Batumi, Gruzie – 11 zajímavostí

Batumi je hlavní gruzínské letovisko ležící na břehu Černého moře jenom 20 km od hranic s Tureckem. V současné době v blízkosti pláží vyrůstají obrovské hotelové komplexy, kasina a turistické atrakce. Město s lehce kýčovitou architekturou připomínající Disneyland zažívá v posledních letech velký rozvoj a v létě je v obležení ruských a arménských turistů. Proč přesto všechno jet do Batumi?

Batumi se nachází v regionu Adžara a je druhým největším městem v zemi a oblíbeným turistickým cílem. Město žije rušným nočním životem a nabízí turistům řadu atrakcí, včetně pláží, kasin a historických budov.

Batumi je známé svým teplým podnebím a krásnými plážemi, takže je skvělým cílem pro milovníky pláží. Co dalšího můžete vidět v Batumi?

Kromě širokých kamenitých pláží toho nemá Batumi na první pohled moc co nabídnout a na svůj „wish list“ bych Batumi určitě nezařadila. Po dvou týdnech strávených ve městě ale musím říct, že má svoje kouzlo a našla jsem si místa, kam jsem ráda chodila. Pojďte se na ně se mnou podívat.

1. Batumský bulvár a kolonády

Jednou z nejstarších a nejnavštěvovanějších atrakcí Batumi je bulvár, jehož výstavba začala už v roce 1881. Je to parkový pás podél mořského pobřeží obklopený palmami, jehličnany a dalšími stromy, v jejichž stínu najdete v parném vedru útočiště. V současné době je rozdělen na „starý“ a „nový“ bulvár, který má dohromady úctyhodných 7 km. Projděte se po něm během klidného dopoledne, sedněte si v některé z kaváren, osvěžte se u fontány nebo si zacvičte na mnoha posilovacích strojích.

K večeru se kochejte nádhernými barvami při západu slunce, a pak můžete jít tancovat na některou z místních diskoték nebo si jen sednout na lavičku a nechat se unášet pohodovou atmosférou. Jako vstupní brána k bulváru byla ve 30. letech 20. století postavena široká kolonáda s fontánami. Tutéž pak najdete u vchodu do Parku 6. května.

2. Abecední věž

135 m vysoká věž věnovaná gruzínskému písmu byla postavena v roce 2012. Věž je ozdobená dvojitou šroubovicí DNA s 33 písmeny gruzínské abecedy a na jejím vrcholu se tyčí skleněná koule, ve které je restaurace. Nahoru můžete vyjet výtahem za 10 GEL. V noci vás nadchne měnící se nasvícení věže.

3. Ali & Nino

Tyto dvě pohybující se 8 m vysoké kovové sochy nemůžete minout. Stojí téměř na břehu Černého moře a jsou symbolem věčné lásky a porozumění mezi lidmi různých národností. V roce 2010 je vytvořil gruzínský umělec Tamar Kvesitadze podle románu o tragické lásce muslima Aliho a Gruzínky Nino z křesťanské rodiny. Sochy se neustále pohybují a každých 10 min se spojí a zase oddělí.

4. Obří kolo

Chcete-li mít Batumi jako na dlani, na konci bulváru u soch Aliho a Nino nasedněte do otevřené kabinky obřího ruského kola. Obzvlášť krásný pohled na město a za ním pnoucí se kopce to je, když všechno začne zlátnout při západu slunce. Zhruba 10-ti minutová jízda vás vyjde na 5 GEL (cca 42 Kč).

5. Kabinová lanovka Argo

Další pohled na město si můžete užít z hory Anuria, kde je vystavěn komplex s obchody, kavárnami a restauracemi. Od moře vás sem za 10 min vyveze kabinová lanovka dlouhá 2,6 km. Zpáteční jízdenka stojí 15 GEL.

7. Evropské náměstí a Staré město

Batumi má krásné historické centrum, které je kompaktní a snadno ho projdete během odpoledne. Balkony plné květin a fasády některých domů jsou opravdu nádherné. Velké Evropské náměstí obklopují zrenovované budovy ve stylu Belle Époque, které jsou vítaným kontrastem a osvěžením oproti moderní a často kýčovité architektuře na pobřeží. Uprostřed náměstí stojí socha Médey, která byla dcerou řeckého krále, a je považována za jednu z největších  kouzelnic řeckých mýtů. Médeia v ruce drží zlaté rouno, které pomohla svému milému získat zlaté rouno z posvátného stromu a vyhrát boj nad svým otcem. V Batumi byla socha odhalena v roce 2007 jako symbol sblížení Gruzie s Evropou. Na náměstí se často konají koncerty nebo jiné kulturní akce. 

7.  Mešita Orta jame a Kostel sv. Mikuláše

Obě stavby najdete poměrně blízko u sebe nedaleko náměstí Piazza. Přibližně 30% přistěhovalců je muslimů a Batumi je jedním z míst v Gruzii, kde můžete slyšet volání do modlitebního reproduktoru nad městem. Bílý minaret, jediná dochovaná mešita v Batumi, byl postaven v 60. letech 19. století. Mešita je otevřená pro návštěvníky a místní obyvatelé se s radostí posadí na popovídání na lavičkách před modlitebním sálem. Uvnitř jsou krásné dřevořezby a výzdoba v odstínech růžové, zelené a modré barvy. Nedaleký ortodoxní kostel byl postaven v roce 1865. Stavba z bílo červených cihel není příliš velká, ale navštěvuje ji značné množství věřících. Do kostela musíte být vhodně oblečeni (zahalená ramena, nohy a ženy vlasy).  

8. Batumská katedrála

Hlavní pravoslavná katedrála v Batumi byla postavená v roce 1897. Původně se jednalo o kostel římskokatolické církve, který nechali vystavět bratři Zubalashvili, bohatí podnikatelé. Během sovětské nadvlády byla katedrála zabavena vládou, uzavřena, několikrát rekonstruována a přeměněna mj. i na laboratoř. Gruzínští věřící hodně bojovali, aby dostali katedrálu zpět. Dosáhli úspěchu, v květnu roku 1989 byla katedrála vysvěcena a vrácena do rukou gruzínské pravoslavné církve.

9. Park 6. května a delfinárium

Park 6. května s jezerem Nurigeli je příjemným místem k odpočinku ve stínu stromů. Po jezeře si můžete vyjet na loďce nebo člunu s grilem. Na konci Parku 6. května najdete delfinárium založené v roce 1974. Mezi turisty bude zřejmě hodně oblíbené, ale popravdě řečeno, my tyhle atrakce nevyhledáváme, takže jsme ho nenavštívili. Nemůžu vám tedy říct, jestli návštěva za to stojí nebo ne. V každém případě můžete delfíní show vidět za 15 GEL každý den kromě pondělí a pokud budete chtít, za 150 GEL si s delfíny i zaplavete. Více informací najdete přímo na jejich stránkách.

10. Tržnice

Pokud chcete alespoň trochu poznat místní život, musíte vyrazit do hlavní tržnice nedaleko starého autobusového nádraží. Ve velké dvoupatrové budově a přilehlých venkovních stáncích seženete všechno, na co si vzpomenete. Ovoce, zeleninu, bylinky, koření, čerstvé maso, ale také místní speciality – churchkhelas (oříšky navlečené na niti a máčené v karamelu ze směsi hroznové šťávy s cukrem a trochou mouky), chacha (vínovice podobná grappě), gruzínský koňak, všechny druhy oříšků, sušené ovoce a samozřejmě víno. Připravte se na to, že každý prodavač na vás bude pokřikovat a nabízet vám svoje produkty.

11. Tančící fontány

Ve městě najdete dvoje – jedny přímo v centru na začátku kolonády a druhé (větší) na jezeře Ardagani. Jsou od sebe vzdálené cca 3 km. Přes den vás příjemně zchladí, po setmění překvapí krásnou show. Fontány se rozsvítí a „tančí“ v rytmu hudby (klasické i moderní). Bohužel večerní show fontán na jezeře začíná až s turistickou sezónou (od června), kterou my jsme nezažili, nicméně i menší fontány stojí za vidění.

Doprava Batumi

Batumi má sice mezinárodní letiště, ale z Čech pravděpodobně přiletíte do Kutaisi nebo Tbilisi. Z těchto letišť se do Batumi dostanete autobusem dopravce Georgian Bus (autobusy z Kutaisi jsou navázány přímo na konkrétní lety) nebo maršrutkou (minivan). Typické minivany obvykle jezdí z autobusových nádraží a většinou jedou až tehdy, když se naplní.

Na frekventovanějších trasách bývá doba čekání poměrně krátká. Dorazit můžete i vlakem, což je ale nejpomalejší varianta. Bus z letiště Kutaisi stojí 15 GEL, maršrutka z Tbilisi kolem 25 GEL. Po samotném městě se dopravujte maršrutkami. Jedna jízda kamkoliv po městě stojí 0,5 GEL. Můžete nastupovat a vystupovat kdekoliv, stačí na řidiče mávnout rukou.

Jídlo a pití Batumi

Co se týká stravování, město je na turisty dobře připravené. Najdete tady spoustu kaváren, restaurací, barů a v létě plážových podniků. Suroviny v restauracích jsou vždy čerstvé, na své si přijdou milovníci sýrů, zeleniny, bylinek, ale samozřejmě i masa. Pokud se budete chtít stravovat levněji, po městě je spousta pekáren či stánků, které prodávají různé druhy plněného pečiva (lobiany, chačapuri nebo pirohy), které vás dostatečně zasytí.

Za sebe můžu doporučit třeba restauraci Retro (ul. Takaishvili 10) nebo Ardagani (ul. Pirosmani) s krásnou zahrádkou, kde to žije v kteroukoliv denní dobu. Nesmíte zapomenout ochutnat skvělé gruzínské víno. Kromě restaurací ho můžete koupit lahvové v kterémkoliv obchodě (již od 6 GEL), ale doporučit můžu prodejnu výborných stáčených vín v ulici A. Griboedov, kde seženete litr vína od 3 GEL. Na výběr budete mít suchá i sladká červená a bílá vína, prodavačka vám dá ochutnat.

Ubytování Batumi

Vybírat můžete od hostelů až po pětihvězdičkové hotely. Většinu ubytování dnes najdete na booking.com nebo airbnb.com, ale není problém najít a domluvit ubytování až na místě. Pokud byste sem však chtěli vyrazit v hlavní sezóně (červenec, srpen), kdy město bývá přeplněné turisty, doporučuji si rezervaci předem udělat.

Mohlo by se Vám líbit

Apulie, Itálie – TOP 8 míst, co vidět

Řím – co vidět, památky, ubytování

Nejkrásnější adventní trhy – kam na vánoční trhy 2023

Řecko