Nejkrásnější jezera v Dolomitech

Dolomity jsou plné nádherných jezer. Některá z nejkrásnějších jezer v Dolomitech se nacházejí na konci turistických tras. K jiným se dá dostat velmi snadno. Není divu, že každý rok objevuje krásu dolomitských jezer více a více lidí, kteří je v létě upřednostní před italským pobřežím. Jaká jsou nejkrásnější jezera v Dolomitech? 

Dolomity jsou plné nádherných scenérií, křišťálově čistých jezer, rozeklaných horských štítů, zelených pastvin a rozkvetlých luk. Když se k tomu přidá skvělé jídlo a pití, pak není nad čím váhat. Byla jsem v Dolomitech několikrát a doufám, že se do nich znovu vrátím. Dolomity totiž patří k nejmalebnějším krajinám na světě. Ne nadarmo jsou Dolomity zapsány na seznamu UNESCO.

V Dolomitech je jedno jezero hezčí než druhé a je těžké vybrat nejkrásnější jezera v Dolomitech. Každé má totiž svoje kouzlo. Přesto jsem dala dohromady seznam jezer, která jsem osobně navštívila a kde se mi líbilo nejvíc. Musím se přiznat, že se už dlouho chystám k asi nejznámějšímu jezeru Lago di Braies/Pragser Wildsee, ale už delší dobu mě odrazují fotky na sociálních sítích, kdy už od samého rána je jezero plné lidí a na fotku se čeká fronta. Takže profláknuté Lago di Braies na mém seznamu nenajdete. Ale jednou se tam taky vypravím.

Taky byste měli vědět, že kvůli rostoucí popularitě Dolomit začíná být spousta míst přeplněná (a předražená). Nejoblíbenější jezera v Dolomitech je proto nejlepší navštívit mimo sezónu. A teď už pojďme na můj výběr nejkrásnějších jezer v Dolomitech.

Lago di Dobbiaco / Toblacher See

Jezero Lago di Dobbiaco je snadno dostupné. Leží totiž kousek od silnice a nemusíte vyvinout žádnou extra námahu, abyste se k němu dostali. Jezero leží mezi dvěma Národními parky – Drei Zinnen na východě a Fanes-Sennes na západě.

Na břehu jezera je kemp a restaurace. Můžete si taky půjčit loďky nebo šlapadla a projet se po jezeře. V létě se dá v jezeře koupat. Kdo by se k jezeru vydal v zimě, může si na něm zabruslit nebo zahrát curling.

Kolem jezera je krásná 4,5 km dlouhá naučná stezka pro malé i velké. Začíná na místním parkovišti a vede podél jezera. Na 11 stanovištích a informačních tabulích se dozvíte zajímavosti o flóře a fauně. Jezero si také oblíbili milovníci pozorování ptáků, protože se u něj na jaře a na podzim zastavuje několik vzácných stěhovavých ptáků.

Zajímavostí je, že v roce 1939 bylo kolem jezera Dobbiaco postaveno pět bunkrů, kdy Mussolini chtěl chránit přístupové cesty do Itálie.

Lago di Landro / Dürrensee

Další jezero, které je snadno dostupné, najdete kousek od Misuriny v nadmořské výšce 1 400 m. Přímo u jezera je podél silnice spousta bezplatných parkovacích míst. Lago di Landro je zvláštní tím, že jeho voda je velmi světlá až téměř bílá. Je to díky pro to, že se v ní rozpouští spousty vápence. To je vidět i na přilehlých plážích.

Jezero je v létě výchozím bodem pro spoustu horských túr, např. na horu Piano (2 324 m n. m.) nebo na horskou chatu Antonio Locatelli (2 405 m n. m.) na úpatí hory Paterno. Kdo by si chtěl udělat jen pohodovou nenáročnou vycházku, může jezero obejít.

Hladina jezera v průběhu roku značně kolísá. V létě často nebývá příliš hluboké, takže se voda poměrně rychle ohřívá a na to, že je ve vysoké nadmořské výšce, je ideální pro koupání. Navíc se přitom můžete kochat skvělými výhledy.

Nedaleko jezera Lago di Landro se nachází vyhlídka na slavné Tre Cime.

Lago di Landro
Dürrensee

Lago di Misurina

Jezero Misurina v nadmořské výšce 1 754 m prostě musíte vidět. Oproti předchozím jezerům je větší, ale opět velmi snadno dostupné. Leží totiž ve vesnici Misurina hned podél silnice. V letních měsících je oblíbeným cílem výletů, takže počítejte s tím, že tady rozhodně nebudete sami. Zastavuje u něj hodně turistických autobusů, kdy lidi jen vyskočí a udělají si fotku. Taky tady začíná spousta túr včetně profláknuté Tre Cime. Takže je to opravdu frekventované místo. I tak stojí za to ho navštívit.

Díky své průzračné vodě a nádherné horské scenérii, která jezero Misurina obklopuje, je známé také jako „perla Cadore“. Z břehu jezera se vám naskytne 360° výhled na okolní vrcholy, které si můžete prohlédnout i z loďky nebo šlapadla. Uvidíte horskou skupinu vrcholů Sorapiss, Cadini di Misurina i slavné Tre Cime di Lavaredo.

Jezero se dá obejít po pohodlné cca 2,5 km dlouhé cestě, která je vhodná i pro kočárky. Východně od jezera jsou lyžařské vleky, které jsou v provozu i v létě. Kdo by nechtěl šlapat do kopců, může se nechat vyvézt.

Zajímavostí je, že vzduch v oblasti Misurina je tak čistý, že zmírňuje příznaky dýchacích potíží. Na břehu jezera proto stojí sanatorium pro děti trpící astmatem.

Lago Federa

Abyste viděli tohle méně známé jezero v nadmořské výšce 2 000 m, budete muset vyvinout trochu námahy. To na druhou stranu znamená, že je to jedno z nejlepších jezer v Dolomitech, pokud si chcete užít klid a trochu samoty.

Výchozí bod túry se nachází u Ponte de Ru Curto na silnici č. 638. Počet parkovacích míst u začátku stezky je v sezóně omezený, proto se tam vydejte včas, abyste chytli místo. Od července do poloviny září k výchozímu bodu stezky jezdí taky autobus z Cortiny.

Je to poměrně náročná trasa s několika prudkými výšlapy, ale není to nic, co by běžný turista nezvládl. Čeká vás převýšení zhruba 500 m. Protože Lago di Federa je součástí túry Croda da Lago, můžete udělat okruh a vybrat si, v jakém směru půjdete. My jsme okruh nešli, protože jsme se od jezera vraceli pěšky do Cortiny a ne zpátky k Ponte de Ru Curto.

Na břehu jezera stojí chata s restaurací (Rifugio Croda da Lago), kde se můžete občerstvit, a taky v ní přespat. Mají tu dokonce venkovní saunu s výhledem na jezero, což musí být paráda.

Lago di Federa je obklopené modříny a během října se stromy zbarvují do všech odstínů žluté a oranžové. Takže se sem musím vydat znovu.

Lago di Sorapiss

Lago di Sorapiss je dalším z jezer, ke kterým se dostanete pouze pěšky. A musím říct, že se jde o pořádný výšlap, u kterého jsme se pěkně zapotili. Ale určitě stojí za to. Lago di Sorapiss je ledovcové jezero ukryté vysoko v horách mezi Cortinou d’Ampazzo a Misurinou. Jezero leží v nadmořské výšce 1 925 m a jeho poznávacím znamením je tyrkysová barva. Ta vzniká díky usazeninám z ledovce.

K jezeru vedou dvě různé stezky. Známější trasa č. 215 a méně známá trasa č. 217. My jsme zvolili druhou možnost, která je prý náročnější a chodí po ní míň lidí. Začínali jsme na zastávce autobusu „Auronzo – Albergo Cristallo“ (silnice SR48 z Misuriny na Auronzo di Cadore) a trasa tam i zpátky byla dlouhá 11 km s převýšením 780 m. Lago di Sorapiss je jedno z nejnavštěvovanějších jezer Dolomit, i když cesta k němu není jednoduchá. Proto byste k němu měli vyrazit po ránu, než přijdou davy.

Nám to teda nevyšlo a vyráželi jsme v poledne v největším vedru. Nahoře sice bylo dost lidí, ale zas tak hrozný to nebylo. Hlavně jsme si tam dali asi dvouhodinovou pauzu a kochali se výhledy a krásou jezera. Takže lidi začali pomalu ubývat a na konci už jsme tam byli skoro sami.

Upozorňuju, že v jezeře se nedá koupat a komu by se nechtělo šlapat, může se tam nechat dopravit helikoptérou:-). Pár desítek metrů od jezera Sorapiss je totiž heliport. A k občerstvení slouží chata nad jezerem.

Lago di Fusine

Dvě ledovcová jezera Laghi di Fusine už sice nejsou v Dolomitech, ale musím je tady zmínit. Najdete je v těsné blízkosti hranic s Rakouskem a Slovinskem. Slovinské letovisko Kranjska Gora je vzdálené jen 20 minut (14 km) jízdy autem, zatímco rakouský Villach je jen 35 minut (30 km) jízdy autem.

Jezera se nazývají Lago di Fusine Superiore (vyšší jezero) a Lago di Fusine Inferiore (nižší jezero). Dolní jezero je v nadmořské výšce 924 m, horní o trochu výš. Jezera nabízejí úchvatnou podívanou na masiv Mangart, který je jedním z nejmajestátnějších pohoří Julských Alp.

Obě jezera jsou krásná a dá se k nim dojet autem. Většina turistů skončí u dolního jezera, takže pokud vyrazíte i k hornímu, budete u něj skoro sami. Obě jezera se dají pohodlně obejít.

Kdo by chtěl trochu šlápnout do bot, doporučuju vyrazit na túru k chatě Rifugio Luigi Zacchi v nadmořské výšce 1 400 m. Stezka nejprve mírně, později už strměji stoupá, ale není třeba žádné speciální vybavení. Túru v pohodě zvládnete a nahoře se můžete občerstvit.

A jaká jsou vaše oblíbená jezera v Dolomitech nebo jinde v Itálii?

Mohlo by se Vám líbit

Bari – zajímavosti, ubytování, výlety v okolí

Apulie, Itálie – TOP 8 míst, co vidět

Řím – co vidět, památky, ubytování

Nejkrásnější adventní trhy – kam na vánoční trhy 2023