10 důvodů, proč navštívit Nantes

Chcete vidět chodícího slona v nadživotní velikosti? Chcete se vrátit do dětských let a svézt se na kolotoči plném mořských příšer? Nebo si radši chcete užít skvělého vína, cideru a makronek? Pak musíte vyrazit do města, kde se v roce 1828 narodil spisovatel Jules Verne a kde v roce 1983 umřel herec  Louis de Funès. A to je právě francouzské Nantes. Jestli chcete vědět, co vidět a neminout a proč sem jet, čtěte dál.

Na začátek aspoň pár informací pro ty z vás, kdo o Nantes ještě neslyšeli. Je to město v západní Francii, leží na řece Loiře v Bretani, zhruba 50 km od pobřeží Atlantského oceánu. Žije tady skoro 300 tis obyvatel a podle wikipedie je to šesté nejlidnatější město Francie.

Snadná dostupnost

Z Prahy lítá přímá linka s nízkonákladovou Volotea. Lety jsou většinou v pátek a pondělí, v sezóně i další dny, takže je to ideální pro prodloužené víkendy. Nasednete v Praze a za 2 hodiny jste tam. Když vychytáte akce u Volotea, není nad čím váhat.

Levná a rychlá doprava z letiště

Z letiště se dá do města dostat několika způsoby. My jsme zvolili levnou variantu, kdy jsme autobusem č. 48 dojeli do zastávky Neustrie (konečná) a tam přestoupili na tramvaj č. 3, která jede až do centra (zastávka Commerce). Celá cesta trvala asi půl hodiny a stála každého 2 EUR.

Minimum turistů

V Nantes potkáte hlavně místní obyvatele nebo maximálně francouzské turisty. My jsme tam byli o víkendu, takže ve městě bylo živo a restaurace a bary praskaly ve švech. Turistů ale bylo minimum, takže pro poznání místního života je to ideální.   

Památky

Na to, že ve městě žije skoro 300 tis obyvatel, je historické centrum docela malé a všechny zajímavosti krásně obejdete pěšky (pokud ale chcete, můžete jezdit i na kole, všude jsou cyklopruhy). Hlavní dominantou je Chateau des ducs de Bretagne (Zámek vévodů z Bretaně). Dneska je v něm Muzeum historie města Nantes, kam jsme sice nešli, ale zámek si můžete zdarma prohlédnout z nádvoří a obejít si ho parkem s příkopem. Kromě zámku dominuje městu přepychová  Cathédrale St-Pierre St-Paul (katedrála Sv. Petra a sv. Pavla) v gotickém stylu. Vstup do ní je zdarma. Pokud rádi obcházíte kostely, pak nevynechejte Place Sainte-Croix (náměstí Svatého Kříže) s barokním kostelem a také Place Royale (Královské náměstí) a nedaleký novogotický Église Saint Nicolas (kostel Svatého Mikuláše). Ve městě jsou také údajně jedny z nejhezčích botanických zahrad ve Francii (Jardin des Plantes), ale ty už jsme nestihli, protože jsme nutně museli ochutnat místní speciality a taky jsme se zasekli na nantském ostrově (o tom se dozvíte, když budete číst dál).

Pro obcházení památek vám dám jednu radu – ulicemi města vede zelená čára. Když se jí budete držet, obejdete všechny zajímavosti Nantes bez mapy a hledání cesty (34 zastávek). My jsme tohle zjistili až po návratu domu.

Tour Bretagne

Je to věž vysoká 144 m, kam můžete vyjet výtahem za 1 EUR. Nahoře je bar (vnitřní) a terasa, takže se můžete kochat výhledem na město se skvělým francouzským vínem v ruce. Panoramatická terasa se dá obejít kolem dokola.

Les Machines de l’île

Chcete nahlédnout do magického světa Julese Vernea? Pak musíte zamířit na ostrov ’île de Nantes. Pěšky jsme to z centra města zvládli asi za půl hodiny. Podívejte se do Galerie des Machines (Galerie strojů), projeďte se na třípatrovém Carrousel des Mondes marins (kolotoč Mořského světa) a nechte se postříkat chodícím hydraulickým slonem v nadživotní velikosti (Grand Eléphant) nebo se rovnou svezte na jeho hřbetě. Uvidíte, že i když nejste děti, určitě si to užijete. V Galerii strojů se můžete přidat ke komentované prohlídce (bohužel jen ve francouzštině), ale abyste viděli, jak se pohybují obrovské mořské stvůry nebo pavouk v nadživotní velikosti a třeba si je i mohli vyzkoušet (když vás průvodce vybere), francouzsky umět nemusíte. Jízda na 25 m vysokém kolotoči taky stojí za to, kdy si z 35 různých mořských stvůr můžete vybrat, na které se chcete projet (druhou jízdu jsme měli zdarma). Místo jízdy na slonovi jsme radši zvolili pohled zezdola. Slon dělá okruh od kolotoče ke Galerii (asi 800 m, ale jde to hodinu) a chobotem stříká na všechny kolem. Já dostala jeden přímý zásah, protože jsem ho zrovna fotila a nestihla uhnout. Naštěstí foťák přežil. Jízda na kolotoči i vstup do Galerie stály 8,50 EUR za jednu atrakci (když si koupíte oba lístky, máte slevu 1,60 EUR).

’île de Nantes

Jděte až na konec ostrova k bývalému skladu banánů (Hangar à Bananes), kde je dneska galerie, restaurace a diskotéka. Jde se po nábřeží kolem Loiry, cestou je spousta barů a restaurací a žije to tam jako v Praze na Náplavce. Ale není tam tak narváno a je to mnohem příjemnější. My jsme se tady naobědvali v obrovské venkovní restauraci  La Cantine du Voyage, kde se scházeli všichni místní a užívali si rodinné obědy. Mají jednotné menu (my měli kuře s bramborem a salát) a v ceně je i sklenička vína. Když vám bude svítit sluníčko jako nám, budete ležet v plážovém lehátku s drinkem v ruce a necháte se unášet místní atmosférou, nebude se vám chtít odejít. Na ostrově jde bez problému strávit celý den. Dalším znakem ostrova je taky obrovský žlutý jeřáb a 18 kruhů od Daniela Burena, které v noci září různými barvami.

Jídlo a víno

Místní specialitou jsou bretaňské palačinky. Dělají je na všechny způsoby, sladké (crepes) i slané (galettes). V sobotu večer byly všechny restaurace plné a všichni jedli jen palačinky. My jsme měli plněnou sýrem a druhou sýrem s bramborem. A byla to fakt hromada jídla. Jako místní jsme je zapíjeli ciderem. Dostali jsme krásný hliněný džbán s poháry. Jinak samozřejmostí jsou makronky, vafle, křupavé bagety a skvělé víno všude.

Nákupy

Většinou chodíme jen do obchodů s místními dobrotami, které si vozíme domů, takže s nákupy vám moc neporadím. Ale pokud budete mít nákupní horečku, nemusíte se bát. Po městě je spousta obchodů či obchůdků se vším. I když nejste shopaholici jako my, určitě zajděte do Passage Pommeraye a jenom si jí projděte. Je to neoklasicistní nákupní pasáž z roku 1843 a budete koukat, jak může vypadat nákupní centrum.

Bretaňský okruh

Nantes je dobrým výchozím bodem pro poznávání Bretaně. Budete-li mít víc času, půjčte si auto a udělejte si okruh po Bretani, kdy můžete navštívit i světoznámý Mont-Saint-Michel, megalitické stavby v Carnacu a jiné zajímavosti. My bohužel tolik času neměli, takže o nich třeba někdy jindy.

Je toho ještě daleko víc, co můžete v Nantes dělat (Museum Julese Verna, botanická zahrada, bývalá výrobna sušenek LU, Památník zrušení otroctví nebo výlet lodí po Loiře). To už jsme ale nestihli, protože jsme se tentokrát rozhodli, že si v klidu užijeme atmosféru města, kde nejsou žádní turisti, i za cenu toho, že toho uvidíme míň. A nelitovali jsme. Jestli budete mít příležitost, určitě se sem vydejte. A pokud už jste v Nantes byli, budu ráda, když mi do komentářů napíšete, co se líbilo vám.

 

 

 

Mohlo by se Vám líbit

Bari – zajímavosti, ubytování, výlety v okolí

Apulie, Itálie – TOP 8 míst, co vidět

Řím – co vidět, památky, ubytování

Nejkrásnější adventní trhy – kam na vánoční trhy 2023