Malmö za 2 dny

Malmö je město na jižním cípu Švédska, v němž se historie potkává s moderní svěžestí. Je to město plné zeleně, parků, cyklostezek, pěších zón, hrázděných domů, ale i moderní architektury. Skvěle si tu pochutnáte na lehké a zdravé skandinávské kuchyni a jen 2 km od města se můžete koupat v moři (i když většinu roku ledovém) nebo aspoň piknikovat na pláži.

Malmö jsme navštívili v rámci výletu do dánské Kodaně. O tom si můžete přečíst tady. Obě města od sebe odděluje úžina Öresund, která je součástí Baltského moře. Od roku 2000 spojuje Kodaň a Malmö dvoupatrový most, díky kterému můžete 16 km vzdálenost překonat během půlhodinové jízdy. Horní patro mostu slouží pro automobilovou dopravu, spodní se využívá pro vlakovou. My jsme chtěli vyzkoušet oba způsoby cestování, takže jsme pro cestu tam využili autobus (jízda trvala necelou hodinu), zpátky jsme jeli vlakem rovnou na kodaňské letiště (za pouhých 20 min). Samotný most je fascinující stavba, tak vám o něm ještě něco napíšu na konci tohoto článku. Teď už ale k našemu programu v Malmö.

1. den

Historické centrum je malé a projdete ho pohodlně pěšky. Soustředí se kolem tří hlavních náměstí – Stortorget, Lilla Torg a Gustav Adolfs Torg, na ostrově obehnaném kanálem. Pokud budete chtít, můžete jezdit jako místní na kole. Město je protkáno sítí cyklostezek a cyklista tady má víc práv než chodec nebo řidič auta. My první den volíme pěší prohlídku. Co tedy vidět a neminout?

Malmöhus Slott je renesanční hrad postavený v 15. století z červených cihel, obklopený vodním příkopem a parkem, dříve využívaný jako pevnost nebo vězení, nyní je v něm muzeum. V muzeu je stálá expozice zaměřená na historii Malmö, přírodní vědy, archeologii, výtvarné umění, ale také podmořský svět (akvárium). To všechno  můžete navštívit v ceně jedné vstupenky. Na své si tady přijdou děti i dospělí. Počítejte s tím, že tady strávíte 2-3 hodiny podle toho, jak moc budete chtít jednotlivé expozice studovat. V noci je hrad hezky nasvícen a aby mu byla dodána atmosféra dávných dob, promítá se do oken světelná projekce pohybujících se osob, což vypadá, jako by se na hradě odehrávala středověká hostina a taneční zábava. K hradu přiléhá zahrada Slottsträdgården a parky Slottsparken a Kungsparken. Jsou plné jezírek, záhonů, květin a hřišť. Vidět tu taky můžete větrný mlýn Slottmöllan.

Nedaleko hradu najdete Fiskehoddorna, malý tradiční rybí trh. Bohužel jsme nevychytali, jestli a kdy bývá otevřený, ale typické rybářské domky můžete vidět pořád. Pokud jste muzejní typ, jen pár metrů rybího trhu je Teknikens och Sjöfartens hus (Technické muzeum) věnované dopravě, zejména letectví a námořnictví. Návštěvníci tady prý mohou procházet přes ponorku z roku 1943. My jsme se zasekli v muzeu na hradě, takže už jsme tohle muzeum časově nezvládali.

Architektonicky zajímavou stavbou je budova městské knihovny, Stadsbibliotek. Původní budova inspirovaná renesančním stylem pochází z roku 1901, zatímco nové křídlo (prosklená stavba plná světla) bylo připojeno v roce 1997.

St. Petri Kirka (Kostel sv. Petra) je nejstarší budovou města. Byl postavený na začátku 14. století v gotickém stylu, opět z červených cihel. Má 105m vysokou věž. Kostel zdobily středověké fresky, které ale byly zničeny v 16. století během náboženských válek. Uvnitř můžete obdivovat největší dřevěný oltář v severní Evropě z roku 1611 a restaurované nástěnné malby. Dnes se tady konají bohoslužby nebo třeba i koncerty. Vstup do kostela je zdarma.

Stortorget nebo-li Velké náměstí založené kolem roku 1530. V jeho středu je socha krále Karla X. Gustava ze Švédska, který město vysvobodil z dánského držení. Na východní straně náměstí je Malmö rådhus, zdobená renesanční radnice ze 16. století. V rohu náměstí také najdete novorenesanční budovu staré lékárny, Apoteket Lejonet, a jen pár kroků od ní sochy Optimistorkerstern, nebo-li Veselý orchestr (abstraktní sochy hudebníků vedené bubeníkem).

Lilla Torg nebo-li Malé náměstí. Přímo v srdci starého města, jedno z jeho nejživějších náměstí. Vidět tady můžete klasické hrázděné domy. Dříve to bývalo rušné tržiště, kde jste sehnali všechno. Dnes bohužel celkový dojem kazí restaurace, které tu jsou jedna vedle druhé a všechny mají (i v zimě) rozendané stoly a slunečníky s hořáky kolem celého náměstí. V jednom z domů v jižní části náměstí najdete designové centrum. Konají se tu výstavy, přednášky a workshopy o architektuře a designu. Na nádvoří domu si můžete sednout do kavárny nebo navštívit malý obchod. V okolních uličkách náměstí uvidíte množství historických domů, které propůjčují středu města malebný ráz.

Gustav Adolfs Torg je další velké náměstí, ke kterému se dostanete po pěší nákupní zóně Södergatan. Zajímavostí je, že hned u tohoto rušného náměstí je starý hřbitov, Gamla kyrkogården, který byl založen v roce 1820. Nápisy na hrobkách připomínají jména osobností, které hrály dominantní roli v rozvoji a historii města. Idylickou procházkou po hřbitově rázem uniknete z ruchu města, ale upřímně – chtěli byste mít z obýváku výhled na hroby? Já teda ne.

Turning Torso je 190m vysoký mrakodrap v západním přístavišti, který je nejvyšší budovou Skandinávie. Zvláštností je, že budova má tvar spirály, z každé strany vypadá jinak a opravdu to působí tak, jako kdyby se otáčela kolem své vlastní osy. V mrakodrapu jsou jenom soukromé byty, takže se dovnitř nedostanete, ale i prohlídka zvenku stojí za to.  Vzhledem k tomu, že ve Skandinávii hodně přemýšlí o životním prostředí, je mrakodrap konstruován tak, aby vyráběl a využíval obnovitelnou energii. Dojem na vás udělá i okolí samotného mrakodrapu, který stojí jen pár desítek metrů od moře, navíc obklopený parkem. V bezprostřední blízkosti taky můžete navštívit obrovský skateboardingový park. Všechno je čisté, uklizené, chvílemi až sterilní, na bezplatné a uklizené WC tady narazíte snad každých 200 m. Zajímalo by mě, jestli a kdy se k takovému standardu dostaneme.

Pokud už budete mít památek a chození dost, můžete se vyřádit v místních obchodech s designem a oblečením. Nakupovat můžete třeba v nákupním centru Emporia, které je největším ve Skandinávii, nebo v nepřeberném množství obchůdků rozmístěných po celém městě. My jsme byli v Malmö na Velikonoce, kdy byly všechny obchody zavřené, takže vám s žádnými konkrétními nákupy neporadím, ale určitě budete mít z čeho vybírat.

2. den

Ráno nás dost bolí nohy, navíc se chceme podívat za město na pláž a večer už musíme být v Kodani na letišti, takže si půjčujeme kola. Využíváme půjčovnu Donkey Republic (odkaz). Jsou to oranžová kola rozmístěná všude možně po městě. Abyste si je mohli půjčit, musíte mít v mobilu staženou jejich aplikaci, založený účet a uložit číslo kreditky. Pak už si jenom najdete, kde se nachází volné kolo, vyberete si, na jak dlouho si ho chcete půjčit a aplikace vám vygeneruje číslo kola, které si můžete půjčit. Kolo se vám odemkne přes aplikaci a bluetooth a po vámi určenou dobu ho můžete opakovaně libovolně zamykat a odemykat. Kolo můžete vrátit na kterémkoliv „stanovišti“, zase pomocí aplikace. Funguje to perfektně, oproti Kodani je to levné, kola jsou v dobrém stavu a i když docela dost foukalo, byl to skvělý a rychlý způsob dopravy.

Kola si půjčujeme na 6 hodin, protože víc času nemáme, a jedeme kolem přístavu k Turning Torso, kde jsme už sice byli včera, ale to nám nevadí. Pokračujeme dál podél pobřeží, kde je velká promenáda, cyklisti se tady mísí s chodci. Asi po 2 km vyjíždíme z města a dostáváme se na pláž. Malmö má 5 pláží, dvě s krásným bílým pískem, jednu travnatou a dvě s dřevěnými moly. Nejznámější je asi Ribersborg (místními zvaná Ribban), 3 km dlouhá písčitá pláž. Je svátek, takže místní vyrážejí na pláž sportovat nebo jen posedět s kamarády. Po dřevěném asi 300 m dlouhém molu dojdete do lázní „pod širým nebem“, Ribersborgs Kallbadhus, které jsou oddělené pro muže a ženy. Můžete tady jít do oddělených nebo smíšených saun a koupat se nazí v moři. Na molu u lázní je taky restaurace.

Jedeme dál podél pobřeží a nasáváme mořský vzduch. Celou cestu jedeme po široké cyklostezce, na kterou si žádný z chodců nedovoluje vstoupit. Míjíme další přístav, golfové odpaliště a rybářské domky, až máme Öresundský most na dohled. Na začátku článku jsem vám slibovala, že vám o něm něco napíšu. Znáte detektivní švédsko-dánský seriál Most? V tomhle seriálu se totiž záběry na Öresundský most dost často objevují a i pár scén se na něm odehrálo. Protože seriál máme rádi, chtěli jsme most vidět zblízka. V roce 2000 spojil Skandinávský poloostrov s pevninskou Evropou a stal se druhým největším pevným mostem na světě. Celý přejezd měří 16 km a tvoří ho (z dánské strany): 430 m dlouhý uměle vytvořený poloostrov, tunel měřící přes 3,5 km a vedoucí 10 m pod vodou, 4 km dlouhý umělý ostrov a 7845 m dlouhý most. Jeho hlavní část s mezerou pro lodě je zavěšená na dvou 204 m vysokých pylonech (zdroj wikipedia). Stavba je to ohromující. V nejvyšším místě je vozovka 57 m nad vodní hladinou. Když stojíte pod mostem, připadáte si jako mravenec. Po mostě můžete přejet autem, což je poměrně drahá záležitost (54 EUR), autobusem, což je nesrovnatelně levnější (cca 170,- Kč) nebo ve spodním patře vlakem, což je nejrychlejší, protože vlaky jezdí až 130 km/h a během půl hodiny se z Malmö dostanete do centra Kodaně. Most je velikou atrakcí i pro místní, takže tam potkáte dost lidí, kteří se jen přijedou pokochat výhledem na tuto unikátní stavbu přes Öresundskou úžinu.

My pokračujeme ještě asi 2 km za most, vyjíždíme do prvního menšího kopečku a najednou se před námi objevuje výhled na další zátoky. Po stezce se můžete dostat až na vrchol „kopce“, z něhož budete mít celý most jako na dlani. Stezka pokračuje podél moře, lidi už nepotkáváme žádné a určitě by to byl krásný výlet, kdybychom jeli dál, ale my už nemáme čas a vracíme se zpátky do Malmö.

Pláž Ribersborg a celé nábřeží k městu neskutečně ožilo a zaplnilo se lidmi. Všichni si užívají volného dne a prvních jarních slunečních paprsků. Přidáváme se k místním, kupujeme si ve stánku kelímek kafe a na dřevěném mole si užíváme nicnedělání a výhled na moře. Pak už zase sedáme na kola a míříme na sever od historické části města, kde jsme ještě nebyli. Kola vracíme u nákupního centra Triangeln se stavem tachometru 38 km. Pomalu míříme k vlakovému nádraží, cestou nakoukneme do kostela St. Johannes Kyrka, dáme si pozdní oběd v místní neturistické restauraci, nakoupíme pendreky (protože ty já miluju a tady je mají skvělé) a náš výlet pomalu končí. Na nádraží nasedáme na vlak, na nějakou dobu naposledy přejedeme Öresundský most a za 20 minut už jsme na terminálu kodaňského letiště.

I když jsou od sebe Malmö a Kodaň coby kamenem dohodil, podobná si nejsou. Malmö je klidnější, zelenější, architektonicky zajímavější a tak nějak seversky „syrovější“. A taky není tak předražené. Sice nemá tolik památek, ale pro mě mělo hezčí atmosféru a líbilo se mi víc. Courejte bezcílně uličkami, užívejte si poklidnou náladu, obdivujte krásnou architekturu a design, sedněte si do kavárny a dejte si fika (místní výraz pro kávu), nebo si v kterékoli samoobsluze kupte čerstvý salát ze salátového baru, vezměte si ho na molo k moři jako místní a pozorujte ruch kolem sebe.

Mohlo by se vám hodit

Doprava – Malmö má sice vlastní letiště, ale od nás tam žádné přímé lety nelétají. Můžete využít přímé linky Wizz Air z Katowic, příp. Budapešti, nebo raději letět přímým letem z Prahy do Kodaně (letenky cca od 2.000,- Kč). Z Kodaně se do Malmö dostanete snadno a rychle. Buď autobusem (např. Flixbus, Swebus, Neptunbus) nebo vlakem. My jsme do Malmö jeli z centra Kodaně busem Swebus za 69 SEK (cca 170,- Kč) a zpátky rovnou na kodaňské letiště vlakem za 11 EUR (cca 280,- Kč). Vlak jezdí každých 20 min, bus několikrát denně.

Jídlo a pití – i v té nejmenší samoobsluze najdete salátový bar, ve kterém je všechno, na co si vzpomenete (různě upravená zelenina, maso vč. třeba krevet, různé zálivky, těstoviny, posypy). Všechno je na váhu za jednotnou cenu. Jídlo si vezmete s sebou do krabičky a sníte si ho třeba u moře. Mezi místními jsou salátové bary hodně oblíbené, viděli jsme i dělníky, kteří si to kupovali. Pro mě ideální oběd. Švédové obecně hodně dbají na čerstvé a zdravé jídlo, takže salátový bar najdete i v každé restauraci. Jinak si samozřejmě všude dáte ryby a mořské plody, kebaby, hamburgery a všechno, na co jste zvyklí, jen to chutná trochu líp:-) Všude taky koupíte čerstvě vymačkanou šťávu z ovoce. Co se týká alkoholu, s tím tady nepochodíte. Prodává se jen ve specializovaných obchodech Systembolaget (státem vlastněné), které jsou navíc otevřené jen v určité časy. Supermarkety můžou prodávat jenom nápoje, které obsahují alkohol do 3,5%. Na veřejnosti se alkohol pít nesmí. V restauracích to samozřejmě možné je, nicméně pokud chce restaurace zákazníkům nabízet alkohol, musí se přihlásit u státu o licenci, za kterou je třeba zaplatit, a podřídit se dalším pravidlům. Například každé zařízení s licencí musí nabízet teplé jídlo.

Ceny – Malmö je celkově levnější než Kodaň. Platí se tady švédskou korunou (SEK), kurz v dubnu 2018 byl 1 SEK=2,50 Kč.
vstupné do hradu (muzeum, akvárium) – 40 SEK
půjčení kola – 100 SEK/24 hod, 85 SEK/12 hod, 70 SEK/6 hod
káva – 18 SEK
ovocný fresh (1 l) – 36 SEK
pendrek – 4 SEK
čokoláda – 20 SEK
víno (1,5 dcl) – 59 SEK
pivo Carlsberg (restaurace)- 65 SEK
pivo do 3,5% (supermarket) – 18 SEK
losos se salátem – 170 SEK
žebra – 190 SEK

Ubytování – bydleli jsme v hotelu First Hotel Jörgen Kock za 2.800,- Kč (2 noci se snídaní). Je kousek od hlavního nádraží v poslední ulici u moře. V centru budete za 10 min a snídaně jsou neskutečné:-)

Mohlo by se Vám líbit

Řím – co vidět, památky, ubytování

Nejkrásnější adventní trhy – kam na vánoční trhy 2023

Řecko

Bohinjské jezero – 3 nejhezčí treky