Málaga – průvodce, co vidět a navštívit, letenky

Málaga je přístavní město ležící na proslulém pobřeží Costa del Sol, v němž prý málokdy klesne teplota pod 15 stupňů. Málaga je skvělou destinací pro milovníky jídla, historie i pláží. Co vidět v Málaze? A jaké zajímavosti Málagy navštívit? 

Spleť malebných uliček i širokých bulvárů plných tapas barů, každodenní ruch místních živě debatujících nad sklenkou vína často až do rána, působivé památky, významná muzea, nádherná panorama a rušná historická tržnice. K tomu všemu ještě moře a pláž kousek od centra. Nejen to je Málaga. Že jste tady ještě nebyli? Tak se se mnou vydejte na výlet.

Málaga leží na západním pobřeží Středozemního moře a je ukrytá ve stínu pohoří Sierra de Mijas a Montes de Málaga. Proto tady v létě panují dost vysoké teploty a naopak zimy jsou mírné, ideální pro turistiku.

Až do 15. století byla Málaga pod nadvládou Maurů a později se stala jedním z významných obchodních center Španělska. Slavná minulost města se podepsala na jeho historickém vzhledu, i když v dnešní době se ráz Málagy a celého Costa del Sol mění před očima. Celá provincie Málaga dnes těží hlavně z masového turismu.

Málaga je pulzující město plné života a kultury. Během roku se zde koná řada festivalů, například srpnová Feria de Málaga a říjnový Festival de Música de Málaga. Návštěvníci si mohou prohlédnout také mnoho galerií, muzeí a parků.

Málaga – co vidět

Návštěvníci si mohou prohlédnout historické centrum města, které je plné památek z různých období. Níže uvádím seznam nejoblíbenějších památek a turistických míst Málagy.

Casa Natal de Picasso a Museo Picasso Málaga

Málokdo asi ví, že Málaga má dva slavné rodáky. Jedním z nich je geniální malíř Pablo Picasso. V domě Casa Natal de Picasso na náměstí Plaza de la Merced, v němž dnes sídlí muzeum, se tento světoznámý umělec v roce 1881 narodil. Žila tady však jen do svých 10 let.

Kromě Picassova rodného domu určitě nevynechejte jeho muzeum kousek od katedrály. Museo Picasso Málaga (Calle San Agustín) bylo otevřeno teprve v roce 2003 a ve dvoupatrové budově budete moci obdivovat více než 200 Picassových obrazů. Muzeum má dvě části – stálou výstavu s Picassovými díly a pak přechodné expozice dalších umělců.

Vstupné: za stálou výstavu zaplatíte 8 EUR, za přechodnou 6,50 EUR a za kombinovanou vstupenku do všech částí 12 EUR. Studenti a důchodci mají slevy. V ceně vstupenky je i audioprůvodce v různých jazycích (češtinu ale nečekejte). My jsme měli vstupenku kombinovanou a strávili jsme v muzeu celé dopoledne. Otevřeno je od 10 do 19 hod, v zimě do 18 hod.

Catedral de la Encarnación

Jen pár desítek metrů od Picassova muzea najdete impozantní katedrálu Catedral de la Encarnación. Na místě, kde stojí tato katedrála ze 16. století, stávala dříve mešita. Katedrála se budovala 250 let  a je směsí baroka a renesance. Původní projekt katedrály byl natolik velkolepý, že nebylo možné jej uskutečnit, takže se na stavbě katedrály v průběhu let vystřídalo několik architektů.

Až katedrálu uvidíte, bude vám jasné, proč stavba trvala tak dlouho. 40 metrů vysoký klenutý strop, 15 kaplí a obrovský kůr z cedrového dřeva. To jsou jen v kostce hlavní skvosty katedrály. Nesmím také zapomenout na krásnou zvonici, po jejíchž schodech můžete vystoupat nahoru. Zvonice měly být původně dvě, ale stavba byla tak nákladná, že druhá zůstala nedokončena. Proto se katedrále přezdívá La Manquita (jednoruká paní).

Před katedrálou můžete obdivovat malé nádvoří s pomerančovníky (Patio de los Naranjos). V rámci další prohlídky můžete zvonicí vyšplhat na střechu katedrály a prohlédnout si Málagu shora.

Vstupné: 6 EUR do katedrály, 6 EUR na střechu nebo kombinovaná vstupenka za 10 EUR; my jsme tady byli v sobotu ráno, když byla mše a měli jsme vstup do katedrály zadarmo. Katedrála je otevřená od 10-20 hod (v zimě do 18.30 hod), prohlídky na střechu jsou vždy v celou hodinu od 11.00 hod, ale otvírací doba se mění podle ročního období.

Hrad Alcazaba a římský amfiteátr Teatro Romano

V historickém jádru města po nepatrném stoupání z náměstí Plaze de la Andulana najdete i malagský hrad Alcazaba a římský amfiteátr Teatro Romano. Palácová pevnost je převážně z 11. století. Kolem Alcazaby byly zbudovány dvojité hradby a obranné věže, byla součástí městských hradeb, které se ale nedochovaly. Klikatící se cestou dojedete přes hlavní bránu do arabských zahrad s bujnou exotickou vegetací.

Je to archeologická lokalita velkého významu a jedna z nejnavštěvovanějších památek ve městě. Alcazaba byla klíčovou součástí obranného systému města. Jedná se o obdélníkové opevnění se třemi různými částmi. První částí je vnitřní část, kde se nachází palác a zahrady. Tato část byla sídlem vládců Málagy. Druhá část je vnější opevněný prostor a třetí je vnější zeď, která sloužila jako obranný systém a k další ochraně pevnosti.

Vstupné: 3.50 EUR

Castillo de Gibralfaro

Jestli budete mít dostatek sil, vyšplhejte na horu Gibralfaro a užijte si krásné výhledy ze staré maurské pevnosti Castillo de Gibralfaro. Byla postavena Araby ve 14. století.

Pevnost stojí na vrcholu kopce známého jako Gibralfaro, podle něhož dostala své jméno. Poloha je to strategická, neboť z ní je výhled na město Málaga a Středozemní moře. Původně měla sloužit jako obranná stavba, která měla chránit město před útoky ze souše i z moře.

Pevnost to musela být obrovská, dneska už se spíš budete jenom procházet po ochozech dřívějšího opevnění, ale obdivovat budete moci zrenovované pevnostní věže.

Náročného výšlapu litovat určitě nebudete. Z žádného jiného místa v Málaze totiž nebudete mít jako na dlani lodě brázdící Středozemní moře, býčí arénu, katedrálu i blízká pohoří. Vstupné: 3,50 EUR, v zimě zavírají už v 18.00 hod, tak si nechte dostatek času.

Málaga pláže – aneb až vás přestanou památky bavit

Většina turistů přijíždí nejen do Málagy, ale i celé oblasti Costa del Sol kvůli moři a plážím. Málaga má svou vlastní městskou širokou pláž, která se táhne v délce několika kilometrů. Krásnou procházkou přístavem a promenádou obklopenou palmami dojdete z centra města k pláži Playa de la Malagueta za 15 min.

Na promenádě a v blízkosti pláže je spousta restaurací, kde budete moci ochutnat místní speciality. Další pláže (Playa de la Caleta, Playa del Palo) už jsou vzdálenější, ale dojedete k nim z promenády Paseo del Parque autobusem. Na plážích si dávejte pozor na věci. Jinak budete jako můj kluk honit zloděje foťáku, který s ním při honu na něj hodil o zem.

 

Pro všechny milovníky nočního života bude Málaga rájem. Město je plné barů a restaurací, kde to žije až do rána. Srdcem nočního života je náměstí Plaza de la Constitución a jeho okolí nebo Plaze de la Merced. Nemá smysl chodit spát před půlnocí, protože stejně neusnete.

Pokud vyznavačem nočního řádění nejste, nezapomeňte se vybavit špunty do uší. Málaga je taky známá svou flamenco scénou. Mnoho podniků pořádá večery s vystoupením místních tanečníků a hudebníků. Po ulicích budete potkávat spousty „naháněčů“, kteří vám návštěvu nějakého podniku budou doporučovat. 

Málaga jídlo – aneb co si dát dobrého

Co by to bylo za výlet, kdybyste neochutnali místní speciality. Hned po ránu si dejte snídani na náměstí Plaza de la Constitución, kde je spousta kaváren a pekáren. Budete moci vybírat z baget plněných jamonem, sýrem nebo třeba jen zeleninou, toastů, koláčů a dalšího nezdravého bílého pečiva. Pak vyrazte do historické městské tržnice Mercado Central de Atarazanas (Calle Ataranzas), kde uvidíte, co jedí a nakupují místní.

Najdete tady všechno od exotického ovoce, přes zeleninu, ryby, maso, sýry, až po další místní specialitu – mandle (čerstvé i pražené nebo obalované v medu) a různé druhy sušeného ovoce. Den zakončete v bludišti starých úzkých uliček a v jedné z restaurací ochutnejte zdejší ryby (většinou sardinky nebo ančovičky) a plody moře krátce osmažené v olivovém oleji.


V okolí pláže vám ryby ugrilují na otevřeném ohni a posypou hrubou mořskou solí. My jsme byli v restauraci Marquesería Casa Vicente kousek od tržnice a ochutnali jsme chopitos (kalamáry) za 8 EUR a boquerones (ančovičky) za 9,50 EUR. V ceně byl i malý salát a chleba. Podnik je asi hodně oblíbený, protože se během chvíle zaplnil a dokonce se stála i fronta na stoly.

Málaga – počasí

Málaga je známá svým teplým a slunečným počasím, což z ní činí oblíbenou turistickou destinaci pro cestovatele z celého světa. Podnebí a počasí v Málaze je typicky středomořské s horkými a suchými léty a mírnými a vlhkými zimami.

Teploty v letních měsících se pohybují od průměrných 28 °C výše. V zimních měsících se teploty pohybují od 18 °C do 7 °C. V Málaze také celoročně hodně svítí sluníčko. Průměrně to je kolem 300 slunečných dnů ročně. Kdo chce v zimě uniknout české šedi, je Málaga ideálním místem.

Málaga – letenky, doprava po městě

Z Prahy do Málagy létá přímá linka Smartwings. Letenky dokážete v akci sehnat od 2.000,- Kč. Z Vídně můžete letět s Ryanair. Z letiště se do města dostanete buď autobusem Express Aeropuerto (linka 75) za 20-25 min a cenu jízdenky 3 EUR (konečná zastávka busu Paseo del Parque), nebo vlakem linky C1 za 15 min a jízdenkou za 1,80 EUR (konečná zastávka Centro Alameda).

Vlak staví jen ve 4 stanicích, takže využijte spíš tuto možnost. Vlak jezdí z letiště i na druhou stranu po pobřeží přes město Torremolinos až do městečka Fuengirola.

Na závěr vám ještě dlužím, kdo že je tím druhým slavným rodákem. Není jím nikdo jiný než španělský krasavec Antonio Banderas, po němž je tady pojmenována promenáda. Samozřejmě toho je mnohem víc, co byste mohli v Malaze objevovat a obdivovat, tak rychle sbalte kufry a vyrazte. Nebo se inspirujte mými dalšími tipy, co vidět v Andalusii.

 

Córdoba – město kontrastů provoněné pomerančovníky

Córdobu najdete v samém srdci Andalusie na březích řeky Guadalquivir. Její historie spadá hluboko do let před naším letopočtem, od 7. století našeho letopočtu pak byla hlavním městem významné arabské dynastie a dokonce jedním z ...

Více zde

Sierra Nevada – nejkrásnější túry nejvyšším pohořím Španělska

Horské masivy Sierra Nevada se překvapivě tyčí v rozpálené Andalusii, nedaleko od proslulého města Granada a sotva hodinu jízdy od přeplněného pobřeží Costa del Sol. Se svými vrcholy přesahujícími výšku 3.000 m je Sierra Nevada ...

Více zde

Mohlo by se Vám líbit

Řím – co vidět, památky, ubytování

Nejkrásnější adventní trhy – kam na vánoční trhy 2023

Řecko

Bohinjské jezero – 3 nejhezčí treky