Porto – co vidět, zajímavosti, letenky

Porto je pobřežní město v severním Portugalsku, které je proslulé vínem, historickými památkami a plážemi kousek od města. Porto je taky živé město s bohatou uměleckou a kulturní scénou. Co můžete vidět v Portu? A jaké je v Portu počasí?

Existuje hodně skvělých důvodů, proč navštívit Porto. Ať už je to vynikající jídlo, proslulé portské víno, krásná architektura nebo muzea a galerie. V Portu je spoustu možností, co dělat a vidět, ať už vás zajímá historie, umění nebo noční život. Porto se dá zvládnout za víkend, ale když si ho budete chtít užít v klidu, nechte si 3 až 4 dny.

Přece jen sednout si na nábřeží se skleničkou vína, pozorovat ruch kolem a nikam nechvátat k dovolené v Portugalsku patří. Zajímá vás, co vidět v Portu? Tak čtěte dál.

Porto – zajímavosti, poloha

Porto leží na severu Portugalska a je druhým největším městem v Portugalsku. Žije tady přibližně 240 000 obyvatel. Porto je známé jako „město mostů„, protože se tady nachází šest hlavních mostů, které překlenují řeku Douro.

Douro je jednou z nejvýznamnějších portugalských řek. Pramení ve španělské provincii Soria a vlévá se do Atlantského oceánu právě v Portu. Je tak nejdelší řekou Portugalska a třetí nejdelší na Pyrenejském poloostrově. Údolí Douro je jednou z nejstarších vinařských oblastí na světě. Má neuvěřitelně rozmanitou krajinu, jejíž břehy lemují strmé vinice, olivové háje a malé vesnice.

Historické centrum Porta, čtvrť Ribeira, je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO a je uznávané pro svou jedinečnou kombinaci středověké a barokní architektury. Porto je také známé svým pouličním uměním. Mnoho  budov totiž zdobí barevné nástěnné malby a graffiti.

Co vidět v Portu?

My jsme bylo v Portu dvakrát a klidně bych jela znovu. Všechny zajímavosti Porta se dají obejít pešky, a když budete unavení, je tu spousta kaváren a restaurací, kde můžete načerpat další síly. Skvělým místem k relaxování je nábřeží kolem řeky. Co by Vám nemělo v Portu uniknout?

Ribeira

Ribeira je historická čtvrť v Portu, která se rozkládá na břehu řeky Douro. Je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO a najdete v ní mnoho nejznámějších památek Porta. Mezi ně patří most Dom Luís I a kostel São Francisco.

Ikonický most Dom Luís I se klene přes řeku Douro a spojuje Porto se sousedním městem Vila Nova de Gaia. Jeho autorem je Gustave Eiffel, stejný architekt, který navrhl Eiffelovu věž v Paříži.

Most Dom Luís I v Portu

Kostel São Francisco je gotický kostel je známý svými zdobenými barokními interiéry, které jsou pokryty plátkovým zlatem a složitými řezbami. Srdcem čtvrti Ribeira je Náměstí Ribeira obklopené historickými budovami a kavárnami. Ve čtvrti Ribeira taky najdete středověkou katedrálu. Nachází se na kopci nad městem a nabízí krásný výhled do okolí.

Přestože se vinné sklepy nacházejí za řekou ve Vila Nova de Gaia, můžete sklepy s portským vínem navštívit i ve čtvrti Ribeira. Lepší je ale si sednout do některé z kaváren a vychutnat si křupavý pastel de nata a ochutnávku portského si nechat na druhý břeh Doura.

Nádraží São Bento

Nádraží São Bento je historické nádraží v centru města. Bylo otevřeno v roce 1916 a je známé svými úžasnými dlaždicemi azulejos, které pokrývají stěny hlavní haly a zobrazují výjevy z portugalské historie a kultury. São Bento je považováno za jedno z nejkrásnějších nádraží na světě a je oblíbeným turistickým cílem v Portu. Ať už sem půjdete v jakoukoliv dobu, očekávejte čilý ruch a velké množství lidí s foťáky.

Livraria Lello

Kousek od nádraží najdete historické knihkupectví Lello. Nejznámějším prvkem knihkupectví je jeho nápadné schodiště, které je vyrobené z tmavého dřeva a zdobí ho složité řezby. Schodiště je přirovnávané ke schodišti ve Škole čar a kouzel v Bradavicích ze série o Harrym Potterovi. Říká se, že autorka J. K. Rowlingová se knihkupectvím Lello inspirovala, když v 90. letech 20. století žila v Portu a malém kouzelníkovi psala.

Už od rána stojí před knihkupectvím davy lidí a chtějí tu krásu obdivovat. My jsme byli v knihkupectví poprvé v roce 2018 a už tenkrát to byl docela masakr. Ale nebylo to nic proti podzimu 2022, kdy už v 9 ráno stála před knihkupectvím tak 100 metrová fronta lidí. Podruhé jsme dovnitř nešli.

Je to fakt krásný obchod, ale musím popravdě říct, že kvůli těm davům jsme si ho moc neužili. Pokud budete chtít jít dovnitř, kupte si lístek předem přes internet a klidně bych i zvažovala „priority pass“. Klasické vstupné stojí 5 EUR a když si v knihkupectví koupíte knížku, vstupné vám z ceny odečtou. Přednostní vstup stojí 16 EUR a nemusíte čekat žádnou frontu.

Věž Clerigos (Torre dos Clérigos)

Věž Clérigos je vysoká barokní zvonice, kterou najdete jen 200 m od knihkupectví Lello. Věž byla postavena v letech 1732 až 1750 a v době svého dokončení byla s výškou 75 metrů nejvyšší stavbou v Portugalsku. Věž je vyrobena ze žuly a je zdobena složitými řezbami a ornamenty.

Na vrchol věže můžete vystoupat po úzkém točitém schodišti. Z vyhlídkové plošiny se nabízí nádherný výhled na Porto a okolí. Spolu s věží můžete navštívit i muzeum. Vstupné stojí 8 EUR (od 9 do 19 h). Pokud byste chtěli jít jen do věže, můžete za 5 EUR v časech 19 až 23 h.

Věž Clérigos se nachází vedle kostela Clérigos. Věž a kostel společně tvoří jednu z nejznámějších památek Porta a jsou povinnou atrakcí pro každého, kdo město navštíví.

Porto – víno

Porto je proslulé výrobou portského vína. Víte, co je portské víno a jak se vyrábí? Portské víno je tzv. fortifikované neboli dolihované víno. To znamená, že při výrobě portského vína se do vína během kvašení přidává nějaký destilát (čistý alkohol). Obvykle to je brandy z hroznů. Tím se zastaví kvašení a ve víně zůstane zbytkový cukr. To má za následek sladkou a bohatou chuť. Víno pak zraje v dubových sudech, které mu dodávají další chutě a vůně.

Rozlišují se dva typy základních červených portských vín – Ruby a Tawny. Ruby je mladé, ovocné víno se sytou rubínovou barvou, které se nechává krátce zrát v dubových sudech nebo v nerezových nádržích. Tawny je stařené víno, který se vyznačuje oříškovou, karamelovou chutí a světlejší barvou.

S portskými víny to je docela věda podobně jako se šampaňským. Je dané zákonem, že portská vína musí před uvedením na trh zrát minimálně 2 roky. A v daném roce nesmí vinař prodat více než 30% ze své produkce.

Nejcennější mezi portskými víny je Vintage. Víno zraje v sudech a lahvovat se může od 30.července ve třetím roce po sklizni. Víno Vintage se při správném uskladnění zlepšuje dále v lahvi. Může v ní zrát 10-15 let. Na výrobu tohoto typu vína se vybírají hrozny z těch nejlepších vinic a vyrábí se jen ve vynikajících letech. V minulosti to byly např. roky 1982, 1983, 2000, 2003, 2004 nebo 2007.

Vinné sklepy Porto

V Portu se můžete vydat na prohlídku mnoha vinných sklepů, které se nacházejí na druhém břehu řeky Douro ve Vila Nova de Gaia. Tady se slavné portské víno skladuje, zraje a míchá, než se stáčí do lahví a prodává po celém světě.

Mezi nejznámější a nejoblíbenější vinné sklepy a značky portského patří Taylor’s, Sandeman, Graham’s a Croft. Každá značka portského vína má na nábřeží u řeky svou ceduli. Až budete mít dlouhou chvíli, schválně si spočítejte, kolik jich je.

Většina portských sklepů nabízí prohlídky a ochutnávky po celý rok. Během prohlídky se dozvíte o historii a výrobě portského vína, prohlédnete si sudy, v nichž víno zraje, a ochutnáte různé odrůdy portského. Ceny prohlídek jsou různé podle délky trvání a množství vypitých vzorků. Podrobnosti najdete vždycky na webu daného vinařství.

Prohlídka samozřejmě končí v restauraci a obchodě, kde si můžete koupit lahve portského vína s sebou domů. Okolí portských sklepů ve Vila Nova de Gaia nabízí krásný výhled na řeku Douro a město Porto na druhé straně vody.

Jídlo v Portu

Porto je skvělou destinací pro gurmány. Je známé svými vynikajícími mořskými plody a masovými pokrmy. Na své si tady ale přijdou i milovníci sladkého. Co byste měli v Portu ochutnat?

Určitě nesmíte minout francesinhu. Jde o vydatný sendvič z vrstev toastového chleba,  šunky, klobásy a steaku. Aby toho nebylo málo, vše je zalité taveným sýrem a omáčkou z rajčat a piva. Často se podává s hranolky. Je to sice kalorická bomba, ale neskutečně dobrá.

Další specialitou nejen Porta, ale i celého Portugalska je bacalhau. Je to solená treska, která se podává s brambory a zeleninou.

Tripas à Moda do Porto asi nebude pro každého. Je to totiž tradiční pokrm připravovaný z drštěk (hovězího žaludku), bílých fazolí a zeleniny. Já ho nevyzkoušela, ale mému klukovi chutnal.

Žádná návštěva Porta se nesmí obejít bez Pastéis de Nata (pastel). Jedná se o malý dezert (jakýsi košíček) plněný vanilkovým krémem. V Portu ho najdete snad ve všech pekárnách a kavárnách. Nejznámějším místem, kde je můžete ochutnat, je původní pekárna Pastéis de Belém v Lisabonu, která tuhle dobrotu vyrábí už od roku 1837.

Podrobnosti o jídle v Portu najdete v samostatném článku.

Porto – pláže a okolí

Díky průměrně 300 slunečným dnům v roce a nádhernému pobřeží se v Portugalsku nacházejí jedny z nejkrásnějších pláží na světě. Někoho to možná překvapí, ale krásné pláže můžete najít i v okolí Porta. Hodně z nich je snadno dostupných veřejnou dopravou nebo na kole. Jaké to jsou?

Matosinhos, Miramar, Granja

Matosinhos je největší a nejoblíbenější pláží v okolí Porta. Je to dlouhý úsek zlatavého písku, který se skvěle hodí k opalování, plavání a plážovému volejbalu. Nachází se zde také rozsáhlá promenáda lemovaná restauracemi a kavárnami, ideální pro posezení u jídla u moře. Pláž Miramar je chráněná zátoka s působivou promenádou a malebným majákem. Pláž Granja je směsí písku a oblázků a nabízí spoustu míst k odpočinku a kochání se výhledem.

Praia da Sereia, Vila Nova de Gaia

Pokud hledáte klidnější místo, vydejte se na pláže ve Vila Nova de Gaia. Nádherná část pobřeží se nachází 15 minut jízdy autem jižně od centra Porta. Pláž Sereia je klidným místem s pěknými dunami, které se rozprostírají pod mořskou trávou, a patří k nejlepším plážím v Portu díky svým pěkným panoramatům.

Najdete tu plážové chatky, kde se můžete schovat před sluncem, několik barů a restaurací, kde se můžete občerstvit, a školu surfování, pokud se chcete naučit jezdit na vlnách. V opačném případě se můžete natáhnout na písek, zchladit se v oceánu a kochat se výhledem.

Praia dos Ingleses

Tato pláž v Portu je oblíbená díky velkému písečnému pásu, centrální poloze a plážovému baru a restauraci s venkovním posezením a možností odnést si jídlo s sebou. Na terase si můžete dát koktejl nebo vychlazené pivo a kochat se nekonečným výhledem na oceán.

Porto – letenky

Do Porta se dá dostat poměrně snadno letecky z Prahy i měst v okolních státech. Z Prahy do Porta létá přímý let nízkonákladové společnosti easyJet. Zpáteční letenky obvykle startují na 3 500 Kč až 5 000 Kč. Ale když si je koupíte v dostatečném předstihu (3 a více měsíců), dostanete se i na ceny kolem 2 000 Kč.

Z Prahy se do Porta dostanete taky s portugalskými aerolinkami TAP, ale budete muset přestoupit v Lisabonu. TAP má několikrát do roka slevy na letenky, kdy letenky Praha – Porto můžete koupit kolem 3 000 až 4 000 Kč.

Letenky pak seženete i u Ryanair ze sousedních států. Přímé lety nabízí Vídeň, Berlín, Norimberk, Krakow a Wroclaw. Nicméně ceny letenek už nejsou co bývaly, takže i u nízkonákladovky Ryanair je potřeba počítat s vyššími cenami kolem 3 000 Kč. Někdy ale narazíte na lepší ceny.

Porto – počasí

Nevíte, kdy vyrazit do Porta? Je to jednoduché. Klidně kdykoliv v průběhu roku. Počasí v Portu je totiž mírné a příjemné, teploty jen zřídka dosahují extrémních hodnot. Porto leží u Atlantiku a díky němu je v Portu opravdu málokdy parné horko. Ze stejného důvodu v zimě teplota málokdy klesá pod 10 °C.

K návštěvě Porta je vhodná jakákoliv doba, nicméně byste měli vědět, že v zimních měsících častěji a víc prší. I když my jsme byli v Portu na konci ledna a nepršelo ani jednou. Pak jsme byli v říjnu a pršelo půl dne. Takže to je vždycky o štěstí. Nejlepší k návštěvě Porta jsou podle mě měsíce od dubna do června a potom září a říjen. Hlavně v tomto období je krásná návštěva údolí Douro, kdy se sklízí víno.

Jestli se ale chcete v okolí Porta vykoupat, pak byste měli vyrazit až v létě nebo na podzim, kdy je Atlantik nejteplejší.

Mohlo by se Vám líbit

Řím – co vidět, památky, ubytování

Nejkrásnější adventní trhy – kam na vánoční trhy 2023

Řecko

Bohinjské jezero – 3 nejhezčí treky