo je velmi hustá zeleninová polévka, která se podává zastudena. Základem je rajčatové pyré, česnek a vinný ocet, posypaná je většinou jamónem a najít v ní můžete i vejce. Některé restaurace jí dělají jen v létě, protože má sloužit k ochlazení v neúprosném vedru. Je opravdu hodně sytá a měli jsme co dělat, abychom jednu porci ve dvou snědli. Další místní specialitou je tortilla de patata neboli bramborová „omeleta“. Dojděte si na ní do podniku Bar Santos hned u Mezquity. Kuchař  nejdříve vrství nakrájené vařené brambory, vejce a cibuli do ohromných kol a z nich pak odkrajuje klínky podobné dortovým. Jedna porce vás vyjde na 2,30 EUR, k tomu sklenička vína za 2 EUR a s touhle dobrotou můžete před barem pozorovat ruch kolem mešity.

Jak se tam dostat

My jsme měli půjčené auto a z Malagy 170 km dlouhou cestu zvládnete za 2 hodiny. Dojet sem taky můžete autobusy ALSA za cca 2,5 hodiny, což vás bude stát od 7,50 EUR (záleží, v jaký čas budete chtít jet a jak dopředu si koupíte lístky. Můžete na jejich webu). Poslední možností je vlak, kdy Córdoba leží na hlavní trati mezi Madridem a Sevillou. Cestu ze Sevilly zvládnete za necelou hodinu, bude vás stát od 12 EUR. Vlakem z Málagy pojedete skoro stejně dlouho, ale zaplatíte min. 20 EUR (lístky tady). Historická část města je poměrně kompaktní, jen malá část památek je trochu stranou, ale všechno v klidu zvládnete obejít pěšky.

Málaga – průvodce, co vidět a navštívit, letenky

Málaga je přístavní město ležící na proslulém pobřeží Costa del Sol, v němž prý málokdy klesne teplota pod 15 stupňů. Málaga je skvělou destinací pro milovníky jídla, historie i pláží. Co vidět v Málaze? A ...

Více zde

Mohlo by se Vám líbit

Řím – co vidět, památky, ubytování

Nejkrásnější adventní trhy – kam na vánoční trhy 2023

Řecko

Bohinjské jezero – 3 nejhezčí treky