Yucatán – praktické informace

Yucatán je poloostrov na jihovýchodě Mexika, který je 2,3 krát větší než Česká republika. Yucatán je známý svými krásnými plážemi, starobylými ruinami a živou kulturou. Je to jedna z nejoblíbenějších turistických destinací v Mexiku. Jak je to tu s penězi, kolik co stojí a jak se tu dá cestovat?

Poloostrov Yucatán je zemí plnou kontrastů, s krásnými plážemi a bujnou džunglí, starobylými ruinami a moderními městy. Každý si tady najde to svoje. Ať už hledáte dobrodružství nebo odpočinkovou dovolenou na pláži, poloostrov Yucatán rozhodně má co nabídnout.

Sepsala jsem vám stručný přehled praktických rad a tipů ohledně cestování po Yucatánu.

Chichén Itzá

Měna – čím se platí v Mexiku?

V Mexiku se platí mexickým pesem (mezinárodní zkratka MXN). Jedno mexické peso se dělí na 100 centavos. Hodnota 1 pesa je cca 1,1 Kč (březen 2018). V oběhu kolují mince v hodnotách 5, 10, 20 a 50 centavos a 1, 2, 5, 10, 20 a 100 pesos a dále bankovky v hodnotách 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 pesos.

Doprava po Mexiku

Pokud budete mít na Yucatán omezený čas jako my, doporučuji vám si půjčit auto. My jsme měli rezervaci auta zajištěnou předem přes internet (rentalcars.com), konkrétně pak půjčovna Thrifty. V letištní hale mají stánek, mikrobusem vás pak odvezou kousek od letiště, kde s vámi vyřídí potřebné formality a auto vám vydají. Ve špičce se připravte na dlouhé čekání, fronty a laxní přístup zaměstnanců.

Ale pro Mexiko to platí obecně, že všechno se odehrává v pomalejším tempu, než jsme zvyklí. Letiště je na kraji Cancúnu, takže při odjezdu z letiště nemusíte nijak bloudit a rovnou vyjedete ven z města. Na Yucatánu je cestování autem bezproblémové, silnice jsou dobře sjízdné a jsou zdarma, až na určité části dálnice. My jsme z nedostatku času ke konci pobytu využili úsek dálnice z Valladolid do Cancúnu a stálo nás to 285 MXN.

Jinak jsme jezdili po „okresních“ silnicích, provoz nebyl nijak velký. Pozor si akorát dávejte na retardéry, které jsou někdy opravdu hodně nečekané a velké. Policajti nás za celou dobu stavěli jen 2 krát, jednou to proběhlo v pohodě a rychle, po druhé policajt dost prudil a zřejmě čekal na úplatek (podrobnosti v druhém článku), ale jinak dopravu a cestování autem po Yucatánu hodnotím kladně a vůbec se toho nemusíte bát.

Za půjčení auta na 8 dní jsme dali 4.900,- Kč, plus kompletní pojištění za 2.200,- Kč.

Ubytování na Yucatánu

Ubytování jsme měli na první 3 noci rezervované z Čech, protože jsme na Yucatán vyrazili během Velikonoc a měli jsme trochu strach, že budeme zbytečně ztrácet čas hledáním volných pokojů, nebo že ty levné už budou obsazené. Zbytek jsme hledali na místě, a to buď až při příjezdu do konkrétního místa, kde jsme obešli několik možností a z nich vybrali, nebo jsme si večer předem rezervovali ubytování přes internet.

Kromě Méridy, kam jsme jeli na blind a kde bylo levnější ubytování dost obsazeno, jsme žádný problém s hledáním neměli. Pokud nepojedete přes svátky, nemusíte se bát, že byste ubytování nenašli. My jsme hledali hezké ubytování za rozumnou cenu, nikdy jsme nezvolili to nejlevnější, takže náklady za ubytování mohou být určitě ještě nižší.

Také vezměte v úvahu, že my jsme byli na Yucatánu během hlavní turistické sezóny, takže pokud pojedete mimo ní, ceny budou určitě nižší. Uvádím vám naše ubytování na celých 8 dní, ceny jsou vždy za pokoj a za noc. Pokud tedy cestujete ve dvou, náklady si snížíte. Ubytování bylo většinou bez snídaně (pokud není uvedeno jinak).

Tulum pueblo – hotel Kin Há, Calle Orion Sur, cena 47 USD. V centru „starého“ města, pokoje umístěné kolem menší zahrady s posezením. Všude bylo čisto, pokoj byl velký a dát si mexický pivo v houpačce je super.
Bacalar – hostel Pata de Perro, cena 750 MXN. Dobrá poloha hned na náměstí, 3 min chůze od jezera, ale levnější pokoje jsou v „hlavní“ budově, kde je i restaurace, takže bývá dost hlučno i pozdě večer. K dispozici budete mít plně vybavenou kuchyň.
Santa Elena – hotel The pickled onion, cena 50 USD se snídaní. Hotel vede starší Kanaďanka, každý má svojí typicky mexickou „chatku“, které jsou rozmístěny v nádherné zahradě plné kytek, relaxovat můžete u bazénu nebo na baru v restauraci. Vaří tu výborně. Pokud budete mít cestu kolem, určitě doporučuji.
Mérida – hotel Medio Mundo, Calle 55, cena 1.100 MXN se snídaní. Měli jsme obrovský pokoj v koloniálním domě s vnitřním patiem a bazénkem.
PistéHotel Chichen Itzá, cena 54 USD. Klasický turistický větší hotel s bazénem a zahradou. Jen 3 min autem od naleziště.
CancúnHotel Caribe Internacional Cancún, cena 470 MXN. Několika patrový turistický hotel v levnější části Cancúnu, moc čistý nebyl, brali jsme ho z důvodu brzkého ranního odletu a dobré dostupnosti letiště.

Památky a atrakce na Yucatánu – ceny

Pokud chcete něco vidět z místních památek, přírodních krás a atrakcí, připravte se, že vstupné vám ukrojí větší část vašeho rozpočtu. Obcházení pyramid totiž není v Mexiku nic levného. Aspoň pokud jste turista, protože místní mají vstupné několikanásobně nižší. Sice mě to štvalo, ale kvůli tomu jsme na Yucatán jeli, takže jsme investovaných peněz nelitovali.

Je to jediná položka, na které neušetříte. Ceny jsou uváděny za osobu.

naleziště Tulum – 70 MXN
naleziště Muyil – 40 MXN, 50 MXN vstup do džungle s rozhlednou
naleziště Kohunlich – 65 MXN
naleziště Labná – 50 MXN
naleziště Uxmal – 223 MXN
naleziště Chichen Itzá – parkování 30 MXN, vstup 242 MXN
cenote Aktun-Ha – 50 MXN
cenote Azul – 10 MXN
areál Cocolitos u jezera Bacalar – celodenní vstup 25 MXN
jeskyně X´Pujil – 200 MXN
plavba lodí po ptačí rezervaci u Celestún – 214 MXN

Jídlo a pití v Mexiku

Na jídle a pití se dá samozřejmě ušetřit podle toho, jak a kde se chcete stravovat. Pokud budete chodit do restaurací pro turisty, levné to nebude. My jsme si hodně kupovali ovoce ve stáncích u silnic, které je bezkonkurenční. Takovou chuť u nás nepoznáte.

Kromě ovoce tady prodávají už vymačkané vychlazené šťávy, které vám ve vedru fakt bodnou. Jinak jsme se stravovali v restauracích nebo jsme jedli street food. Jídlo je hodně pálivé, ale dobré. Já jsem si zamilovala ceviche (syrové ryby), můj kluk jako vždycky maso. Mexická kuchyně je hodně sytá, hlavní ingrediencí je kromě masa avokádo, sýr, limeta, koření a různé omáčky.

Kdybych byla v Mexiku delší čas, přijela bych o pár kilo těžší. O jídle vám někdy napíšu víc v samostatném článku. Uvedu vám ceny pár základních potravin, které se samozřejmě můžou lišit podle oblasti.

0,5l vody – 11 MXN
aztécká snídaně v restauraci (kafe, steak s nachos, nakládaná zelenina, toasty, džus) – 120 MXN
celý ananas – 35 MXN
kokosový ořech – 20 MXN
fresh ananas juice – 15 MXN
ceviche z chobotnice a ryb – 150 MXN
fajitas – 115 MXN
4 druhy pečiva v pekárně – 35 MXN
sopa de limon – 35 MXN
3 ks churros – 12 MXN
smažené banány se salsou – 30 MXN
pivo Sol – 38 MXN

Yucatán sice není low budget dovčou, ale výdaje jde určitě ještě stáhnout. Z památek si vybrat jen něco, využívat místní přepravu místo auta, jíst jenom street food, ubytovávat se v hostelech a nekupovat si pivo:-) My jsme rozhodně nešetřili na každém kroku a památek jsme si užili dosyta.

Klidně bych ještě nějakou pyramidu dala, ale už nebyl čas. Takže vaše výdaje budou záviset na vašich prioritách, na tom, co chcete vidět a jak moc vystoupíte ze svojí komfortní zóny.

Mohlo by se Vám líbit

Řím – co vidět, památky, ubytování

Nejkrásnější adventní trhy – kam na vánoční trhy 2023

Řecko

Bohinjské jezero – 3 nejhezčí treky