Tipy na výlety v ČR – nejhezčí české kaple a kostelíky

Dřevěných pohádkových kaplí a kostelů je u nás spoustu. Některé jsou ukryté v hlubokých lesích, jiné stojí na návrší hor a jsou vidět široko daleko. Kostely a kaple nejsou jen pro věřící a duchovně založené. Obdivují je i lidé, kteří milují cestování a architekturu. Znáte některé z nich?

Pozoruhodné kaple a kostelíky, ke kterým se váže spousta tajemných příběhů. Taky vás tahle místa lákají? Mně teda ano. A musím říct, že i po architektonické stránce. K některým z nich se ráda opakovaně vracím. A taky hledám nová, ne tak známá místa. Tady jsou moje tipy na nejhezčí kaple a kostelíky u nás. Je jich určitě mnohem víc, takže budu ráda za vaše tipy.

Stožecká kaple

Dřevěná Stožecká kaple (kaple Panny Marie) je jednou z kaplí, která je dokonale ukrytá v šumavských lesích. Najdete ji u obce Stožec ve výšce 950 m n. m. v I. zóně NP Šumava. Původní kaple byla postavena v roce 1791 u pramene léčivé vody. Postupně byla přestavěna a v 19. století doplněna o dřevěnou přístavbu. Dnes má kaple vyzdobena nádhernými dřevořezbami a je vyhledávána poutníky z celého okolí.

A jak že to je s tím léčivým pramenem? Pramen se studánkou je vpravo, těsně pod kaplí. Podle legendy má tento pramen zázračné léčivé účinky na zrak. Právě jako poděkování za zázračné vyléčení zraku ji nechal v roce 1791 postavit volarský kovář Jakub Klauser. Vydejte se k prameni a sami uvidíte, co je na legendě pravdy.

Kunštátská kaple

Bílá Kunštátská kaple (kaple Navštívení Panny Marie) s kruhovým půdorysem a šindelovou střechou je nejvýše položenou kaplí Orlických hor. I tato kaple je ukrytá mimo civilizaci. Najdete ji v nadmořské výšce 1 037 m uprostřed rašelinišť. Okolní rašeliniště propůjčují místu zvláštní, tajemnou atmosféru.

Kaple původně sloužila jako místo k bohoslužbě dřevařských dělníků, kteří tudy chodili za prací. Jak už tomu u mnohých kaplí a kostelů bylo, i Kunštátská kaple byla za minulého režimu opuštěna a úplně zničena. Její současná podoba je z roku 2004, kdy do kaple byla umístěna replika oltáře a kopie původní piety. Ke kapli se můžete nejsnadněji vydat ze Zdobnice nebo Kunštátu.

Tesařovská kaple

I Tesařovská kaple byla postavena v poměrně vysoké nadmořské výšce, a to 710 m. Není ale ukrytá nikde v lese. Právě naopak. Stojí totiž na návrší nad Kořenovem na pomezí Krkonoš a Jizerských hor. Osmibokou kapli roku 1909 postavili místní němečtí evangelíci. Už z dálky září její bělostné zdi a střecha ve tvaru jehlanu zakončená věžičkou.

V roce 1911 byl u kaple vybudován i malý hřbitov. Zajímavostí také je, že podle projektu architekta Dr. Otto Bartninga (projektanta Tesařovské kaple), byla v roce 1931 postavena v rakouském městě Dornbirn přesná kopie naší Tesařovské kaple.

Ticháčkova kaple

Zelená kaple uprostřed lesa nedaleko obce Suchý Důl je poutní místo, ke kterému se váže spousta tajemných příběhů. Původní kaplička tu byla postavena již roku 1897, v roce 2010 však kompletně vyhořela. Ale během dvou let se podařilo kapli znovu vystavět. Ke kapli vede velké schodiště a jen pár desítek metrů dál se nachází pramen léčivé vody. Ticháčkova kaple je celoročně a zdarma otevřená, takže můžete nahlédnout i do jejího krásného interiéru.

Legenda říká, že v srpnu 1892 se mladá Kristina Ringlová vydala do lesa na houby a na místě dnešní kaple se jí zjevila tajuplná postava. Ta dívku třikrát pozdravila „Pozdrav Pán Bůh“ a budila dojem, že se nadnáší nad zemí. Dívka se lekla a utekla. Po této události následovalo mnoho dalších zjevení, proto jsem začalo chodit spoustu poutníků, kteří čekali na nadpřirozená zjevení. Schválně jestli taky nějaká potkáte.

Kostel Slavoňov

Jen 4 km od Nového Města nad Metují je malá obec Slavoňov. Na jejím okraji na mírném návrší stojí dřevěný kostel sv. Jana Křtitele s nádhernou barevnou výmalbou a samostatně stojící zvonicí. První zmínka o kostele je už z roku 1384. Kostel je chráněný jako národní kulturní památka České republiky a je vyhledávaným místem mezi turisty jak z tuzemska, tak ze zahraničí. Samostatně stojící zvonice tvoří současně vchodovou bránu na hřbitov. V areálu hřbitova taky najdete roubenou márnici čtvercového půdorysu z osmnáctého století.

Kostel Broumov

Hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově je jednou z nejstarších dochovaných dřevěných staveb v Čechách. Podle pověsti byl kostel založen v roce 1177, ale první písemná zmínka o kostele je až z roku 1383. I tento kostel byl v minulosti vážně poškozen a několikrát vyhořel.

Nejzajímavější je ale interiér kostela. Pokud bude otevřený, určitě jděte dovnitř. Platí se sice vstupné, ale stojí to za podívanou. Uvidíte barevnou stropní výmalbu, bohatě zdobené zdi a mnoho obrazů. Na ochozu kostela je devět dřevěných desek, na kterých jsou kronikářské záznamy z let 1542-1847, a také náhrobky ze zrušených hrobů.

Kaple sv. Vavřince

Rotundovou kapli sv. Vavřince na vrcholu naší nejvyšší hory zná určitě každý. Má kruhový půdorys a je vysoká 14 m. Její osud byl docela náročný. Pár let byla používána jako hospoda nebo přístřešek. Několikrát taky vyhořela. Naposledy byla kaple opravena v roce 1999 a dnes je v dobrém stavu, i přesto že je vystavována nepřízni počasí. Uvnitř kaple je nový oltář a restaurované nástěnné malby.

V posledních několika letech se na vrcholu Sněžky 10. srpna koná svatovavřinecká pouť, kdy se na hoře scházejí poutníci, věřící i horalé, aby se zúčastnili mše za horské záchranáře a vůdce. Jejich patronem je právě Svatý Vavřinec.

Mohlo by se Vám líbit

Bari – zajímavosti, ubytování, výlety v okolí

Apulie, Itálie – TOP 8 míst, co vidět

Řím – co vidět, památky, ubytování

Nejkrásnější adventní trhy – kam na vánoční trhy 2023