Sarajevo – průvodce

Sarajevo, hlavní město Bosny a Hercegoviny ležící na březích řeky Miljačky, bývalo v první polovině 90. let peklem. Město bylo ničeno válkou, bylo odtrženo od zbytku světa a tisíce lidí zemřelo. Dnešní Sarajevo se probouzí do života, lidé posedávají v kavárnách nad skvělou bosenskou kávou a v ulicích je zase slyšet smích. Ale stopy po válce jsou pořád patrné a ti, co válku zažili, se svých traumat jen tak nezbaví. Sarajevo přes všechna utrpení nezůstalo městem duchů a má co nabídnout. Pojďte ho se mnou trochu poznat a třeba se do něj i vydat než bude zaplaveno davy turistů.

Myslím, že tentokrát neuškodí na začátek trocha historie. V roce 1914 spáchal srbský nacionalista Gavrilo Princip atentát na rakouského následníka trůnu Franze Ferdinanda a jeho těhotnou ženu Žofii. Rakousko vyhlásilo válku Srbsku, na jehož stranu se přidalo Rusko, a tahle událost nakonec rozpoutala první světovou válku. Možná budete znát úsloví Haškova Švejka „Sedm kulí jako v Sarajevu“, které připomíná právě tuhle historickou událost, i když Ferdinanda usmrtily kulky „jenom“ dvě. Další krvavé boje začaly v Sarajevu během druhé světové války, za které zemi ovládalo dnešní Chorvatsko. V roce 1992 po vyhlášení nezávislosti BaH bylo Sarajevo obklopeno a odstřelováno děly a tanky srbských vojenských jednotek, protože srbští představitelé odmítli uznat nezávislý stát. Obležení trvalo dlouhé 4 roky. Celé město bylo poškozeno, byla zničená veškerá infrastruktura a zemřely tisíce lidí. Dneska připomínají válku obrovské hřbitovy nejen v hlavním městě, ale po celé zemi.

 

Hlavním lákadlem města je osmanský bazar Baščaršija. Název vychází ze slov baš – hlavní a čaršija – tržiště. Čtvrť vznikla v druhé polovině 15. století jako obchodní centrum vznikajícího města a postupně byla zvelebována. Byly vystavěny lázně, mešita, knihovna, hodinová věž aj. V průběhu válek ale byla většina starého města zničena a zůstalo pouze jádro Baščaršije. Dneska už je zase živým tržištěm plným kaváren, řemeslných dílen a obchodů. Ponořte se do labyrintu uliček, dejte si silnou bosenskou kávu (kafa) z džezvy (měděná, uvnitř pocínovaná nádobka, často zdobená tepáním) nebo vodní dýmku a pozorujte ruch kolem sebe.

V tržnici na jejím hlavním náměstí uvidíte krásnou dřevěnou fontánu Sebilj v tureckém stylu, kolem které dnes posedávají hejna holubů. Úkolem této unikátní stavby od počátku bylo poskytovat kolemjdoucím vodu zdarma. Při procházce tržnicí taky narazíte na Gazi Husrev-begovu mešitu, jednu z nejstarších mešit v Sarajevu a zároveň jednu z nejvýznamnějších památek v Bosně. Mešita je z roku 1530 a sloužila k náboženským účelům, ale i přednáškám. V areálu mešity byla vystavěna hodinová věž (Sahat-kula), kde jsou arabskými číslicemi vyznačeny hodiny muslimských modliteb. Nezapomeňte, že do areálu mešity musíte být vhodně oblečení (žádná tílka, krátké sukně nebo šortky). Ve starém městě se prolínají různé kultury a náboženství, takže tady narazíte na zdobené mešity, křesťanské katedrály i židovské stavby. Všechny památky jsou nedaleko od sebe. Stačí jen v klidu courat a rozhlížet se kolem. Známá je třeba Carova mešita (Carejva džamija), Aškenazská synagoga (Aškenazi sinagoga) nebo Katedrála srdce Ježíšova a spousta dalších. 

Vynechat byste neměli starý Latinský most (Latinska ćuprija), nedaleko něhož byl zastřelen Ferdinand s jeho manželkou. Most se nachází kousek od tržnice. Půjdete-li od mostu proti proudu řeky, narazíte na krásnou stavbu původně městské radnice, dnes národní knihovny, Gradska vijeænica, pocházející z období Rakouska-Uherska. Na její výstavbě se podílel český architekt Karel Pařík. Stavba se stala významnou dominantou města.   

Vydáte-li se do okrajových částí Sarajeva, uvidíte stopy války na každém kroku. Rozstřílené fasády panelových domů, díry po granátech a střelách nejsou nijak neobvyklé. Připomínkou nedávné války je Muzeum tunelu (Tunel Spasa) v rozstříleném domě ve čtvrti Butmir. Z domu se lze vydat na prohlídku části tajného tunelu, který byl 800 m dlouhý a 1,6 m vysoký a jímž bylo město zásobováno v době občanské války. Vstupné je 10 KM a podrobnosti najdete tady. Dalším místem, kde můžete vidět, jaké hrůzy válka napáchala, je Galerija 11/7/95. Ta se věnuje masakru v Srebrenici, při kterém vojska srbského generála Ratko Mladice zabila přes 8000 Bosňáků muslimského vyznání.

Sarajevo leží v údolí řeky Miljacky a kolem něj se tyčí dvoutisícové hory. Možná někdo z vás ví, že se tu v roce 1984 konaly zimní olympijské hry. Kromě starého města je Sarajevo vystavěno v prudkých svazích s křivolakými serpentinami. Určitě stojí za to, si nějaký kopeček vyšlápnout, protože se vám naskytnou výhledy na celé město. Pokud pojedete autem, v uličkách se snadno zamotáte a prudké sjezdy a výjezdy a agresivita místních řidičů vás budou stát nervy. Kdybyste nechtěli ani jedno z toho, můžete vyjet lanovkou nad město na horu Trebević. Stanice je na druhé straně řeky než staré město, kousek od národní knihovny.

Mohlo by se vám hodit:

Měna 
Místní měnou je bosenská konvertibilní marka. Oficiální označení je BAM, běžně se setkáte se zkratkou KM. Kurz byl v srpnu 2018 1 KM = 13 Kč.

Doprava
Do Sarajeva se můžete dostat letecky, ale z ČR tam žádné lowcost linky nelétají, takže počítejte s tím, že si za letenku připlatíte (cca 5-6 tis) a poletíte s přestupem.  My jsme jeli z Prahy autem na jeden zátah přes Bratislavu, Budapešť a Osijek. Je to necelých 1100 km a kdyby nám nekleklo cestou auto, byla by to celkem pohodová jízda:-)
Po starém městě žádné dopravní prostředky potřebovat nebudete, pohodlně si vystačíte s nohama. Pokud byste se chtěli vydat mimo centrum, můžete využít tři druhy veřejné dopravy – tramvaje, autobusy a trolejbusy. Zajímavostí je, že většina tramvají je české (československé) výroby. Jízdenku pořídíte v trafice za 1,60 KM, je nepřestupní a pouze na jednu jízdu. Lanovka nad Sarajevo vás vyjde na 15 KM za jednosměrný lístek, 20 KM za zpáteční. 

Ceny jídla a pití 
Ceny jsou srovnatelné jako v ČR, většinou dokonce levnější. My jsme tady pořizovali jen základní věci, takže uvedu několik příkladů.
káva v džezvě – 2 KM
turecký čaj – 1,50 KM
burek – od 1 KM
1 kg broskví – 4 KM
1 kg čerstvých fíků – 3,50 KM
láhev vína (samoobsluha) – od 4 KM
pivo v plechovce (samoobsluha) – 1 KM

Ubytování
My jsme zůstávali jen jednu noc, takže jsme volili ubytování přímo v historickém centru u náměstí Baščaršija. Najdete tady hodně rodinných apartmánů, ale i hotelů. Náš apartmán byl pro 4 lidi a stál 50 EUR.

Mohlo by se Vám líbit

Bari – zajímavosti, ubytování, výlety v okolí

Apulie, Itálie – TOP 8 míst, co vidět

Řím – co vidět, památky, ubytování

Nejkrásnější adventní trhy – kam na vánoční trhy 2023