Víkend v Basileji

Nevíte, kam po Evropě vyrazit na ideální víkendový výlet? Hledáte město s malým historickým jádrem, pohodovou a přátelskou atmosférou, typickými hrázděnými domy i moderními budovami nejrůznějších mezinárodních společností a desítky muzeí? Pak musíte navštívit švýcarskou Basilej. Město ležící na obou březích Rýna a téměř na trojmezí Německa, Francie a Švýcarska. Pokud se sem vydáte v době Adventu, užijete si navíc kouzelné vánoční trhy, na jaře zase můžete zažít barevný karneval Basler Fasnacht. Třešničkou na dortu je městská doprava pro turisty zdarma, která vám při švýcarských cenách určitě přijde vhod.

Basilej má sice přes 170 tisíc obyvatel, přesto působí jako klidné a malé město. Je největším švýcarským přístavním městem, které je díky Rýnu ve spojení se Severním mořem. Řeka Rýn rozděluje Basilej na dvě části – starou na levém břehu a novou na pravém. Obě části jsou spojeny šesti mosty. Původní latinský název města Basilia pochází od mýtického tvora baziliška. Jeho sošky najdete po celém městě, hlavně na kašnách a mostech. Je zelený, má kohoutí hlavu, netopýří křídla a ještěrčí ocas. V dnešní době se nejčastěji setkáte se třemi názvy Basileje – Basel (německy), Bâle (francouzsky) a Basilea (italsky). Tolik jenom krátce k obecným informacím a teď už pojďme na to, co v Basileji vidět, zažít a ochutnat. 

Co vidět v Basileji

Hlavní dominantou Starého města je Katedrála Münster, postavená v románsko-gotickém stylu. Její výstavbou byl po zemětřesení v roce 1536 pověřen bratr slavného Petra Parléře, Hans Parler. Stavba je to opravdu impozantní a mohutná – je dlouhá 65 metrů a široká 32 metrů. Nejvíc se mi líbila její pestrá mozaiková střecha, která kontrastuje s červenou fasádou. Milovníci historie najdou v jedné z kaplí katedrály hrob učence Erasma Rotterdamského († 1536). I pokud vás historie a architektura moc nezajímá, doporučuji vám do katedrály vstoupit, protože můžete vylézt na jednu z věží katedrály (nebo klidně na obě, pokud vám jeden výšlap nebude stačit). Vystoupáte o více než 60 m a budete mít celou Basilej s klikatícím se Rýnem jako na dlani. Vstup do samotné katedrály je zdarma, na věž se platí 12 CHF (cca 270 Kč).  Katedrálu najdete na náměstí Münsterplatz se starými hrázděnými domy. Před Vánocemi je náměstí krásně vyzdobeno a všude voní svařák. Pokud by se vám nechtělo šlapat na věže, podívejte do parčíku kousek za katedrálou. Je odtud pěkný výhled na Rýn a pravé nábřeží města.

Z levého rohu náměstí se vydejte ulicí Münsterberg k náměstí Barfüsserplatz, kde se nachází františkánský kostel, který dnes slouží jako historické muzeum (Historisches Museum) a dále historické domy z 19. století. V blízkosti také najdete např. Muzeum hraček nebo Muzeum umění (Kunstmuseum). My tentokrát žádná muzea nenavštěvujeme a užíváme si jen atmosféru města. Vynechat nesmíte ani největší a poměrně živé náměstí Marktplatz. Jednak tady stojí další dominanta města, Rathaus (radnice), a jednak tady můžete nakoupit zeleninu, ovoce, květiny a sýry na místním farmářském trhu. Budovu radnice určitě nepřehlédnete, protože je postavená ze zářivě červených cihel, na fasádě jsou barevná sgrafity ze 16. století a obdivovat budete i více než 500 let staré astronomické hodiny. Nezapomeňte vstoupit na nádvoří radnice. Ohromí vás monumentální schodiště a socha zakladatele města, Manatiuse Plancuse.

Za symbol Basileje je považována gotická brána ze 14. století Spalentor, která byla součástí původního obranného systému a zároveň tvořila vstupní místo do města. Další městskou bránou z původního opevnění je St. Johanns-Tor, kterou najdete u stejnojmenného parku téměř na břehu řeky. Na druhé straně starého města zůstala zachována poslední z městských bran, St. Alban-TorMěstské zdi byly zbořeny v 19. století, a tak dnes stojí brány osamocené. 

Vynechat nesmíte ani Augustinergasse, uličku vedoucí od řeky směrem zpátky ke katedrále, na níž se nacházejí zajímavé měšťanské domy ze 14. a 15. století. V jednom z domů dnes sídlí etnografické a přírodovědecké muzeum (Naturhistorisches Museum). Některou z vedlejších uliček se propleťte zpátky k řece a přejděte přes most Mittlere Brücke, kde se už v roce 1225 nacházel první most přes Rýn. Když už jsme u řeky, musím se s vámi podělit o jednu zajímavost. I když, nebo právě proto, že je Rýn hodně široký a proud vody je rychlý, místní v létě v řece rádi plavou. Buď si na břehu půjčí voděodolný vak „Wickelfisch“ (nebo si můžete koupit vlastní za 30 CHF), do kterého naházejí všechny své věci, na vak se položí, nechají se 2 km unášet proudem a pak zase vyskočí na břeh, nebo opravdu uplavou nějaký ten kilometr. Trasa nejčastěji začíná u Musea Tinguely a končí u St. Johanns-Tor. Cestou se můžete kochat výhledem na katedrálu, živé říční nábřeží a „proplujete“ pod dvěma mosty. Akorát si musíte dávat pozor na přívoz a lodě. V Basileji se dokonce každý rok o letních prázdninách koná oblíbené Rheinschwimmen (rýnské plavání), kterého se účastní tisíce plavců. Jakmile přejdete některý z mostů, ocitnete se v nové části města. Doporučuji vám si projít alespoň čtvrť Clara hned za mostem Mittlere-Brücke, kde zůstaly zachovány malé uličky se starými domy. Pokud budete v Basileji za dobrého počasí, posaďte se jako místní k břehu řeky nebo do jedné z kaváren a pozorujte ruch kolem sebe.

Pokud vás zajímá moderní architektura, navštivte Novartis Campus, areál farmaceutické firmy. Nachází se u nádraží St. Johann, kam se dostanete z centra města tramvají č. 11. Bohužel do areálu se dostanete jenom v rámci placené prohlídky, která se koná vždy v sobotu jednou za 14 dní. Lístek není zrovna levný (jako všechno ve Švýcarsku), stojí 22 CHF a musíte si ho koupit předem. Prohlídka trvá zhruba 2 hodiny a je jenom v němčině. Uvidíte např. budovu, kterou navrhl Frank O. Gehry, jeden z autorů pražského Tančícího domu. I pokud byste na prohlídku nešli, několik moderních budov uvidíte už od vstupu do areálu. Další možností, kde obdivovat moderní architekturu, je budova výstaviště (Messe) navržená studiem Herzog & de Meuron a dokončená v roce 2013. Je na pravém břehu řeky, z centra sem snadno dojdete pěšky nebo tramvají č. 2 od Kunstmuzea nebo č. 6 z Marktplatz.

Pojedete-li do Basileje na delší dobu, můžete navštívit místní ZOO, jedno nebo více z muzeí, podniknout plavbu lodí po Rýně nebo se vydat i do vzdálenějšího okolí města. Jste-li milovníci hodinek a šperků, na jaře nevynechejte světovou přehlídku s názvem Baselworld. Jednodenní vstupenka vás ale vyjde na 45 CHF. Máte-li rádi karnevalový roj masek a v Benátkách už jste byli, zamiřte do Basileje na Fasnacht. Trvá přesně 72 hodin a začíná pondělím následujícím po popeleční středě. Letos to vychází na 11.-13.3.2019.

Výlet do Německa a Francie

Jak už jsem psala, Basilej leží na trojmezí a během jednoho dne tak můžete kromě Švýcarska navštívit i Německo a Francii. Stačí v centru nasednout na tramvaj č. 8, která vás převeze na pravý břeh Rýna a během 20 min budete na hranicích s Německem. Můžete vystoupit na hranici (Weil am Rhein Grenze) nebo jet ještě další 3 zastávky na konečnou (Weil am Rhein). Do Německa můžete vyrazit za levnějším jídlem, protože ve Švýcarsku je sakra draho. Hned za hranicemi je velké nákupní centrum, kam jezdí i Švýcaři. Najdete tady klasické obchody s oblečením a botami, ale taky dvoupatrový supermarket s dobrotami ze všech tří zemí a několik restaurací od fastfoodů až po ty klasické. Pokud se chcete podívat i do Francie, v centru města (třeba na Barfüsserplatz) nastupte na trojku. 

Co ochutnat dobrého

Švýcarsko je tradičně zemí kvalitní čokolády a mléčných výrobků. Mezi nejoblíbenější pokrmy patří sýrové fondue a raclette, nebo také papet vaudois, kyselé zelí s klobásou. Fondue je národní specialita, kdy se v kotlíku nad ohněm nebo na sporáku roztaví směs sýrů s bílým vínem nebo třešňovicí. Do rozehřáté sýrové směsi se pak namáčejí kousky bílého chleba nabodnuté na dlouhé vidličce. Na fondue narazíte v každé restauraci, ovšem porce vás bude stát kolem 60 CHF. Jedná se hlavně o společenskou událost, kdy se přátelé sejdou nad kotlíkem sýra, klábosí a pomalu ujídají. Pokud byste chtěli fondue ochutnat, ale nechtělo by se vám za ně dávat tolik peněz, nebo byste chtěli doma překvapit přátele, doporučuju vám, abyste si dojeli do německého supermarketu, kde seženete spoustu druhů sýrů určených přímo na fondue, které doma jenom rozehřejete a můžete rovnou podávat. Takové balení seženete už za 6 EUR, což je docela rozdíl oproti švýcarským cenám.  Raclette je druh sýra, který se taví na speciálním elektrickém grilu a postupně se seškrabuje horní, už rozehřátá vrstva. Sýr se pak podává s bramborami ve slupce, zeleninou nebo kousky masa. Stejně jako u fondue se jedná o společenskou událost pro partu přátel.

Doprava po městě a z/na letiště

Jak už jsem psala, pokud se v Basileji ubytujete v hotelu, budete mít městskou dopravu zadarmo, a to včetně cest z/na letiště. Z letiště se do města dostanete autobusem č. 50 během 15 min (zastávka Bahnhof SBB). Bus jezdí každých 7-15 min. V autobuse z letiště u sebe mějte potvrzení o rezervaci hotelu a kdyby náhodou přišel revizor, tak mu ho ukážete. Bude mu to stačit. Z nádraží vyrazíte do hotelu pěšky nebo tramvajemi. V hotelu vám pak na dobu vašeho pobytu vystaví kartičky, tzv. Mobility Pass, které vám budou sloužit jako jízdenky. Jejich součástí je i mapa a různé atrakce, které můžete navštívit. Basilej dopravou zdarma pro turisty bojuje proti ubytovávání prostřednictvím Airbnb. V rámci Mobility Pass máte nárok i na jednu cestu přívozem přes Rýn. Pokud v Basileji ubytovaní nebudete, kupte si jednorázové jízdenky od 2,3 CHF za půlhodinu jízdy. Celodenní jízdenka pro centrum města a okolí (zóna 10, 11, 13 a 15) stojí 9,90 CHF.

Ubytování

Stejně tak jako všechno ostatní v Basileji nepatří ubytování k nejlevnějším. Vzhledem k tomu, že je město malé a dopravu budete mít zadarmo, nemusíte nutně hledat hotel přímo v centru. Stačí vám, když bude v blízkosti tramvajová zastávka. Jednou z levnějších variant, kterou jsme využili i my, je Hotel Alfa. Pokoj seženete už od 1.700,- Kč, ubytování budete mít se snídaní a přímo před hotelem staví tramvaj č. 3 (zastávka Bären), která vás během 10 min doveze do centra (zastávka Bankverein). Další levnou variantou je Ibis Budget a Ibis Styles patřící do síte Accor Hotels. Oba jsou kousek od vlakového nádraží a ubytujete se od 1.500,- Kč/noc bez snídaně (za příplatek lze dokoupit).

Jak se sem dostat

Do Basileje létá z Prahy přímá linka Easyjet několikrát týdně. Let trvá jen hodinu. Ideální spojení je páteční polední let a zpátky v pondělí brzy ráno nebo v neděli dopoledne. Při akcích seženete letenku do 1.000,- Kč, jinak počítejte s cenou kolem 2.000,- Kč.

 

Mohlo by se Vám líbit

Řím – co vidět, památky, ubytování

Nejkrásnější adventní trhy – kam na vánoční trhy 2023

Řecko

Bohinjské jezero – 3 nejhezčí treky