Co dělat v Kodani

Zřejmě první město, které si vybavíte ve spojení s Dánskem, bude Kodaň. Největší a zároveň hlavní město severského království. Malá mořská víla, parky, vodní kanály, muzea, paláce a barevné domy. To je jen malý výčet toho nejdůležitějšího, co Kodaň nabízí. Pokud vás zajímá, co všechno tu můžete zažít a vidět a kolik vás to bude stát, čtěte dál. 

Amalienborg

Palác z 18. století je hlavním sídlem dánských králů. Je využíván královskou rodinou hlavně jako zimní rezidence. Tvoří ho 4 křídla a mezi nimi velké prostranství (osmiramenné náměstí), na kterém každý den kolem poledne dochází ke střídání královské gardy. V jednom z křídel je dnes muzeum, vidět tu můžete soukromé pokoje králů a královen, dobový nábytek, oblečení aj. Vstupné je 95 DKK.

Rosenborg

Zámek pohádkového vzezření postavený z jasně červených cihel. Uvnitř je 20 královských komnat, v nichž jsou shromážděné královské umělecké poklady. Hlavně tu ale najdete královské korunovační klenoty a šperky (ty opravdu stojí za vidění). Kolem zámku jsou veliké Královské zahrady (Kongens Have), kam míří spousta obyvatel Kodaně. Pořádají tady pikniky, podřimují, prochází se a užívají si volné chvilky. Vedle zámku jsou kasárna, kde sídlí královská garda. Každý den v 11.30 hod odtud vyráží hradní stráž a s kamenným výrazem pochoduje městem (za doprovodu policie) až k Amalienborgu, kde se stráž střídá. Celý zámek si můžete prohlédnout za 110 DKK, vstup do zahrad je zdarma. My jsme si vstupenky koupili předem na internetu, abychom nemuseli stát frontu.

Botanická zahrada (Botanisk Have)

Když už budete v Rosenborgu, stačí jen přejít silnici a budete v oáze klidu. Zahrada je spíš velkým parkem s jezírky, mnoha rostlinami, bylinkami a stromy původem z Dánska, Grónska a Faerských ostrovů. Kromě venkovních krás můžete nasát atmosféru tropů v obrovském skleníku z litinové konstrukce, který je velký 4000 m2 a roste tu všechno možné z tropů a subtropů. Když vejdete, praští vás do nosu vedro a vlhko. Ve skleníku můžete vyjít po točitých schodech nahoru ke stropu a pozorovat všechno z výšky. Vstup je zdarma, což obzvlášť v Kodani potěší.

Christiansborg

Dnes sídlo dánského parlamentu, dřív tu byl hrad a později barokní zámek, kde sídlili králové. Po požáru v roce 1794 se přestěhovali na Amalienborg a byl postaven nový (třetí) Christiansborg, v němž královna dodnes přijímá státní hosty. Současnou podobu tvoří komplex několika budov (Palácový kostel, Muzeum královských stájí, Muzeum divadla aj.) a obrovské jezdecké náměstí obklopené rokokovými pavilony s jezdeckou sochou Kristiána IV. Christiansborg stojí na ostrově Slotsholmen a se zbytkem města je spojen devíti mosty. Můžete se s prohlídkou vydat na různé okruhy po paláci (vstup od 50 DKK do 90 DKK, kombinovaná vstupenka 150 DKK).

Christiania

To je téma samo o sobě. Je to samostatná čtvrť Kodaně, místními nazývaná jako „svobodné město Christiania“. Jedná se o autonomní oblast, která byla založena v roce 1971 a nachází v místech bývalého vojenského prostoru, který zabrala anarchistická komunita. Je to vlastně jeden velký squat, kde neplatí žádná pravidla, resp. platí pravidla vlastní. Chodí se tady jen pěšky nebo na kolech, vjezd aut není povolený, marihuanu, hašiš nebo jiné lehké drogy tu seženete snadněji než kdekoliv jinde (vůně marihuany vás bude provázet celou čtvrtí), stavět můžete bez stavebního povolení a byť budete kousek od centra Kodaně, rázem se ocitnete v jiném světě. Světě plném pokreslených domů graffiti, volnomyšlenkářů, anarchistů a narkomanů, ale taky běžných Dánů, kteří si tady postavili dřevěný domek se zahrádkou a kteří nechtějí žít v konzumní společnosti na dohled přes kanál. Nejsou tu dlážděné chodníky ani silnice. Konají se tu koncerty, jsou tu bary, obchůdky, dílny místních řemeslníků, skateboard rampa, hřiště i tržiště. Ochutnat tady můžete i místní kuchyni (já neměla odvahu). Svéráznou oblast si pochopitelně přichází denně prohlédnout stovky turistů. Místní obyvatelé je tolerují, ale ať vás ani nenapadne vytáhnout foťák. Ty jsou tady zakázané (přesto jsme si pár fotek domů udělali). Čtvrť není velká a bez problémů jí obejdete pešky. Dostanete se sem metrem na stanici Christianshavn a pak cca 500 m pěšky, nebo z Nyhavnu pěšky přes most, což vám zabere tak 20 min (cca 1,5 km). My jsme si udělali pořádný okruh po celé čtvrti a pak pokračovali dál do doků, k opeře, prolezli jsme zastrčenou oblast, kde jsou umělecké školy a nádherné loftové domy a vrátili jsme se zpátky do komerční Kodaně.

Tivoli

Zábavní park přímo v centru Kodaně, hned naproti vlakovému nádraží. Měla by tu být nejstarší dřevěná horská dráha na světě, moderní horská dráha, řetízkový kolotoč, čínská pagoda a jiné pouťové atrakce. Samozřejmostí jsou restaurace a občerstvení. Platí se sem vstup 110 DKK, atrakce se ale platí zvlášť. Prý je to „must see“ v Kodani, ale my jsme tuhle atrakci vynechali, takže vám neřeknu, jestli stojí za to, nebo ne.

Kulatá věž (Rundetärn)

36 metrů vysoká věž se spirálovou 206 metrů dlouhou chodbou. V celé věži nejsou jediné schody (kromě asi posledních 15-ti v závěru), protože král chtěl vyjíždět nahoru na koni a dívat se odtud na hvězdy (je tu totiž také observatoř). Údajně sem vyjelo i auto. Z vyhlídkové plošiny se vám naskytne úžasný výhled na celou Kodaň, uvidíte i slavný most před Oresund. Platí se sem vstupné 25 DKK. Věž je otevřena od 10 hodin, otevírací doba hvězdárny je nestálá. Věž sousedí s kostelem Trinitatis, do kterého se můžete podívat zdarma.

Nyhavn

neboli Nový přístav; kanál, který fungoval jako spojnice s přístavem, aby se zboží mohlo dovážet až do centra města. Dneska asi nejfotogeničtější místo Kodaně. Nábřeží s barevnými domy ze 17. a 18. století, kotvícími plachetnicemi, bezpočtem restaurací, barů a taky turistů. Můžete tady nasednout na loď a vypravit se na plavbu po kanálech nebo ochutnat tradiční dánské slanečky, vafle či zmrzlinu. Nebo si jenom sednout na nábřeží a pozorovat ruch kolem. Velkou část života tu prožil dánský rodák, H.CH. Andersen, který žil v domech č. 18, 20, 67 a 69.

Malá mořská víla (Den Lille Havfrue)

Jeden z nejznámějších a nefotografovanějších kodaňských symbolů. Asi není potřeba tuhle pohádkovou bytost od H.K. Andersena nějak víc představovat. My jsme k ní šli pěšky z města (cca 2,5 km z Nyhavnu), ale dá se sem dojet i MHD a míří sem každý turistický autobus, který zastaví 200 m od sochy, davy se vyhrnou z autobusů, všichni si udělají povinné selfíčko s vílou a zase se navalí do busů a chvátají dál. Pro mě tohle není a možná proto mě Malá mořská víla zklamala. Nevím, co jsem čekala. Ani to místo mě nijak neokouzlilo. Myslím si, že by si zasloužila hezčí výhled než na továrny s čoudícími komíny.

Kastellet

Cestou od Malé mořské víly si projděte vojenskou pevnost ve tvaru pěticípé hvězdy. Najdete tady 5 bašt (Královu, Královninu, Hraběcí, Princezninu a Princovu), sytě červené domky s mansardovou střechou pro bývalé vojáky, dům vojevůdce i větrný mlýn s dělem. Kolem celého areálu je vodní kanál. Celý komplex byl postaven v 17. století jako součást městského opevnění. Dneska tu panuje příjemná a klidná atmosféra, která nabádá k procházkám. Vojáci se tady ale dodnes pohybují, protože celý komplex patří dánskému Ministerstvu obrany. Do areálu se vstupuje dvěma zdobenými branami.

Kostely

Nejstarším kostelem v Kodani je Sankt Petri Kirke (Kostel sv. Petra) z roku 1304. Několikrát vyhořel, byl i vybombardován a byl znovu obnoven. Platí se do něj vstupné; v době naší návštěvy byl ale půl roku uzavřený, takže vám žádné další podrobnosti neřeknu. My jsme ale byli uvnitř Marmorkirken (Mramorový kostel), což je gigantický kostel se 46 m vysokou kopulí, který se měl vyrovnat dómu sv. Petra v Římě nebo katedrále sv. Pavla v Londýně. Místo pískovce se ale začal stavět z mramoru, což se hrozivě prodražilo, takže se stavba skoro na 80 let zastavila a nakonec byla dokončena v mnohem skromnějším provedení a přece jenom pomocí pískovce. Vstup do kostela je zdarma, na věž můžete vystoupat za 35 DKK. Zajímavostí a lákadlem je barokní Vor Frelsers Kirke (Kostel Našeho Spasitele), který se nachází ve čtvrti Christianshavn. Je to černý kostel s 90 m vysokou věží, kolem které se vine venkovní točité schodiště. Celkem vystoupáte 400 schodů a naskytne se vám nádherný výhled na Kodaň. Uvnitř kostela je oltář se sloupy z červeného mramoru a dvoupatrové varhany. Až budete courat po Strøget, určitě narazíte na Helligaands Kirke (kostel Svatého Ducha), ve kterém byl v roce 1813 pokřtěn dánský filozof a teolog Kierkegaard. Dřív byl součástí kláštera svatého Ducha a jedno křídlo sloužilo jako nemocnice, dneska se tu konají různé výstavy, knižní trhy a kulturní události. V Kodani narazíte na spoustu dalších kostelů, které už ale uvádět nebudu.

Pivovar Carlsberg

Pokud máte rádi pivo, v Kodani můžete odhalit tajemství, jak se pivo vaří. Z původního pivovaru je dneska muzeum a návštěvnické centrum, v němž se dozvíte zajímavosti ze světa vaření piva. Samozřejmostí je také ochutnávka. Otevřeno je od 10:00 do 17:00 hod. a vstupné je 100 DKK včetně jednoho piva nebo nealko nápoje. Za dalších 75 DKK si můžete zaplatit ochutnávku piv, která trvá asi 40 min. Já mám radši víno, takže jsem tenhle pivní svatostánek vynechala.

Nákupy

Kodaň je rájem pro milovníky nákupů. Hlavní tepnou, kde můžete strávit nakupováním celý den a taky pořádně provětrat vaší peněženku, je pěší zóna Strøget. Najdete na ní značkové butiky i běžné obchody, v nákupním proudu se ocitnete raz dva. Celá pěší zóna má 2 km a všude panuje ruch a hluk. My jsme si ulici prošli, když byl svátek a obchody byly zavřené, což bylo příjemné, ale jakmile jsme se sem vrátili v normální pracovní den, změnila se klidná pěší zóna v mumraj a davy nákupních maniaků, takže jsme zase prchali pryč. Jestli nakupujete rádi, tak tady se opravdu vyřádíte.

Vodní kanály

Kodaň je město plné vody. Je protkaná sítí vodních kanálů, podél kterých můžete chodit, jezdit na kole, odpočívat u nich a pozorovat ruch kolem vás nebo se po nich vydat lodí na projížďku. Většina turistických lodí vyjíždí z Nyhavnu, plavba trvá hodinu a objedete většinu zajímavostí Kodaně. My jsme si našli plavbu za 50 DKK, pluli jsme kolem Opery a doků až k Malé mořské víle, pak jsme proplouvali čtvrtí Christianshavn a kolem ostrova Slotsholmen s Christiansborgem zpátky do Nyhavnu. Tyhle atrakce normálně moc nevyužíváme, ale když už jste po celém dni uchození a navíc se chcete na chvíli schovat před zimou, přijde vám taková plavba vhod. Navíc si uděláte dobrou představu, co kde je.

Kola

Snad v žádném jiném městě jsem neviděla tolik kol jako tady. Po celém městě je hustá síť cyklostezek, které jsou širší než chodníky, cyklisté mají vlastní semafory, „parkoviště“, chodci i auta se jim vyhýbají nebo dokonce dávají přednost. S cyklisty se tu zkrátka všude počítá. Kolo je dopravním prostředkem číslo jedna a uvidíte ho všude. Pokud je někde zácpa, je to na cyklostezce. Dánové jezdí na kole kamkoliv a za jakéhokoliv počasí bez ohledu na věkovou kategorii. Na kole tu potkáte dámu v sukni, pána v saku i malé školáky. Klasická městská kola s košíkem i „vychytaná“ elektrokola s tabletem a navigací (Bycyklen) si můžete půjčit po celém městě. Bycyklen jsou bílá elektrokola a stojí od 30 DKK za hodinu do 500 DKK za 20 hodin, což není zrovna málo. Narazit taky můžete na oranžová kola Donkey Republic, ta stojí 100 DKK. Abyste si Bycyklen a Donkey Republic kola mohli půjčit, musíte mít jejich aplikaci v mobilu, být přihlášený pod svým účtem a všechno ovládáte přes tuhle apku (najdete si, kde je volné kolo, kde ho můžete vrátit, odemykáte/zamykáte kolo přes bluetooth, platíte atd). Pak je tady spousta klasických půjčoven, kdy se cena za den pohybuje od 80 DKK. Zvláštností jsou taky Christianiabikes – trojkolky, které vymysleli obyvatelé Christianie, aby mohli převážet věci z místa na místo po území svého „státu“.

Jako vždycky je toho ještě spousta dalšího, co byste mohli dělat (muzea, galerie, opera, parky…). My jsme v Kodani strávili 3 dny a víc jsme toho nezvládli. Každý den jsme nachodili přes 10 km, navíc první den bylo hrozný počasí, kdy sníh s větrem šlehal do obličeje a nikde se moc chodit nedalo. Když ale druhý den trochu vysvitlo sluníčko, s klidem jsme strávili dvě hodiny sezením u kanálu, pitím vína (první skleničku jsme si koupili ve vinotéce za 380,- Kč a po téhle zkušenosti jsme si radši koupili láhev v samoobsluze a jako spousta místních jsme si jí vypili na nábřeží) a pozorováním místního života. Můj poznatek z Kodaně – je čistá, barevná, plná kol, lidí, technických vymožeností a taky hodně hodně drahá. Kartou zaplatíte všechno. I párek v rohlíku v nejmenším stánku, který si dokážete představit.

TIP pro vás: Pokud byste chtěli poznat klidnější a levnější variantu Kodaně, vyražte přes most do švédského Malmö. Budete tam vlakem za 40 min a busem za hodinu. My jsme tam strávili dva dny a bylo to super. Ale o tom zase někdy příště.

Mohlo by se vám hodit

Cesta z letiště – z letiště Kastrup se dostanete snadno a rychle. Můžete jet buď vlakem nebo busem 5A přímo na hlavní nádraží (København H), nebo metrem M2 na Nørreport.

Doprava po městě – Kodaň je rozdělená na různé zóny. Pokud nechcete vyjíždět mimo město, budete se pohybovat v zonách 1 až 4. My jsme bydleli mimo centrum, takže jsme si na dopravu koupili City Pass za 80 DKK na 24 hod nebo 200 DKK na 72 hod (použili jsme ho i na cestu z letiště). City Pass jsme si koupili přes internet, zvolíte si datum a čas, od kdy ho chcete využívat a pak už vám přijde jen potvrzení na mobil. Tím se prokazujete řidičovi nebo revizorovi. Pokud ale budete bydlet v centru, myslím si, že nebudete městskou dopravu moc využívat, příp. si můžete koupit jednotlivé jízdenky za 24 DKK.

Copenhagen Card – karta, která umožňuje vstup zdarma na 86 atrakcí a dopravu po městě bez omezení. Stojí od 54 EUR na 24 hod až po 121 EUR na 120 hod. Na jaké konkrétní památky a atrakce se vztahuje, najdete tady.

Úschovna zavazadel – na hlavním nádraží je samoobslužná úschovna (skříňky na kódy), kde platíte podle velikosti zavazadla. Menší skříňka (v pohodě se do ní vešel příruční kufr do letadla a batoh) stojí 65 DKK na 24 hodin, větší 70 DKK.

Ceny jídla a pití – jak už jsem psala, Kodaň je drahá. Levněji se dá najíst ve fastfoodech (kebab, hamburgery, párky v rohlíku) a taky si můžete kupovat jídlo v samoobsluhách. Pokud půjdete do restaurace, počítejte s tím, že si připlatíte. Uvedu vám pár příkladů (jak z restaurací, tak ze samoobsluhy). Přepočet byl v březnu 1 DKK = 3,40 Kč.

párek v rohlíku – 35 DKK
lasagne (italská restaurace) – 85 DKK
tapas (sýrové a salámové prkénko) – 150 DKK
polévka – 70 DKK
fish and chips – 120 DKK
kebab – 50 DKK
kafe – 25 DKK
sklenička vína (0,15 dl) – od 80 DKK
sklenice piva (0,4 l) – 60 DKK
láhev vína (restaurace) – od 200 DKK
láhev vína (obchod) – od 60 DKK

Ubytování – jako všechno ostatní v Kodani je drahé. Protože jsme jeli přes Velikonoce, ubytování jsme zamlouvali 2 měsíce předem, kdy obyčejné hotely stály od 3.000,- Kč za noc, což jsme platit nechtěli. Takže jsme tentokrát bydleli přes Airbnb společně s mladou Dánkou, asi 20 min od centra. Aspoň jsme poznali, jak bydlí mladí, chudí Kodaňané (její slova). V koupelně jsme se sotva otočili, ale jinak byl náš pokoj velký. Na dvě noci nás to stálo 2.700,- Kč i se snídaní. Týden před Velikonocemi některé hotely zlevnily, takže by se dalo najít i ubytování za přijatelnější ceny v centru Kodaně.

Mohlo by se Vám líbit

Bari – zajímavosti, ubytování, výlety v okolí

Apulie, Itálie – TOP 8 míst, co vidět

Řím – co vidět, památky, ubytování

Nejkrásnější adventní trhy – kam na vánoční trhy 2023