Západní Slovinsko – nejkrásnější místa, která musíte vidět

Nazývá se zeleným srdcem Evropy a skrývá v sobě poklady, které vás okouzlí na první pohled. Slovinsko. Malá, ale ohromující země ležící v srdci Evropy, je pravým rájem pro milovníky přírody, dobrodružství i kultury. Vysoké horské vrcholky, smaragdově zelená jezera, divoké řeky a úchvatné jeskyně – to jsou jen některé z pokladů, které Slovinsko nabízí.

Oproti svým sousedům je Slovinsko malá země, ale svým půvabem a rozmanitostí za ostatními zeměmi rozhodně nezaostává. Připravte se na nekonečné zážitky od pohodových procházek až po adrenalinové ….

Vydejte se se mnou na cestu objevování pokladů západního Slovinska. Projdeme se malebnými uličkami vinařských vesniček, úzkými soutěskami, vyšlápneme si Julské Alpy a ocitneme se na břehu průzračných jezer. Připravte se na nezapomenutelnou cestu, která vás zavede do srdce Slovinska. Jaká jsou nejkrásnější místa v západním Slovinsku, která by vám neměla uniknout?

Přírodní rezervace Zelenci

Zelenci je malou přírodní rezervací, která se nachází nedaleko města Kranjska Gora a taky kousek od italských hranic. Je součástí Triglavského národního parku a je známá svým smaragdově zeleným jezerem, které je napájeno četnými podzemními prameny. Voda je neskutečně čistá, takže můžete dohlédnout až na dno jezera a pozorovat ryby.

K jezeru a podél jeho kraje vedou dřevěné chodníky, jsou tu pozorovací plošiny a menší vyhlídka. Vstup je sem zdarma a zaparkovat můžete taky zdarma na parkovišti, které je vzdálené jen asi 500 m od jezera. Je to malá rezervace s nenáročnou procházkou. Víc jak hodinu tady nestrávíte, ale jako vstupní brána do západního Slovinska stojí za vidění.

Ruska kapelica

Ruska kapelica neboli Ruská kaple je malá dřevěná kaplička v průsmyku Vršič. Najdete ji asi 8 km od města Kranjska Gora na klikaté horské silnici, kterou postavili ruští váleční zajatci během první světové války. Ruská kaple slouží jako památník ruským vojákům, kteří zahynuli v drsných podmínkách právě při stavbě této silnice.

Kaple je jednoduchá dřevěná stavba se cibulovou kopulí, typickou pro ruské pravoslavné kostely. Uvnitř jsou umístěny náboženské ikony a pamětní desky připomínající vojáky, kteří během stavby zahynuli. Ale dovnitř můžete jen nahlédnout, kaple je zavřená.

Průsmyk Vršič

Vršičský průsmyk, známý také jako Ruská cesta, je vysokohorský průsmyk v Julských Alpách. Spojuje města Kranjska Gora a Soča a je jedním z nejznámějších a nejmalebnějších horských průsmyků ve Slovinsku. Po klikaté horské silnici, jejíž výstavba začala v roce 1915, se vyšplháte až do nadmořské výšky 1 611 m.

Jízda průsmykem není pro začátečníky. Na severní straně je 50 ostrých zatáček a na jižní straně „jen“ 24. Pokud zrovna neřídíte, můžete se cestou kochat nádhernými výhledy. Průsmyk je pro auta otevřen od pozdního jara do začátku podzimu, obvykle od května do října.

V sedle průsmyku je horská chata, kde se můžete občerstvit a odpočinout si, než se znovu vydáte dalšími serpentinami cestou dolů. Průsmyk je také oblíbeným cílem cyklistů a motocyklistů, kteří vám budou trochu komplikovat už tak náročnou jízdu. Ale rozhodně stojí za to ji podniknout.

Velika korita Soče

Jakmile sjedete z průsmyku Vršič, ocitnete se v nádherném údolí řeky Soča. Jedním z nejhezčích míst, která tu můžete vidět jsou Velika korita Soče. Je to velkolepý přírodní zázrak a jeden z nejpůsobivějších kaňonů ve Slovinsku.

Velkou sočskou soutěsku vytvořila řeka Soča, která je známá svou smaragdově zelenou barvou a křišťálově čistou vodou. Řeka si po tisíce let razí cestu vápencovými skalami a vytváří hlubokou a úzkou soutěsku, jejíž svislé stěny se místy zvedají až do výšky 100 metrů.

Rokle je oblíbeným cílem milovníků přírody, pěších turistů a outdoorových nadšenců. Podél okraje soutěsky vede turistická stezka, která nabízí nádherné vyhlídky a možnosti obdivovat hučící řeku pod sebou.

Stezka Velika korita Soče začíná asi 1,5 km za městečkem Soča. Neplatí se sem žádné vstupné a délku túry si můžete zvolit podle svých preferencí. Dojít můžete až do místa, kde se kaňon rozšíří a smaragdová voda se promění v tyrkysovou, která láká k osvěžení. Věřte, že osvěžení je to opravdu ledové.

Slap Kozjak

Tento malebný 15 m vysoký vodopád se ukrývá v bujném lese nedaleko Kobaridu. K vodopádu se dostanete krátkým kaňonem potoka Kozjak s vysokými skalami po obou stranách. Na samotný vodopád je krásný pohled, kaskádovitě padá do klidné zelené tůně, ve které je zakázáno se koupat. Bohužel někteří návštěvníci to nedoržují.

K vodopádu vás dovede upravený dřevěný chodník. V některých místech jsou malé dřevěné můstky a na konci je vyhlídková plošina s výhledem na vápencové skály, z nichž padá voda do smaragdového jezírka.

Na vodopád se platí vstupné  5 EUR (dospělí) a 3 EUR (děti). V létě je otevírací doba od 08 hod do 20 hod.

Tolminska korita

Tolminské soutěsky se nacházejí nedaleko města Tolmin. Tyrkysová řeka Tolminka, která si razí cestu vápencovými skalami a vytváří hluboký a úzký kaňon se svislými stěnami, které místy dosahují výšky až 60 metrů. Dřevěné chodníky a mosty umožňují procházet se přímo nad řekou a pozorovat sílu vody.

Jedním z vrcholů Tolminské soutěsky je Čertův most (Hudičev most), impozantní přírodní kamenný oblouk, který se klene přes řeku Tolminku. Při procházce soutěskou narazíte na kaskádovité vodopády, přírodní tůně a bujnou zelenou vegetaci.

Procházka Tolminskou soutěskou je poměrně nenáročná, vhodná i pro rodiny s dětmi. Celá trasa je dlouhá asi 2 km a zvládnete jí přibližně za 1-1,5 hodiny.

Vstupné stojí 10 EUR (dospělí) a 5 EUR (děti) a doporučuje se koupit si lístek předem online nebo na pokladně na určitý čas, protože sem v létě chodí davy lidí. V každém časovém úseku je povolen vstup pouze určitému počtu návštěvníků.

Jezero Bled

Jezero Bled je jedno z nejznámějších a nejkrásnějších jezer ve Slovinsku. Je oblíbenou turistickou destinací a zároveň jedním ze symbolů Slovinska. To bohužel znamená, že sem míří každý. V hlavní sezóně se připravte na davy lidí.

Hlavní atrakcí jezera Bled je malý ostrov uprostřed jezera, na kterém stojí gotický kostel se zvonem. Říká se, že kdo si na zvon zazvoní, tomu se splní jeho přání. Kostel je velmi malebný a dodává jezeru Bled romantický ráz. Můžete k němu dojet dřevěnou loďkou, na šlapadle nebo paddleboardu.

Okolo jezera vede asi 6 km dlouhá promenáda, která nabízí nádherné výhledy na jezero, okolní hory a Bledský zámek, který se tyčí na strmé skále nad jezerem.

Bohinjské jezero

Bohinjské jezero je dalším z nádherných jezer ve Slovinsku. Nachází se v Triglavském národním parku asi 30 km od jezera Bled. Jezero Bohinj je obklopeno horskými vrcholky a hustými lesy, což je nádherná podívaná. Voda jezera je průzračně čistá, kolem jezera je spousta pláží a kdekoliv se můžete vykoupat.

Bohinjské jezero je oblíbeným místem pro outdoorové aktivity. Můžete si tady půjčit kánoe, paddleboardy nebo kajaky. Kolem jezera vede řada turistických a cyklistických stezek, které nabízejí úžasné výhledy na jezero a okolní hory. Po jezeře taky jezdí dvě dřevěné elektrické lodě, které vás převezou přes jezero z městečka Ribčev Laz do Ukanc.

Největším městem v oblasti je Bohinjska Bistrica. Ale hlavním výchozím bodem u jezera je městečko Ribčev Laz, kde jsou různé hotely, kempy a restaurace. Ubytovat se můžete i ve vesnici Stara Fužina, Srednja vas v Bohinju nebo Studor v Bohinju.

Slap Savica

Vodopád Savica je třetí nejnavštěvovanější atrakcí ve Slovinsku a najdete ho nedaleko Bohinjského jezera. Velkolepý vodopád je ukrytý mezi strmými stěnami kaňonu řeky Komarči.

Vodopád tvoří řeka Savica, která pramení v Údolí Triglavských jezer (Dolina sedmerih jezer) vysoko v Julských Alpách. Řeka protéká řadou podzemních kanálů a na povrch vyvěrá jako Slap Savica. Vodopád Savica padá z výšky asi 78 metrů ve dvou různých proudech a vytváří fascinující podívanou.

Ke vodopádu Savica se můžete vydat túrou od Bohinjského jezera (cca 3,5 km) nebo vyjet autem po asfaltové silnici na placené parkoviště u Koče pri Savici, odkud už je to jen necelý 1 km. Připravte se na výšlap 553 schodů, což vám zabere asi 15- 20 minut. Platí se sem vstupné 4 EUR (dospělí) a 2 EUR (děti). Otevírací doba v létě je ….

Jak už jsem psala, Slap Savica je jedním z nejnavštěvovanějších míst ve Slovinsku, takže očekávejte davy lidí. My jsme tady byli v červenci a po pravdě musím říct, že jsem si ten vodopád ani neužila.

Soutěska Mostnica

Soutěska Mostnica a údolí Voje patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším přírodním zajímavostem v oblasti Bohinj. Rokli vyhloubila řeka Mostnica, která vytváří úžasnou podívanou se strmými skalami a kaskádami vody.

Na prohlídku soutěsky Mostnica se můžete vydat z vesnice Stara Fužina, odkud vede dobře značená stezka ke vstupu do soutěsky. Během cesty narazíte na několik malých vodopádů a kaskád s průzračnou vodou. Dojít můžete přes chatu Planinska koča na Vojah až k vodopádu Mostnice (Slap Mostnica), což je asi 5,5 km v jednom směru. Ale délku túry si můžete jakkoliv přizpůsobit. Cestou je i několik mostů, po nichž můžete přejít na druhý břeh a po něm se vrátit zpátky.

Platí se sem vstupné 4 EUR (dospělí) a 2 EUR (děti), které se vybírá jen do 19 hod (nebo podle nálady výběrčího). My jsme sem přišli kolem 18 hod a v pokladně už nikdo nebyl. Do soutěsky se dostanete volně i mimo otevírací dobu pokladny. Není tady žádná závora, takže můžete přijít kdykoliv.

Kanal ob Soči

Kanal na Soči je půvabné městečko v západním Slovinsku. Rozkládá se podél smaragdově zelené řeky Soča, nedaleko hranic s Itálií. Kanal je známý svou krásnou přírodou, majestátní Julské Alpy a svěže zelené kopce tvoří úžasnou kulisu obce.

Obec má bohatou historii a uvolněnou maloměstskou atmosféru. Najdete tu tradiční slovinskou architekturu s půvabnými domy a úzkými uličkami lemovanými květinami. Srdcem obce je středověké kamenné náměstí Kontrada obklopené úzkými budovami. Z náměstí se otevírá pohled na komplex Gotického domu a Kolárova domu s výstavní síní, galerií a pamětní místností pojmenovanou po grafikovi Riku Debenjakovi.

Z náměstí Kontrada vede Pionýrská ulice, nejužší ulice v Kanalu, která vznikla v době tureckého obléhání. Nejstarším domem v Kanalu je Petručkův dům. Město je rozdělné řekou Soča, přes kterou se klene ikonický kamenný most. Je to skvělé místo pro fotografování a kochání. A kdo má pro strach uděláno, může si z mostu skočit do řeky.

Skoky do vody je staly oblíbenou atrakcí města. Každý rok v srpnu se tady shromažďují odvážlivci, kteří se zatajeným dechem mnoha přihlížejících skáčou do řeky Soča z výšky 17 metrů.

Šmartno

Šmartno je malebná středověká vesnice ve vinařské oblasti Goriška Brda na západě Slovinska. Nachází se na vrcholu kopce, odkud je nádherný panoramatický výhled na okolní vinice a vesnice. Budete si tady připadat jak v Toskánsku.

Šmartno je obklopeno středověkými obrannými hradbami a zachovalou věží. Obec je ukázkou tradiční brdské architektury s kamennými domy a úzkými dlážděnými uličkami. Mnoho domů bylo zrekonstruováno na penziony, restaurace a vinotéky, ve kterých můžete ochutnat místní skvělé víno.

Celá oblast je také známá produkcí olivového oleje a rozhodně stojí za prozkoumání. Navštívit můžete i další vesničky a města jako Dobrovo, Vipolže nebo Kozana.

V západním Slovinsku je toho k vidění ještě mnohem víc. Co byste mi doporučili vy?

Mohlo by se Vám líbit

Řím – co vidět, památky, ubytování

Nejkrásnější adventní trhy – kam na vánoční trhy 2023

Řecko

Bohinjské jezero – 3 nejhezčí treky