Arménie – praktické informace

Arménie láká cestovatele na opuštěné kláštery stojící v horách, blankytně modrá jezera, vysokohorské túry a panenskou přírodu. Masový turismus sem ještě neproniknul, tak máte možnost objevovat některá místa úplně sami. Vztahy se sousedním Tureckem a Ázerbajdžánem jsou sice napjaté, ale bezpečnostní situaci nijak neovlivňují. Turisty tady mají rádi a Čechy obzvlášť. Zaručuji vám, že z expedice do Arménie se budete vracet nadšení.

Arménie  – vstup do země

Pro pobyt v Arménii nepotřebujete víza. Oficiálně sice platí přihlašovací povinnost, kdy se cizinec musí do 3 dnů po vstupu na území Arménie přihlásit na policii, ale v praxi to nikdo nevyžaduje, nekontroluje ani nevymáhá. V zemi jsme byli 3 týdny, nikomu jsme se nehlásili a ani při odjezdu jsme se nesetkali s žádnou kontrolou.

Často diskutovaným je vztah mezi Arménií a Ázerbajdžánem a možnost navštívit obě tyto země. V lásce se opravdu nemají. Jablkem sváru je území Náhorního Karabachu, které nyní „oficiálně“ spravuje Arménie. Pokud plánujete navštívit obě země, jeďte nejdříve do Azerbajdžánu. I tak vás na hranici bude čekat výslech, jestli jste byli v Arménii nebo se tam chystáte jet. Na stejnou otázku se vás náhodně budou ptát i „obyčejní“ lidé při cestování po celé zemi. Lepší je vždycky odpovědět, že do Arménie se v žádném případě nechystáte.

V Arménii sice na hranicích zkoumají azerské razítko v pase, vyslýchají, proč jedete do Arménie, jaké máte plány, kde budete bydlet, kdy hodláte odjet apod., ale do země vás pustí. Čechy mají rádi. Co se týká Náhorního Karabachu, pro vstup na toto území budete potřebovat vízum. Uděluje se až na hranicích zdarma na 30 dní po vyplnění formuláře (opět otázky co tam, jak dlouho a proč).

Náhorní Karabach nebyl oficiálně nikdy mezinárodně uznán, čehož jsou si naštěstí i samotní celníci vědomi, takže vám vízum dají na samostatný papír, který je jen vložený do pasu a kdykoliv si ho můžete vyndat. Pak vám dají ještě druhý papír, který zase na hranici odevzdáte, až budete Karabach opouštět. Žádný stát tak nedozví, že jste toto území navštívili. Vízum do Náhorního Karabachu je totiž doživotní stopkou návštěvy Ázerbajdžánu.

Čím se platí v Arménii?

Arménskou měnu je dram, mezinárodní zkratka AMD. Kurz v červenci 2019 byl 100 AMD = 4,8 Kč. Připravte se, že v Arménii budete milionáři s nacpanou peněženkou. Bankovky jsou v hodnotách 500, 1 000, 5 000, 10 000, 20 000, 50 000 a 100 000 dramů, mince v hodnotách 10, 20, 50, 100, 200 a 500 dramů. Dram platí i v Náhorním Karabachu.

Bez problému vyměníte eura i americké dolary, směnáren je všude poměrně dost. Ve větších městech se v současné době běžně používají platební karty, do vesnic a menších měst, stejně tak jako do guesthousů mějte připravenou hotovost, a to vždy pokud možno přesnou sumu.

Doprava po Arménii

Nejlevnějším způsobem dopravy jsou maršrutky (minibusy) a autobusy. Někdy bývá problém zjistit, kdy a odkud odjíždějí. Jízdní řády se mění nebo se vůbec nedodržují. Na některých trasách nejsou spoje tak časté nebo nejsou vůbec. My jsme proto tentokrát zvolili půjčení auta, což sice není v Arménii zrovna levná záležitost, ale chtěli jsme toho vidět co nejvíc a mít svobodu. V Jerevanu má pobočku většina mezinárodních půjčoven (Sixt, Hertz, Europcar aj.), ale také spousta lokálních. My jsme využili půjčovnu Naniko a půjčili si Hyundai Getz za 31 USD/den.

Na silnicích budete potkávat hlavně moskviče, volhy a žigulíky s bláznivými řidiči. Řízení v Arménii je adrenalin a je potřeba myslet na to, že řidiči běžně projíždějí zatáčky v protisměru nebo předjíždějí kdekoliv je napadne. Je ale pravda, že jsme za celé 3 týdny neviděli žádnou dopravní nehodu, žádný policista nás nekontroloval a když se nám rozbilo auto, okamžitě zastavila dvě auta, aby nám pomohla. Většina silnic je v dobrém stavu. Jenom po východní straně jezera Sevan je prašná cesta s obrovskými výmoly, kde pojedete dvacítkou.

Jinak je ale na hodně místech nový asfalt nebo pohodlná silnice. Autem půjčeným v Arménii můžete jet bez problémů i do Náhorního Karabachu. I tam je stav silnic dobrý. Pokud nebudete chtít vyloženě jezdit horským terénem, přes lesy nebo pole, pak auto s pohonem 4×4 nepotřebujete. Dost nás překvapilo, že levná je i doprava taxíky (i na dlouhé vzdálenosti), a to hlavně když budete používat aplikaci Bolt. Pokud aplikaci používat nebudete, s taxikářem se vždycky na ceně domluvte předem a dejte si dobrý pozor na taxikáře v Jerevanu. Zaručeně vždy vás oberou.  Železniční doprava v zemi rozvinutá není.

Jazyk

Arménština je těžký jazyk, který má navíc spoustu dialektů. I základní slova nám dělala problém. Nikde jinde na světě se arménsky nedomluvíte a bohužel ani písmo není žádnému jinému podobné. Pokud tedy do Arménie pojedete, naučte se alespoň pár slovíček a základních frází v ruštině.

Valná část starších obyvatel rusky umí, občas narazíte i na mladší ročníky, které ruštinu ovládají. S angličtinou pochodíte akorát v Jerevanu, jinak s ní moc nepočítejte. Ale někteří majitelé guesthousů jsou snaživí a alespoň základní angličtinou se domluví. S nárůstem turismu dojde určitě i v tomto směru ke zlepšení.

Ubytování v Arménii

Hotely najdete hlavně v Jerevanu a v letoviscích okolo jezera Sevan, Dilijan a Jermuk. Nejlepší a nejlevnější variantou je ubytování v soukromí, a to buď B&B nebo guesthouse. Hostitelé vám  pronajmou pokoj nebo část domu, ve kterém sami bydlí, a většinou vám i nabídnou stravování. Hlavně v Jerevanu také narazíte na hostely.

Dobře funguje rezervační portál www.booking.com, bezproblémové je i hledání až na místě. V Jerevanu je ubytování pochopitelně nejdražší, jinak počítejte s průměrnou cenou 10.000 dramů (480,- Kč) za dvoulůžkový pokoj se snídaní.

Internet a volání

Mobilní i internetové pokrytí je v celé zemi dobré a hlavně levné. Pokud máte v plánu zůstat déle než týden, určitě se vám vyplatí koupit si SIM kartu jednoho z operátorů. Budete k tomu potřebovat pas. My jsme využívali služby operátora VivaCell, kdy jsme si koupili SIMku s tarifem na 300 SMS, 400 min volání a 5 GB dat za 2.600 dram (cca 125,- Kč).

Platnost tarifu je 30 dní, používali jsme mapy, navigaci, vyhledávání přes Googlu a pouštěli si i písničky a data jsme nevyčerpali. VivaCell má i mobilní aplikaci, přes kterou i můžete kontrolovat množství již vyčerpaných dat. SIM karta nefungovala v Náhorním Karabachu. Tam byste si museli koupit jinou. Jinak wi-fi je dostupná ve všech restauracích a až na pár výjimek byla a dobře fungovala i v guesthousech.

Jídlo a pití v Arménii

Arménská kuchyně je hodně ovlivněna historií a různými národy, které zemi v minulosti obývaly. Kombinuje tak turecké, řecké, ruské i perské prvky. Vaří se z čerstvých surovin, chemicky neupravovaných. Ovoce a zelenina se pěstují po celé zemi na vesnicích, zvířata se volně prohánějí na pastvách. V každém městečku najdete místní „farmářský“ trh, kde sežene sýry, mléko, čerstvé bylinky, ovoce, zeleninu i maso, ale také třeba mouku, rýži nebo těstoviny, které se kupují na váhu.

Charakteristické pro arménskou kuchyni je maso, obzvlášť pak grilované (chorovac). Typická je také dolma (rýže s masem zabalená do vinných listů), lavaš (tenká chlebová placka), kebab nebo jídla pocházející z Libanonu jako tabouleh (salát z hladkolisté petržele, bulguru, cibule a rajčat dochucený granátovými jablíčky), hummus (cizrnová pasta s česnekem) a různé plněné taštičky.

V Jerevanu si běžně dáte západoevropská jídla. Z dezertů je oblíbená baklava. Z nápojů se nejvíc pije silná, jemně mletá káva s hustou sedlinou na dně, pivo (Kilikia, Erebuni nebo Kotyak) a vodka. Národním destilátem je sice koňak, ale ten je hlavně exportním zbožím. Pro Armény je příliš drahý. Ve vinařských oblastech téměř každý vyrábí své vlastní domácí víno, ale pokud chcete opravdu dobré a kvalitní, kupte si červené z odrůdy Areni.

Bezpečnost a zdraví

Arménie je bezpečná země s přátelskými lidmi. Arméni vás rádi pohostí, pomůžou v nesnázích, poradí nebo si jenom popovídají. Krádeže jsou zcela výjimečné. Jediné nebezpečí, které vás může potkat, představují místní řidiči. Dopravní předpisy a značky tady nic neznamenají, troubit na klakson je  národní sport, řidiči jsou hodně temperamentní a jízdní pruhy nerespektují.

Pokud budete řídit, obrňte se trpělivostí, myslete i za ostatní řidiče a dávejte si velký pozor. Všude si přečtete, že se nedoporučuje jezdit do Náhorního Karabachu. Ptali jsme se několika Arménů, jestli je bezpečné tam vyrazit, a všichni nás ujišťovali, že ano. Takže jsme se do Karabachu vydali, pohybovali  se jen po turisty nejvíc navštěvovaných místech a na žádný problém nebo nebezpečí jsme nenarazili. Pravda ale je, že nám pak někdo řekl, že u hranic s Azerbajdžánem se stále bojuje a každý den tam někdo umře. Náhorního Karabachu se tedy bát nemusíte, ale v žádném případě nejezděte do hraničních pásem. Žádná zdravotní rizika nehrozí a speciální očkování není třeba.

Ceny v Arménii

Většina věcí je levnější než u nás, dražší bývají jen věci z dovozu. V restauracích vám někdy bude připočítáno spropitné 10 % z celkové ceny.

1,5 l vody – 200 dram
polévka – 1.300 dram
kebab – 1.000 dram
hummus – 1.300 dram
tabouleh – 800 dram
Fanta, Cola, Sprite v restauraci – 300 dram
láhev kvalitního červeného Areni – 3.500 dram
láhev standardního vína – 1.700 dram
pivo v restauraci – 500 dram
pivo v obchodě – 300 dram
1 kg melounu – 100 dram
zmrzlina v obchodě – od 100 dram
1 l benzinu – 430 dram

TOP 14 míst v Arménii

Země hor a stovek klášterů na pomezí Evropy a Asie. Tak by se ve zkratce dala popsat Arménie, která leží ve stínu sousední Gruzie a turisty je zatím opomíjena. A to je škoda, protože rozhodně ...

Více zde

Mohlo by se Vám líbit

Řím – co vidět, památky, ubytování

Nejkrásnější adventní trhy – kam na vánoční trhy 2023

Řecko

Bohinjské jezero – 3 nejhezčí treky