V Portu rozmazlíte chuťové buňky

Porto mě neohromilo jen svojí malebností a portským vínem (článek tady), ale také svou klidnou atmosférou a kuchyní. Pro mého kluka je jídlo vždycky až na prvním místě, takže hodně času trávíme ochutnáváním všeho možného. Ale musím uznat, že tady času stráveného v hospůdkách, restauracích nebo pekárnách nebudete litovat. V Portu jen tak nehrozí, že by vám zkazil chuť nějaký ohřátý polotovar nebo jídlo smažené na přepáleném oleji. Oproti Čechům mají Portugalci k jídlu opravdový vztah, umí si ho užít a vychutnat. Důležitou ingrediencí portugalské kuchyně je koření (šafrán, skořice, vanilka), bylinky, pepř, česnek a olivový olej.

Vzhledem k tomu, že jsme u moře, jsou hlavním pokrmem na každém jídelníčku dary moře. Pokud nejste milovníci „mořských potvor“, určitě si dejte alespoň jednou rybu. Grilovanou pražmu (dourada) a sardinky mají snad v každé restauraci. Můžete si na ně zajít do přístavu na straně řeky, kde jsou vinné sklepy. Najdete tady spoustu malebných restauracích s čerstvými rybami a venkovním grilem, kde si uděláte chuť ještě než vstoupíte. Kromě ryb vám šéf grilu připraví i krevety, kalamary, chobotničky a jiné dobroty. Vše se podává většinou s vařeným nebo pečeným bramborem a salátem. Nás zaujala Taberna do São Pedro, která nás už z dálky přilákala vůní z grilu a signalizovala, že dál už prostě jet nemůžeme. Za oběd pro dva včetně vína, dezertu a kávy jsme dali 42 EUR.

Tripas à Moda do Porto (někde také uvidíte tripeiros) neboli dršťky asi nebudou pro každého, ale je to nejtypičtější portské jídlo, jehož tradice sahá až do 15. století. V dávných dobách dávali lidé všechno maso armádě a sami si nechávali právě jen dršťky, takže museli vymyslet způsob, jak je vařit a nasytit se. Základem jsou kromě drštěk i klobása, různé druhy masa a bílé fazole. Je to opravdu hutné jídlo. Já dršťky nejím, ale můj kluk si je dal a musím uznat, že to vonělo nádherně. Ochutnala jsem jenom omáčku, ze které bylo cítit kari a kardamon. Pochutnával si na nich v restauraci Ora Viva v ulici R.da Fonte Taurina kousek od nábřeží.

Další specialitou je Bacalhau neboli treska, která je v portugalské kuchyni nejoblíbenější rybou. Prý mají 365 receptů, jak tresku uvařit. Na každý den jiný způsob. Třeba grilovanou, vařenou či pečenou. Známá je bacalhau com natas, což je treska ve smetanové omáčce, nebo sušená treska naložená v soli, která se potom peče v olivovém oleji s cibulí, česnekem, zeleninou a servíruje se s černými olivami a někdy vařeným vajíčkem. Sušená treska má trochu jinou chuť, někomu to může „smrdět zatuchlinou“, ale já jsem si po pár soustech na neobvyklý šmak zvykla a chutnala mi. My jsme tresku ochutnali v Taberna Santo Antonio v ulici R. Virtudes, což je hospůdka v zapadlé uličce, ale stojí tam fronta místních, kteří čekají na volný stůl. Jděte k číšníkovi, který si zapíše vaše jméno a pak už jen čekejte a čekejte, až někdo dojí a čísník vás podle pořadníku zavolá. K čekání si ale můžete dát skleničku vína jenom za 1 EUR a určitě nebudete času ve frontě litovat.

V Portu v každém případě narazíte na Francesinha, což je toast plněný vším možným, základem je ale maso, šunka a klobása a shora je to pokryté sýrem a vajíčkem. To celé je zapečené v pivním a vinném sosu. Aby nebylo kalorií málo, podávají se k tomu hranolky. Nevypadá to nijak vábně, ale musím říct, že chuť byla dobrá. Naší domácí nám bylo doporučeno Café Santiago jako nejlepší místo, kde si právě tuhle pochoutku dát a byla to dobrá volba. Na oběd tam chodí spousta místních a možná budete mít problém najít volný stůl. Ceny za jednu porci jsou kolem 8 EUR.

Ve výčtu místních dobrot nesmějí chybět dezerty. U mě je favorit Pastel de nata, což jsou jakési koláčky v listovém těstě plněné žloutkovým krémem s vanilkovým extraktem a skořicí. Původně se připravovaly v lisabonské čtvrti Santa Maria de Belém (proto taky někdy uvidíte název Pastel de Belém), ale dneska jsou hojně rozšířené po celém Portugalsku. Vsadím se s vámi, že jakmile je jednou ochutnáte, vytvoříte si menší závislost. My jsme na ně šli nejdřív do Nata Lisboa (kousek od nádraží), protože nám to doporučila domácí, ale v Portu je koupíte v každém pekařství nebo kavárně a nemusíte se bát, že byste narazili na nepovedené. Jeden kousek stojí obvykle do 1 EUR. Někde prodávají třeba 6 kousků za 4 EUR. Mezi dezerty také patří Arroz doce (sladký rýžový pudink) nebo Flan (karamelový pudink).

V Portu si pochutnáte i na dalších jídlech jako je hovězí na různé způsoby, polévky (caldo verde), smažené taštičky plněné rybou (Bolinhos de Bacalhau) nebo zeleninou či různé tapas (chuťovky ze sýrů, klobás a oliv). Cokoli jsme si v Portu dali, bylo vynikající a můžu doporučit.

Deset důvodů proč si zamilujete Porto

Porto nejde nemilovat. Okouzlí vás přátelskou atmosférou, křivolakými uličkami, které vedou nahoru a dolů od řeky Douro, domy s barevnými fasádami a zapadlými bary, ve kterých můžete snít nad skleničkou lahodného vína. V Portu snadno ...

Více zde

Mohlo by se Vám líbit

Řím – co vidět, památky, ubytování

Nejkrásnější adventní trhy – kam na vánoční trhy 2023

Řecko

Bohinjské jezero – 3 nejhezčí treky